Bu NATO üslerini de keşfedin!


 

On yıllardır NATO radarına ev sahipliği yapan Mardin Kalesi’nde radar üssü olduğunu dün keşfettik! Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış 24 NATO üssü medyamız tarafından keşfedilmeyi bekliyor…

Mardin Kalesi’nin restore edilerek turizme açılması tartışmaları vesilesiyle, medyamız Kale’de NATO radarı olduğunu keşfetti. On yıllardır NATO radarına ev sahipliği yapan Mardin Kalesi ile ilgili tartışmalar vesilesiyle, Türkiye’deki diğer NATO ve ABD üslerini hatırlamakta fayda var…

Türkiye’nin dört bir yanı ABD ve NATO’ya tahsis edilmiş üslerle dolu. Bu üsler dışında TSK’ya ait birçok üs de ABD ve NATO kullanımına açık. Türkiye resmi olarak bilinen 24 NATO üssü bulunuyor. Bu üsler dışında ABD’nin özellikle Karadeniz ve Güney Doğu’da yeni üs talep ettiği, ilkini Rusya’ya karşı, ikincisini ise Ortadoğu’daki operasyonları için kullanmayı planladığı biliniyor. Özellikle Irak sınırında insansız hava araçları ve özel birlikler için ABD’nin yeni üs talep ettiği ABD basınına yansımıştı.

1- Adana – İncirlik Üssü: 1954 yılından bu yana ABD’ye tahsis edilmiş durumda. ABD Hava Kuvvetleri 39. Ana jet üssü burada görev yapıyor. Üs ayrıca NATO deposu olarak da kullanılıyor. Irak’tan kaydırılan Predatörler (insansız hava araçları) de İncirlik’te bulunuyor.

2- Malatya – Kürecik: On yıllarca ABD’nin radar üssü olarak kullandığı üs, şimdi NATO’nun füze kalkanı projesi kapsamında radar üssü olarak kullanılıyor.

3- İzmir – Çiğli: İzmir Hava Üssü hem ABD hem de NATO’ya tahsis edilmiştir. ABD’nin Avrupa’daki kuvvetlerinin parçasıdır. ABD üste savaş uçakları, füze sistemleri ve 300 personel bulundurmaktadır. ABD’nin 16. hava filosu burada konuşlandırılmıştır. Üs aynı zamanda NATO’nun Türkiye’deki en eski üssüdür. Şu an NATO karargahı olarak kullanılmaktadır.

4- Afyonkarahisar: Türkiye’nin en büyük NATO’nun ise 2. büyük havaalanıdır. “Ana Jet Bakım Üssü” olarak kullanılmaktadır. Sivil uçuşlara açılması konusundaki çalışmalara NATO’dan izin çıkmamıştır.

5- Şile: Stinger füzelerinin fırlatılması için uluslararası standartlarda bir atış alanıdır.

6- Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı: Irak savaşı sürecinde NATO tarafından getirilen AWACS’lar burada üslenmiştir.

7- Balıkesir 9. Hava Jet Üssü: Bu üsde 6 adet “vault” denilen füze rampası bulunmaktadır.

8- Muğla Aksaz Deniz Üssü

Ankara-Ahlatlıbel, Amasya-Merzifon, Bartın, Çanakkale, Diyarbakır-Pirinçlik, Eskişehir, İzmir-Bornova, İzmit, Kütahya, Lüleburgaz, Sivas-Şarkışla, İskenderun, Ordu-Perşembe, Rize-Pazar, Erzurum, Van-Pirreşit ve Mardin’de NATO’ya bağlı Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezleri (CAOC6) bulunuyor.

(soL – Haber Merkezi)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s