Ora AVM neden zarar ediyor?


Ora AVM neden zarar ediyor?

Bu durumun projenin tamamını etkilemesi ön görülüyor. Ora AVM’de Darty, Vodafone, Beko, gibi birçok markanın mağazalarını kapattığı, buna sebep olan en büyük etkeninse hava durumuna uygun olmayan mimari yapı ile alışveriş merkezinin yanlış zamanda açılması olduğu vurgulandı. 400 milyon dolarlık projenin yıllık 60 milyon dolar ciro etmesi hedefleniyordu.

Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A.Ş.’nin yatırımı olan ve Atelier d’Art Urbain Architects’ın konsept mimarlığını yaptığı Ora’nın yöneticileri suskun kalmayı tercih ederken kışın soğuktan, yazın sıcaktan müşteri gelmediği için sıkıntı yaşayan diğer markaların da mağazalarını kapatacakları ifade ediliyor.

Ora’da farklı kategorilerden 235 mağaza yer alıyor. Ora AVM’de mağazaların birçoğunun kapandığı ve bazılarınınsa tüm dekorasyonu bittiği halde mağazalarını açmadıkları gelen bilgiler arasında. Projenin eksi yönleri olarak şu konulara vurgu yapılıyor; tam kışa girerken ve doluluk sağlanamadan açılmış olması, kuzeye baktığı ve üstü açık olduğu için rüzgarı doğrudan alması, sokak konsepti yaratıldığı için kışın çok soğuk, şimdilerde ise çok sıcak olması.

Bu sebeplerden dolayı ziyaretçi çekmekde sıkıntı yaşayan projenin, sona yaklaştığının en büyük göstergesi olarak, çocuk alanının bile kapanması gösteriliyor. Projenin bir Arap grup tarafından alındığına dair iddialar karşısında ise sektör temsilcileri, “Kim alırsa alsın oraya perakendecileri tekrar çekmeleri çok zor” yorumunu yapıyorlar.

Yıllık Hedefler Tutmadı

Bayrampaşa’da Ferhatpaşa Çiftliği arazisinde 70 bin metrekarelik alanda konumlanan, toplam inşaat alanı 360 bin metrekare olan Ora, 24 saat yaşayan bir şehir kesiti hayal edilerek hayata geçirildi. Ora Convention, Ora Arena, Ora Temalı Park, Ora Outlet ve Ora Otel konsepti gibi birbirinden farklı fonksiyonları aynı mimari çizgide birleştiren Ora projesinde restoran ve kafeler, 500 kişilik açık hava tiyatrosu, 4 bin metrekarelik büyük meydan ve 3 bin araçlık kapalı otopark da bulunuyor. 400 milyon dolara mal olduğu belirtilen projenin bünyesinde, 4 yıldızlı Crowne Plaza ve 3 yıldızlı Holiday Inn Express otellerinin de yer aldığı Ora, büyük hedeflerle yola çıkmıştı.

Türkiye ekonomisine yılda 750 milyonluk bir hareket getirmeyi planlayan projenin yılda yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam sağlaması, yılda 13.5 milyon ziyaretçi ve 60 milyon dolar civarında ciro yapması hedefleniyordu.

Rüzgar Mühendislerine Başvurulmalı

Gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden elde edinilen bilgilere göre, Ora İstanbul Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin ziyaretçi sayısının beklenenin altında kalmasının en büyük nedenlerinden biri, rüzgar ölçümlerinin sağlıklı yapılamaması.

Merkezde yer alan mağazalar, ortamdaki aşırı rüzgar nedeniyle müşterilerin çok rahat dolaşamadığını, rahat oturamadığını, bunun da oldukça iyi bir biçimde tasarlanmasına rağmen merkeze olan ilgiyi düşük kıldığını belirtiyor. Bunun cirolara olumsuz yansımaya başladığını gören bazı mağaza yöneticilerinin çözümü ‘tente’ kurarak aşmaya çalıştığı ancak genel bir çözüm bulunamadığı için bunun da yeterli olmadığı kaydediliyor.

Türkiye’de sadece alışveriş merkezlerinde değil tüm gökdelen projelerinde rüzgar ölçümlerinin aslında kritik önem taşıdığını belirten bir gayrimenkul danışmanlık şirketi yöneticisi, “Türkiye’de konunun önemi yeterince fark edilemedi. Yurtdışında başta İngiltere olmak üzere pek çok ülkede özel olarak bu ölçümleri yapmak için kurulmuş ‘rüzgar mühendisliği şirketleri’ var.

Türkiye’de Kanyon bu iş için İngiltere’den bir şirketten defalarca analiz raporları istedi, malzeme için numuneler gönderildi. Bazı firmalar ise bunu öngörerek analizi yapmıyor, ya da yeterince sağlıklı yapılamıyor. Proje, aktif hale geçtiğinde ise bu tür problemler çıkabiliyor” değerlendirmesinde bulundu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s