Sosyalleşme ve öğretim ya da bir tıp fakültesi nasıl olmalı ? Diller Scofidio + Renfro


Columbia Üniversitesi, 1770 yılında MD derecesi alan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk tıp okulu olduğu gibi, daha iki yüzyıl boyunca tıp eğitiminin ön planında yer aldı.
Bu günlerde Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi (CUMC) için inşa etmeyi planladığı binasının formuyla modern bir tıp eğitiminin nasıl olması gerektiğini göstermeye çalışmakta.

CUMC kampüsünde bulunan 14 katlı tesis LEED Gold sertifikası elde etmeyi ve teknolojik olarak gelişmiş sınıflar, ortak çalışma alanları ve modern bir simülasyon merkezini bir araya getirmeyi hedefliyor. Tasarım yönetici mimar Gensler ile işbirliği içinde, Diller Scofidio + Renfro tarafından yönetiliyor.

Projede Diller Scofidio + Renfro adına görev alan Elizabeth Diller, “Yeni Tıp ve Lisansüstü Eğitim Binası CUMC kampüsün sosyal ve akademik çapası olacaktır,” ” demektedir. Eğitim ve sosyalleşme, öğrenciler ve öğretim üyeleri arasında öğrenmenin yeni biçimlerini uygulamayı teşvik etme iç içe geçmiş durumdadır.”

Tesisin dört adet CUMC okullarının (P & G, Hemşirelik, Halk Sağlığı Diş Hekimliği ve Mailman Okulu) yanı sıra, Fen ve Edebiyat Enstitüsü Biyomedikal bölümlerinden bir öğrenci topluluğunu bir araya getirmesi planlanmakta. Takım-tabanlı öğrenme üzerine karışık müfredat ve bir pedagojik vurgu entegrasyonu binada yansıtılmakta.

“Bir 21. yüzyıl üniversite binasında tasarım çalışması; “faaliyetler için farklı alanları bir araya getirecek bir sentez oluşturma” anlamına gelmektedir. Klinikler çoğaltılacaktır bir sanatsal tıbbi simülasyon merkezi, ameliyathaneler ve diğer gerçek dünya tıp ortamlarıyla kurulacak işbirliği ve sessiz çalışma için yenilikçi eğitim tesisleri; entegre teknolojisi ile bir oditoryum ve etkinlik alanları bu teknolojiyi gerektirmektedir. Hudson Nehri manzaralı bir teras dahil çok amaçlı açık alanlarda; merkezi öğrenci destek hizmetleri, öğrenci salonu ve kafenin yer alması planlanmaktadır.

Karmaşık bir 14 katlı bir merdiven boyunca büyük boyutlu dağılmış sosyal ve çalışma alanlarının oluşturacağı bir ağ – “Çalışma Şelalesi” binanın tasarım prensiplerinin ana stratejisidir. Çalışma Şelalesi zemin katındaki lobiden, binanın tepesine kadar uzanan, bir boşluk binanın yüksekliğini oluşturmakta ve işbirliğini, takım-tabanlı öğrenme ve öğretme ortamına elverişli hale getirmektedir.

“Çalışma Şelalesi” içte güneye bakan açık “odalar” ve beton paneller, ahşap kaplı teras arasında dağıtılmış bir ağ ile tamamlanmaktadır. “Çalışma Şelalesi” binanın içi için bir strateji sunarken, aynı zamanda cam cephe ile, Columbia Üniversitesi tıp kampüs kuzey sınırında görsel bir dönüm noktası olmayı hedefleyen, kentsel bir jeste dönüşmektedir. Derslik, klinik, simülasyon, yönetim ve destek için binanın kuzey bölümü düşünülmektedir.

Binanın 2013 yılında başlayacak inşaatının 2017 yılında tamamlanması beklenmektedir.
“Yeni bina dünyanın en iyi tıp fakültelerinden birisi olduğunu ilan etme, bilgiyi ve bilgeliği yansıtan yüksek eğitim imkanları sağlamaktadır.

Kaynak:Archdaily
Çeviri:Mimdap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s