Feke I HES devreye girdi


 

 

Türk enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Akenerji’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırım atağı kapsamında, Adana’nın Feke ilçesinde hayata geçirdiği Feke I Hidroelektrik Santrali (HES) devreye girdi.

106 milyon Dolara mal olan Feke I HES, 30 MW kurulu gücü ile Akenerji’nin toplam aktif kurulu gücünü 716 MW’a çıkarken, bunun 358 MW’lık kısmını yenilenebilir enerji kaynağına dayalı üretim kapasitesi oluşturuyor.

Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üreticilerinden Akenerji, Adana’nın Feke ilçesinde kurduğu Feke I Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’ni işletmeye açtı. 106 milyon Dolar yatırımla hayata geçen Feke 1 HES, 30 MW kurulu güce sahip bulunuyor. Santralde yılda 117 GWh elektrik enerjisi üretilecek.

Feke I Hidroelektrik Santrali’nin üretim kapasitesiyle yılda 64.000 ton karbondioksit (CO2) salınımı engellenmiş olacak. Bir başka deyişle tesis yaklaşık 103 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunacak. Tüm yenilenebilir enerji yatırımları için Gonullu Karbon Piyasası’nda (Voluntary Emission Reduction ‐ VER) sertifika başvurularını yapan Akenerji, Feke I HES için sertifika sürecini tamamlayarak Karbon Sertifikasyonunu almıştır.

Yapım aşamasında her ay ortalama 300 kişinin görev aldığı Feke 1 HES’in işletmesinde  1 Müdür, 4 Bakım Teknisyeni, 12 İşletme Teknisyeni, 2 Elektrik Mühendisi ve 2 Makina Mühendisi olmak üzere toplam 21 kişi görev alıyor.

Gökkaya HES’i de bu yıl içinde devreye alacak

Feke 1 ile HES’ler zincirine yeni bir halka eklediklerini belirten Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Geçen ay devreye aldığımız Himmetli HES’in ardından bu ay da Feke I HES’i işletmeye açtık. Böylece Akenerji’nin toplam aktif kurulu gücü 716 MW’a çıkarken, yenilenebilir kaynaklı kurulu gücü 358 MW’a ulaştı. Yenilenebilir kaynaklı gücün toplam üretim içindeki payı da %50’ye çıkmış oldu. Aynı bölgede yer alan Gökkaya HES’i de bu yıl içinde devreye almayı planlıyoruz. TEİAŞ tarafından yapılan projeksiyonlara göre, ülkemizdeki elektrik talebinin, yıllık ortalama %7 artışla 2019 yılında 390.000 GWh seviyesine ulaşması bekleniyor. Sektörde arz güvenliğinin sağlanması, ancak ihtiyaç duyulan ilave yatırımların zamanında devreye alınmasına bağlıdır. Bu ihtiyaçtan hareketle Akenerji olarak, ülkemizin geleceğini aydınlatacak yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s