ABD’li şirketten Kilis’e güneş tarlası yatırımı


 

ABD’li enerji şirketi Kilis’e 30 milyon dolarlık güneş enerjisi yatırımı yapacak. 1 ay içinde başlayacak yatırım 100 dönümlük araziyi kapsıyor.

Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı Açılış Konferansı’na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni teşvik paketinin açıklanması ile birlikte Türkiye’nin yabancı yatırımcılardan büyük ilgi gördüğünü belirterek ABD’li bir enerji şirketinin Kilis Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapma isteğinde olduğunun bilgisini verdi. Daha önce açıklanan Caterpıllar şirketinin de Türkiye’de yatırım yapma kararında ısrarlı olduğunu dile getiren Ergün “7 gün evvel Caterpillar Başkanı, Türkiye’ye geldi. Yatırım yeri ve ortak arayışına başladı. Ortaklık yapacağı şirketlerle bir araya geldi. Bunlar olumlu, iyi şeyler” dedi. Ergün, ismini vermek istemediği ABD’li enerji şirketinin yatırımı hakkında “Bu şirket güneş panelleri ve güneş enerji ürünleri üretimi için Kilis’i seçti. Görüştüğümüz yetkililer, bu yatırımın Meksika’dan Türkiye’ye kaydığını söyledi” diye konuştu.

Yatırım 30 milyon dolar olacak

Konuyla ilgili bilgi veren Kilis Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü Mehmet Hakan Öztürk ise yatırım rakamının 30 milyon dolar civarında olacağını söyledi. ABD’li şirketin isminin sır gibi tutulduğunu söyleyen Öztürk “Türkiye’de partner oldukları bir firma üzerinden bilgi alıyoruz. 100 dönüm üzerine yapılacak. 1 ay içinde yatırıma başlanacak” dedi. Şirketin Kilis’i seçmesinde en büyük sebebin teşvik paketi ve güneşli gün sayısının fazla olması olduğunu söyleyen Öztürk “Bölge Türkiye’de en fazla güneş alan yer ve güneşli gün sayısı en fazla olan şehir” dedi.

TÜRKİYE, EUREKA’NIN DÖNEM BAŞKANI OLDU

TÜRKİYE, 42 ülkenin üye olduğu ve Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu olan EUREKA’nın dönem başkanı oldu. Temmuz 2012-Haziran 2013 arasındaki süreç sırasında Sanayi Bakanı Nihat Ergün de program başkanı olarak görev yapacak. Görevi devralan Ergün, EUREKA programının, ticarileşebilecek ürün ve süreçleri destekleyen işbirliği programı olduğunu kaydetti. Dönem başkanlığının Türk firmaları için çok önemli bir fırsat olacağını ifade eden Ergün, Türkiye’nin, bugüne kadar üyesi olduğu bu programın önümüzdeki 1 yıl içinde gündemini oluşturacağını, planlamasını gerçekleştireceğini ve Ar-Ge politikalarına yön vereceğini belirtti. Bakan Ergün, kendisinin bu tür programları sadece ekonomik yönüyle değil, uluslararası ilişkiler açısından da çok önemsediğine işaret ederek, yumuşak diplomasi araçları olarak çok önemli rol üstlendiğini söyledi.

 

KAAN ZENGİNLİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s