Zonguldak, yılda 90 bin’in üzerinde ziyaretçi bekliyor


 

45 milyon dolarla hayata geçirilen Dedeman Zonguldak projesini ve Zonguldak’ın turizm potansiyelini değerlendiren Dedeman Zonguldak’ın Genel Müdürü İbrahim Çelik, 2015 yılına kadar şehrin yıllık ziyaretçi sayısının 100 bine yaklaşacağına inandığını söyledi.

Dedeman Hotels & Resorts International, Zonguldak’ın yıllık 50 bin olan ziyaretçi sayısını Dedeman Zonguldak ile birlikte 2015 yılına kadar 90 bin kişiye çıkartmayı hedefliyor.

Dedeman Zonguldak’ın Genel Müdürü İbrahim Çelik, Zonguldak’ın turizm potansiyelinin ortaya çıkması için çeşitli çalışmalar yapılacağı bilgisini verdi.

Şu an Zonguldak’ın turist potansiyelini yalnızca Zonguldak’ı tanıyan ya da buradan göçmüş insanların oluşturduğunu belirten Çelik, Dedeman Zonguldak’ın açılmasıyla birlikte Batı Karadeniz turları düzenleyen acentaların kendileriyle irtibata geçtiğini ve önümüzdeki dönemde turist profilinin çeşitleneceğine inandığını belirtti.

Zonguldak’ın lokasyon olarak Akçakoca, Ereğli, Alatlı gibi turistik destinasyonların tam ortasında yer aldığını da hatırlatan Çelik, Batı Karadeniz Bölgesi’nin deniz, kum, güneş anlayışından çok doğa turizmine talip olduğunu söyledi.

“TAŞKÖMÜRÜ MADENLERİNİN TURİZME KAZANDIRILMASI İÇİN CİDDİ GİRİŞİMLERİMİZ VAR”

Zonguldak’ın turizm potansiyelini ortaya çıkaracak farklı bileşenler bulunduğuna dikkat çeken Çelik, yeri tespit edilmiş ancak henüz turizme kazandırılmamış toplam 41 mağara bulunduğunu, Girgine Çayı üzerinde rafting yapılabildiğini ve bölgedeki taşkömürü madenlerinin turizme kazandırılması durumunda turist potansiyelinin çeşitlenebileceği bilgisini verdi. Çelik şöyle devam etti:

“Daha önce işletilmiş taşkömürü madenlerinin ve ocaklarının turizmin hizmetine verilmesi için ciddi girişimlerimiz var. dünyanın birçok yerinde eski madenler turizm için kullanılıyor. Hem bir tarihi yaşatıyorsunuz hem de bundan 200 sene önceki teknolojilerle insanlar nasıl kömür çıkartmışlar bunu görüyorsunuz. Bu, yerin altında gerçekleşen bir faaliyet ve bunu görmek isteyen çok sayıda insan var” dedi.

ZONGULDAK’IN HAFTA SONU ZİYARETÇİ HEDEFİ 10 BİN

Kasım 2011’de hizmete giren Dedeman Zonguldak’ın ilk yılı için belirlenen yüzde 30 doluluk hedefinin şimdiden aşıldığını söyleyen Çelik ortalama yüzde 40 doluluğa ulaştıklarını söyledi. 2013 yıldan itibaren toplantı-kongre turizmine ağırlık vereceklerini de dile getiren Çelik bu sayede 2015 yılına kadar ortalama yüzde 70 doluluğa ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kısa vadede Zonguldak’ı hafta sonları 2500 kişinin ziyaret etmesini hedeflediklerini de söyleyen Çelik, kent olarak gerekli yatırım ve hazırlıkların yapılması halinde bu sayının orta vadede en az 10 bin kişiye ulaşacağına inandıklarını söyledi.

Dedeman Zonguldak’ın içeriğine dair bilgi de veren Çelik otelde 1 kral dairesi, 6 deluxe suit, 7 junior suit, 13 executive suit, 7 executive oda, 39 deluxe oda, tek yatak odalı 7 apart suit, çift yatak odalı 4 apart suit ve 120 superior oda olmak üzere toplam 204 oda bulunduğunu dile getirdi.

Dedeman Zonguldak’ta bunların yanı sıra kapalı yüzme havuzu, çocuk havuzu, Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, dinlenme odası, masaj, solaryum, fitness center ve Life Style Spa Center üniteleri ve ihtiyaca göre bölünerek kullanıma sunulabilen sırasıyla 660 m2’lik, 242 m2’lik ve 62 m2’lik toplantı salonları da bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s