Bildiğiniz İstanbul’un, Bilmediğiniz köşeleri… *1*


Pandeli Lokantası

Istanbul Turkey Free Pandelli Restaurant Discounts and Travel Coupons

 

Eminönü`ndeki Mısır Çarşısı`nın Yeni Cami`ye bakan ana kapısından içeri girip, sola dönerek tarihi mermer merdivenlerden yukarıya çıkın. İşte bu tarihi ve güzel mekan, yaklaşık 100 yıldır hizmet veren ünü yurt dışına taşmış Pandeli Lokantası…
Pandeli`nin oğlu Op. Dr. Hiristo Çobanoğlu ile birlikte 50 yıldır bu tarihi mekanı işleten Cemal Biberci 15 yaşlarında Pandeli Usta`nın yanında çalışmaya başlamış ve ustasından çok şeyler öğrenmiş. Pandeli`nin anılarını anlata anlata bitiremiyor. Pandeli Çobanoğlu`nun anıları eski İstanbul`da yaşanan gerçek bir roman.
Pandeli Çobanoğlu, Niğde doğumlu Rum kökenli bir Türk vatandaşı. 10-11 yaşlarında Eminönü Çukur Han’da çalışan babasının yanına geliyor. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra, “Baba, han sahibine söyle, bana merdiven altında bir yer versin, çevremize köfte-piyaz yapıp satayım” diyor. Pandeli daha sonra 1901 yılında 20 yaşları civarında Ticaret Odası`nın yanında küçük bir lokanta açıyor. Yemeklerini kendisi yapıyor. Kendi damak zevki ve buluşlarıyla yemeklerine lezzet üstüne lezzet katıyor. Ünü gittikçe yayılan Pandeli Lokantası’nın şöhreti İstanbul`un dışına taşıyor.
1955`teki 6-7 Eylül olaylarında lokantası yıkılan Pandeli Usta bu olaydan etkileniyor ve gazetelere beyanat veriyor: “Bundan sonra lokantacılık yapmayacağım.” Dönemin Başbakanı Adnan Menderes, İstanbul Vali ve Belediye Başkan Vekili Dr. Fahrettin Kerim Gökay`ı arayarak, “Pandeli hiç bir yere gidemez. O bir Türk vatandaşıdır. Ona hemen bir yer bul ve mesleğini devam ettirmesini sağla”. talimatını veriyor. 1956-57 yıllarında Mısır Çarşısı`nda bir yer bulunuyor. Bu yerde, Leblebi Mehmed`e ait ” Mısır Çarşısı Lokantası ” vardır. Şimdiki Pandeli`nin olduğu yer. Vali`nin emriyle bu yer Pandeli Usta’ya veriliyor. Pandeli Usta`dan sonra, oğlu Op.Dr. Hiristo Çobanoğlu ve Cemal Biberci sevgi ve saygıya dayanan birlik ve beraberlik içinde, bu günlere kadar geliyorlar. Ustalarından öğrendiklerine kendi çalışmalarını da katarak Pandeli Lokantası`nın şöhretini yurt dışına taşıyorlar. Turistler İstanbul’a gelince Pandeli Lokantası`nı kolayca buluyorlar. Bunun başlıca nedenleri çok eski bir geçmişe sahip olması ve yurt dışındaki turizm şirketlerinin kataloglarında Türk Mutfağı`nın orijinal yemeklerini yapan bir yer olarak yer alması. Büyük kuruluşlar da misafirlerini burada ağırlıyor. Türk Mutfağı`nın birbirinden güzel yemekleri yıllardır gelen konuklara sunulmaya devam ediliyor.
 
Pandeli Lokantası, iç içe geçilen üç ayrı oda ve büyükçe bir salondan oluşuyor. Çoğunlukla mavi çiniler kullanılmış, günümüze kadar özelliklerini ve güzelliklerini koruyabilmiş. Kubbeli tavanların olduğu odalarda yemek yerken ve içki yudumlarken, insan ister istemez tarihi bir yolculuğa çıkıyor. Masa ve sandalyeler ayrı bir hava katmış bu tarihi mekana. Kubbeler kalem işleriyle donatılmış, adeta nakış işler gibi işlenmiş. Odaların bir bölümünden denizi ve köprüyü, bir oraya bir buraya koşuşturanları seyrediyorsunuz. Diğer odalardan Mısır Çarşısı`nı seyrederken kendinizi birdenbire gizemli bir havaya kaptırıyorsunuz. Duvarlarda Pandeli’de yemek yemiş bir çok yerli ve yabancı ünlü kişilerin resimleri ve imzaları var. İspanya kralı Don Juan Carlos`un eşi Kraliçe Sofia, Ali Han, Kraliçe Süreyya, Yul Branner, Roman Polansky, Audrey Hepburn, Celal Bayar, Dr.Fahrettin Kerim Gökay ve niceleri…

ZEYREKHANE

İstanbul’un göbeğinde Unkapanı İMÇ’nin tam karşısında duran bu bölge, gezginleri hem tarih kokan atmosferiyle hem de zamana direnen ahşap konakları ile kendisine hayran bırakıyor.Molla Zeyrek Cami ya da diğer adıyla Zeyrek Kilise Cami. İbadethane Sokağı’nda bulunan Zeyrek Cami’nin, kiliseden camiye devşirilen en önemli eserlerden birisi olduğu söyleniyor. Bizans İmparatorluğu zamanında yapılan kilise, İstanbul’un fethi sonrasında önce medrese olarak kullanılmış, sonra da camiye çevrilmiş.Molla Zeyrek Cami’nin hemen yanıbaşında özel bir şirketin işlettiği “Zeyrekhane” isimli kafe/restourant müthiş bir manzaraya sahip.  Unkapanı ve Galata köprülerinin manzaraları, Süleymaniye Caminin muhteşem  görüntüsü ile mekan ile bütünleşen menüsü size unutulmaz bir günü armağan edecek…

Sarnıç Restaurant

 

Ayasofya’nın hemen arkasındaki dar sokağın üzerinde yer alan konaklar dizisinin ucunda, yokuşun başında bulunan bu olağan üstü mekan, altı adet masif taş sütunun taşıdığı, tuğladan, yüksek kubbeleriyle, bin yıldan fazla zaman önce bir su sarnıcı olarak yapılmıştır. Son durumunda ise oto tamirhanesiydi.

Ama, bugün artık değil.

Sokak üzerindeki tarihi evleri otel haline getiren Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, zamanla toprakla dolmuş olan bu sarnıcı’da boşaltmış, onarmış ve bir “Roma Tavernası” haline getirmiştir.

Sarnıç Taverna, üç imparatorluğa başkentlik etmiş olan İstanbul’un üçbin yıllık tarihindeki büyük ve dramatik sentezin, bir tanığı, bir belgesi.

Osmanlı evlerinin sonunda, bir Roma sarnıcında Cumhuriyet dönemi eseri bir restoran.

Fikir ve Dekor: Çelik Gülersoy

 

1897 Konyalı Lokantası

KONYA’nın Doğanbey ilçesinden 1895 yılında çıkan büyük dede Hacı Ahmet Doyuran 1897’de dört masa ve 16 sandalye ile Sirkeci’de ‘Konya Lezzet Lokantası’ adıyla mütevazı bir aşçı dükkanı açar. Bir süre sonra lokantayı damadı Mustafa Doğanbey ‘e devreder.
Lezzet ve temizliğin temsilcisi olarak kısa sürede tanınan lokanta, zaman içinde İstanbul mutfağı denince akla ilk gelen isimlerden birine dönüşecektir. Konyalı’nın şöhreti 1940’lardan sonra Nurettin Doğanbey’in çabalarıyla Türkiye’ye yayılır. Yerli yabancı devlet adamlarının, kral ve kraliçelerin, sanatçıların uğrak yeri olur.
Bugün, Doğanbey Ailesi’nin dördüncü kuşağından Mehmet Eren Doğanbey tarafından işletilen kuruluş, 1924 – 2006 yılları arasında ulu önder Atatürk’ten, İngiltere Kraliçesi Majeste Elizabeth II’ ye , Pakistan Başkanı Benazir Butto’dan Amerika eski başkanı Richard Nixon’a kadar dünyanın dört bir yanından gelen pek çok devlet büyüğünü, ünlü sanatçıları Kral ve Kraliçeleri ağırlama onuruna erişmiştir.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s