Müteahhitlik şirketlerine yurt dışı desteği


 

Teknik müşavirlik şirketleri, müteahhitlik şirketleri ve işbirliği kuruşlarınca yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen bazı faaliyetlere ilişkin harcamalar Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Teknik Müşavirlik Hizmetlerine Sağlanacak Devlet Yardımları Hakkında Tebliğ ile Ekonomi Bakanlığı’nın hedef pazar olarak belirlediği ülkelerde müteahhitlik sektörüne yönelik mal ve hizmet ihracatının artırılması için teknik müşavirlik şirketleri, müteahhitlik şirketleri ve işbirliği kuruşlarınca yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen bazı faaliyetlere ilişkin harcamaları için Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu devreye girecek.

Tebliğle, teknik müşavirlik şirketleri tarafından yurt dışında açılan ofislerin brüt kira ile buna ilişkin vergi/resim/harç giderleri yüzde 50 oranında (yıllık en fazla 40 bin dolar), bu ofislerde istihdam edilecek Türk yöneticinin brüt maaşı yüzde 50 oranında (yıllık en fazla 60 bin dolar), Türk büro elemanın yıllık brüt maaşı ise yine yüzde 50 oranında (yıllık en fazla 36 bin dolar) desteklenecek.

Teknik müşavirlik şirketleri söz konusu yardımlardan en fazla 5 ofis için 3 yıl süreyle yararlanabilecekken, yurt dışı ofis desteğinden yararlandırılacak ülke ve şehirler, Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenecek uygulama usul ve esasları ile belirlenecek. Şirketlerin ve işbirliği kuruluşlarının reklam, tanıtım ve pazarlama ile pazar araştırma gezileri de destek kapsamına dahil edilirken, yurt dışı fuar organizasyonlara da destekler kapsamında yer verildi.

Teknik müşavirlik şirketleri, müteahhitlik şirketleri ve işbirliği kuruşlarınca yanıltıcı bilgi ve belge ibraz edildiğinin tespit edilmesi durumunda, bütün başvuruları reddedilerek, destek kapsamından çıkartılmaları kararlaştırılacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s