Türk turizm yatırımcısına Irak’ta dev fırsat


Türk ve Japon firmaları, Irak’ı dönüştürecek 60 milyar dolarlık 120 projeyi birlikte gerçekleştirmek için İstanbul’da buluştular. Buluşmada turizmde en az 15 – 20 milyon turisti ağırlama potansiyeline sahip tesis gereksinimi olduğu vurgulandı.

Türk ve Japon firmaları, Irak’ı dönüştürecek 60 milyar dolarlık 120 projeyi birlikte gerçekleştirmek için İstanbul’da buluştu.

JAPONLAR, GÜVENLİK KONUSUNDA ENDİŞELİ

Türkiye ve Japonya’nın önde gelen firmaları, Irak’ta yaşanan dönüşüm sürecinde birlikte rol almak için yol haritası hazırlıyorlar. Bu amaçla DEİK Türk-Japon ve Türk-Irak İş konseyleri İstanbul’da buluştu. Bu amaçla düzenlenen toplantıda konuşma yapan Irak Ulusal Yatırım Komitesi Başkanı Sani Al Araji, 5’er yıllık planın ilk etabında 37 milyar dolarlık yatırım hedeflendiğini belirtirken, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı kendilerine iletilen dosyada 60 milyar doları aşan 120 proje bulunduğunu söyledi.

DEVASA YATIRIMLAR

Araji, yatırım alanlarını ise şöyle açıkladı:
“Tarımda 10 milyon dönüm yatırıma açık alan var, sratejik ürün istiyoruz. Elektrikte 2015’te 20 bin MW’ye çıkmak istiyoruz. Sağlıkta 250 – 400 yataklı hastanelerin yenilenmesini, 1200 modern klinik kurulmasını, 10 yılda 2.5 milyon birim konuta çıkmayı istiyoruz. Madencilikte 2020’ye kadar 35-40 milyon tonluk demir çelik üretimine, 6 milyon ton da kimya ve petrokimyaya ihtiyacımız olacak.” Petrol ve doğalgazda da yatırımlara açık olduklarını belirten Al Araji, telekomda 4’üncü GSM şebekesinin geleceğini söylerken, turizmde en az 15 – 20 milyon turisti ağırlama potansiyeline sahip tesis gereksinimi olduğunu vurguladı.

SİZLE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ

Japon yatırımcılardan Mitsubishi Corp. Başkanı Yorihiko Kojima, Türklerle çalışmak istediklerini söylerken, “Irak’la ilgili güvenlik endişesi var ama Irak halkının güçlü kişiliği sayesinde bu sorunun aşılabilineceğini düşünüyorum” dedi. Ancak, konuştuğumuz Japon firmalarının yöneticileri “Irak hükümeti bizi ikna etmeli” diyor.

STA İÇİN BASTIRIYORUZ

Toplantıya katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması için girişimlerini sürdürüyor. Çağlayan, basına kapalı olarak 40 dakika süreyle Japon ve Türk yöneticilerle görüştü. Görüşmede, yeni teşvik yasasının yatırımcılara getirdiği fırsatların ve Irak’ın ele alındığı öğrenildi.
Perihan ÇAKIROĞLU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s