Yeşil bir bina: form ve fonksiyon


Mimari: Cocoon  / Mochen Mimarlar ve Mühendisler

Yer: Tianjin, Çin
Tamamlanma: 2011
Proje Alanı: 1.245 m²
İşveren: Tianjin Eco-City Wantuo Properties Limited
Fotoğraflar: Yao Li

Proje Tanıtım:
Bina ihtiyaçlarını karşılamak için fosil yakıtlar gibi geleneksel kaynakların yerini rüzgar güneş ve jeotermal gibi yeni enerjilerle değiştirerek ekolojik bir yapı elde etmek amacıyla tasarlanmıştır. – Projenin amacı belirgin tasarımı sayesinde enerji tüketimini azaltarak, hem de temiz enerji kullanılarak, sıfır enerjili bir yapı elde etmektir . Proje düşük enerjili mimari tasarım için kapsamlı bir çaba olarak tanıtılmaktadır.

Bu amaca ulaşmak için, tasarımcılar teknoloji ile formu birleştirmek için çabalamaktadır; çeşitli enerji tasarruflu teknolojileri, tam olarak dikkate alınmıştır. İlkbahar ve sonbahar aylarında örneğin: şantiye ve rüzgar ortamına bağlı olarak simüle veriler doğrultusunda sıkı bir doğal havalandırma düzeni oluşturmak, hava delikleri ile başa çıkmak için çatıya güç panelleri yüklemek ve klima enerji tüketimini azaltmak için doğal havalandırma kullanımını organize etmek gibi.Bir bina için enerji tasarrufu sağlayan tasarım yaparken, şekil katsayısı ilk aşamalarından itibaren dikkate alınmalıdır. Dış sınırların tanımlanmasıyla, ilgili yeşil teknolojilerin ve stratejilerin uygulanması için gereken pürüzsüz bir dizi önlem aldıktan sonra, binanın şekil katsayısının Tianjin Kamu Binaları Enerji Verimliliği Tasarım Standartları tarafından belirlenen 0.4 sınırından az olması sağlanmıştır: 0.28. Cepheleri, aynı zamanda “boşluk”larla desteklenerek, bina yalıtımı performans gereksinimlerinin yüksek standartları hedeflerini gerçekleştirmektedir. Sadece pencerelerde bile ek ısı kaybını önlemek için işlev tarafından gerekli sayılan az sayıdaki ancak önemli konumlarda pencerelere yer verildi.Tasarım programının başında, koordineli bir planlama ve bina kabuğu için tasarım yöntemi önerildi. Bina kabuğunun fonksiyonel bölümleri, rüzgar, ışık, görme, kapalı fonksiyonel gereksinimleri, mimari etkisi ve diğer faktörler gibi dış etkenlerin tam olarak dikkate alınmasına dayanmaktadır. Planlama ve tasarım yaklaşımı bu koordinasyon sayesinde aslında mevcut kaynakları bir sisteme entegre etmeye dayandığını göstermektedir. Yeşil teknolojilerin ve stratejilerin tam istihdam sağlanması da, mimari estetik ve teknolojiler ve stratejiler ile sağlanacak mükemmel bir füzyonla mümkün olabilir.


Yüksek performanslı bina kabuğu malzemeleri seçimi ile gerçekleşen şey aynı zamanda bir yapısal tasarımın gerçekleşmesiyle sınırlı değildir. Yapının iyi bir vizyon ile aydınlatma, nefes alan perde duvar sistemi, farklı mevsimlerde güneş panjurları, termal performans değerleri, esnek kullanım olanakları … bir bütün olanak optimum ısı transfer katsayısını önermektedir.

Klima yönetiminin sağlanaması pozitif ve negatif basınç ayarlamalarıyla dış havanın iç mekanın iklimlendirilmesinde kullanılmasına bağlıdır. Bu ise yine gömme zeminden, büyük lobiye geniş bir mekansal organizasyonu gerektirmektedir.

Kaynak:Archdaily
Çeviri:Mimdap

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s