Northel, iç bükey aynalarla sektöre giriyor


İç bükey aynalarla 600-700 derecelik ısı elde ettiklerini vurgulayan Northel Enerji Genel Müdürü Cem Yalçın, “En büyük avantajımız tüm üretimleri Türkiye’de yapıyor olabilmemiz” dedi.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 500 KW ve altında rüzgâr türbini üretimi yapan Northel Enerji, yaz aylarında kullanıma sunacağı güneş enerji panellerinin hazırlıklarını tamamladı. İç bükey aynalarla 600-700 derecelik ısı elde ettiklerini vurgulayan Northel Enerji Genel Müdürü Cem Yalçın, “En büyük avantajımız tüm üretimleri Türkiye’de yapıyor olabilmemiz” dedi.

Ayvalık’ta Northel Elektrik adı ile faaliyet gösterdiklerini ve 2011 yılında Northel Enerji adı ile kurumsallaştıklarını anlatan Yalçın, bu yıl gerçekleştirdikleri yatırımlarla enerji sektöründe adlarını duyurduklarını dile getirdi. Rüzgâr enerjisinde 500 KW ve altında lisanssız tip olarak bilinen türbinlerin üretimini gerçekleştirdiklerini belirten Yalçın, haziran ayı ile beraber güneş enerjisi sektörüne giriş yapacaklarını kaydetti. Yalçın, “Sadece rüzgâr enerjisi sektöründe değiliz. Üretimimiz olan güneş enerjisi panelleri ile de hizmet vereceğiz.

Özel olarak ürettiğimiz ve çanak şeklinde olan iç bükey aynalar ile 600-700 derece ısı elde ediyoruz. Isı ile beraber yağ ve buhar da açığa çıkıyor. Bunlar paralel olarak kullanıldığında yüksek enerji elde edilebiliyor” diye konuştu.
Lisanssız tip olarak bilinen 30 megawatt ve altı sistemlerde rahatça kullanılabilecek güneş enerjisi panellerinin en büyük avantajının Türkiye’de üretiliyor olması olduğunu belirten Cem Yalçın, Ar-Ge çalışmaları için uzun bir araştırma yaptıklarını aktardı. Yaklaşık bir buçuk yılda iki buçuk milyon TL Ar-Ge’ye bütçe ayırdıklarına dikkat çeken Yalçın, fiili çalışmada ise 10 kişilik bir ekibin, dört yılda 50 bin saat bu konu üzerinde çalışma yaptığını dile getirdi. Bu teknolojinin yazılımı ve donanımının tamamen kendilerine ait olduğunu vurgulayan Yalçın, ürettikleri sisteme 20 yıl kullanım ömrü verdikelrinin altını çizdi.

Güneş enerjisi ile açığa çıkan buharın önemine de değinen Yalçın, şunları söyledi: “Gıda endüstrisi, pişirme teknolojisi, buharlı sterilizasyon, oteller, turizm, çamaşırhaneler ve zeytinyağı fabrikaları bu teknolojiden yararlanılabilecekler. Üretilen güneş enerjisi panelleri yurtdışı fiyatlarına oranla Northel’de yüzde 40 daha ucuz. Ayrıca satış öncesi ve satış sonrası hizmet de sunuyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s