Çeşme Otel Yatırımcılarını çoşturuyor*


 

Başta İstanbul olmak üzere yurdun dört bir tarafından turizm yatırımcısı ilçedeki bazı mevcut otelleri satın almak için görüşmeler yaparken, birçok yatırımcı da otel başta olmak üzere turizm tesisi kurmak için yer arıyor.

Halen Alaçatı’da Gaziantepli Yaşar Grubu’nun Başkanı Yaşar Çilkız otel yatırımına başlarken, İzmir’in önde gelen işadamlarından olan ve Pasaport’ta Key oteli işleten Erdoğan Özgörkey’in de Çeşme’de otel satın almak için çalışmalara başladığı öğrenildi. Ayrıca Dilek Sabancı Çeşme’ye For Seasons Oteli’nin temelini kısa süre içinde atmayı planlıyor.

Trabzonspor eski Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ise Zigana Otel kurmak için hazırlıklarını sürdürürken, Solto Otel’in sahibi EBSO Meclis Üyesi Mehmet Akdede ise Altınkum’da kuracağı otel için hazırlık yapıyor.

Yine Ünlü Rus Milyarder Prokorov ise Çiftlikköy’de kuracağı otel için izinlerini alırken, çok sayıda yatırımcının da Altınkum tarafında otel yatırımı için Turizm Bakanlığı tarafından yapılan plan çalışmalarının tamamlanmasını beklediği belirtiliyor.

Turizm Bakanlığı’nın planları yapması ve hazine arazilerinin yatırımcılara tahsis edilmesi halinde ise, Türkiye ve dünyanın dört bir tarafından turizm yatırımcıların Çeşme’ye çok özel projeleri hayata geçirmek için gelmesi bekleniyor.

Babası Sakıp Sabancı ile birlikte 1989 yılında Vista Turizmi kuran Dilek Sabancı Alaçatı’da 120 bin metrekarelik alanda otel kurmak için çalışmalarını tamamladı. Kısa süre içinde otelin temelini atacak olan Dilek Sabancı For Seasons Grubu ile projeyi hayata geçirecek. abancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İhsan Sabancı’nın kızı Güler Sabancı’nın Çeşme Ilıca’daki Tosun Paşa Yalısı’nı restore edip butik otel olarak hizmete açmasından sonra, merhum Sakıp Sabancı’nın büyük kızı Dilek Sabancı da Alaçatı’da otel yapıyor.

Tosun Paşa Yalısı

 

 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İhsan Sabancı’nın kızı Güler Sabancı’nın Çeşme Ilıca’daki Tosun Paşa Yalısı’nı restore edip butik otel olarak hizmete açmasından sonra, merhum Sakıp Sabancı’nın büyük kızı Dilek Sabancı da Alaçatı’da otel yapıyor.

 

 

 

 

Alaçatı Belediyesi’nden 50 dönümlük projenin ruhsatını alan Sabancı, tesisi 250 dönüm üzerine kuracak. 99 odalı olarak planlanan otelin inşaatına bu sonbaharda başlanacak. Alaçatı’nın her geçen gün yıldızının daha da parladığını ifade eden Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Alaçatı dev yatırımcıların gözdesi olmayı başardı” dedi.

 

 

Alaçatı’daki bu otel Four Seasons’un dünya üzerindeki Hawaii, Şeyseller ve Şarm El Şeyh gibi tatil bölgelerinden sonra Avrupa’da deniz kenarındaki ilk tatil resort tesisi olacak. Otelin 2013 yılı turizm sezonuna yetiştirilmesi planlanıyor.

Yine aynı bölgede Gaziantep merkezli olan ambalaj sektöründe uzmanlaşmış olan Yaşar Grubu da otel inşaatına başladı. 160 odalı olması planlanan otelin çalışmalarını Grubun Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çilkız yakından takip ediyor.

Çeşme’de Solto Oteli’nin Sahibi Derici Mehmet Akdede ise Altınkum’da yeni otel projelerini hayata geçirmek için Turizm Bakanlığı’nın plan çalışmalarını bitirmesini bekliyor. Yine bu bölgede Rus milyarder Prokorov’un ise projesini hazırladığı yine Akdede gibi planların tamamlanmasını beklediği ifade ediliyor. Özkardeş Grubu da fransızlarda aldığı Boyalık Otel’i baştan aşağı yenileyerek 2013 yılı turizm sezonuna yetiştirecek.

Solto Oteli

E.D.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s