Su türbini testleri artık Türkiye’de yapılacak, 6 milyar $ kasada kalacak


 

 

Dünyanın en büyük su türbini test merkezinin temeli atıldı. Merkez faaliyete başladığında cari açıkla mücadeleye de katkıda bulunacak. Türkiye yurtdışındaki firmalara 6 milyar dolarlık ödemeden kurtulacak

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) bünyesinde 20 milyon Türk Liralık yatırımla kurulacak Teknoloji Merkezi’nin temeli atıldı. Bu merkez bünyesinde ilk kez ‘Su Türbini Araştırmaları Merkezi’ yatırımı da yapılacak ve bu merkezde model türbinlerin üretimi, deneysel testleri yapılacak. TOBB ETÜ’nin kuracağı Su Türbini Tasarımı ve Testleri Merkezi 2 MW güce sahip olacak ve dünyadaki en büyük türbin test gücü ortaya çıkacak. Halendünyadabilinen en büyük kapasite 1.6 MW düzeyinde. Törende konuşan TOBB Başkanı ve ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu Tasarım ve Test Merkezi’nin önemini de şöyle anlattı: ‘Önümüzdeki 5 yıl içinde 1.500 civarında hidroelektrik santrali su türbininin test edilmesi gerekiyor. Testin maliyetinden ne olacak demeyin, her biri için 100 binlerce dolar dışarıya gidiyor. Test Merkezi bizi tasarım ve test hizmeti dahil olmak üzere, yurtdışındaki firmalara toplam 6 milyar dolarlık bir ödemeden kurtaracak. Cari açık sorununun çözümüne su türbinlerinin Türkiye’de üretimiyle beraber 6 milyar dolarlık bir katkımız olacak.” Bölge ülkelerine de hizmet vereceklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ‘Çin’e veya Avrupa’ya gitmektense bölge ülkeleri test için bize gelecekler, bizim üreticilerimizden türbin alacaklar. Yani mal ve hizmet ihracatı da yapacağız’ dedi.

71 laboratuvar bulunacak
l TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi’nde Mühendislik Bölümleri için 6 bin 646 metrekare laboratuvar alanında 72 adet laboratuvar bulunacak.
l  İNŞA edilecek binada test merkezi 12 metre yükseklik, 7 metre derinlikte olacak.
l TEST Merkezi’nde 650 metreküplük su deposu bulunacak. Tasarlanıp üretilen türbininin modeli buraya kurularak, su deposundan ilgili akarsuyunözelliklerine göre, akıtılacak su ile test edilecek.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s