2090’da deprem işi biter


 

Yaptıkları deprem araştırmasının sonuçlarını anlatan Prof. Dr. Doğan Kalafat, Marmara’da olması beklenen 7 büyüklüğündeki depremin 2090 yılına kadar bitmiş olacağını söyledi.

TÜRKİYE’DE son aylarda 5 ve üzerindeki büyüklükteki deprem sayılarında yaşanan artış deprem araştırmalarında ulaşılan verileri gündeme getirdi. Marmara’da beklenen en az 7 büyüklüğündeki depreme ilişkin olarak çalışmalar yürüten Ulusal Deprem İzleme Merkezi UDİM Müdürü Prof. Dr Doğan Kalafat, araştırmalarda gelinen son noktayı Star’a anlattı. Maden Tetkik Arama’nın (MTA) kısa süre önce fay hatları haritasını güncellediğini ve bilinen fay hatlarının daha uzun olduğunun ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Kalafat, bu bilgi ışığında gerçekleştirilen çalışmalara dair “Türkiye’nin deprem algılama konusunda kapasitesi arttı. 20 yıllık bir süreç içinde, Türkiye’de birçok deprem oldu. Dolayısıyla fay hatlarının yanı sıra, Türkiye deprem bölgelendirme haritası da değişecek. Marmara, yeni yapılacak haritada birinci derece içinde olacak” dedi.

Öncü şok yok, fay birden kırılacak

Marmara’yı çok yakından takip ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Kalafat, bilinenin aksine Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda ön şok aktivitesi olmadığını, enerjilerin büyük bir depremle açığa çıktığını söyledi. Prof. Dr. Kalafat “Olası Marmara depremi bu şekilde olacak. Marmara’da her yıl olan 4.5-5 şiddetindeki depremler bazen ‘fay kırılmaya başladı, büyük deprem geliyor’ şeklinde yorumlara neden oluyor. Böyle bir olay söz konusu değil. Bu depremler, büyük depremin etkisini azaltmıyor. Marmara’da her yıl 450 deprem oluyor. Son yıllarda kapasite arttı. Marmara’da 8 büyüklüğünde deprem fiziksel olarak mümkün değil. Büyüklüğü 7 olacak. Bu depremin 2020 yılına kadar olma olasılığı yüzde 50, 2030’a kadar yüzde 64 olan ihtimal, 2090 yılına kadar yüzde 95 olarak ölçülüyor. Yani Marmara’da 2090 yılına kadar bu iş büyük olasılıkla bitecek” diye konuştu.

Ev alırken gösterişe değil projeye bakın

TÜRKİYE’DE çarpık yapılaşmanın depremlerde ölüm oranını arttıran en önemli faktör olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Doğan Kalafat, kentsel dönüşüm yasasının bir an önce uygulanmasının önemine değindi. Prof. Dr. Kalafat “Kentsel dönüşüm İstanbul’da şart. Zaman gittikçe azalıyor. Ev alırken ya taşınırken depreme dayanıklı binalardan olmasına dikkat edin. Binanın gösterişine bakmayın, projesini isteyin. Hazır beton mu kullanıldı, dayanıklı mı bunları sorgulamamız lazım. TOKİ’nin yaptığı binalar işçilik açısından değil ama mühendislik açısından iyidir mesela” dedi.

 

SEDA ÇAKMAK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s