Yüzen evler, bizde yasak onlarda gelenek…


 

Lake Union Yüzen Ev / VANDEVENTER + Carlander Mimarlar

Mimari: VANDEVENTER + Carlander Mimarlar
Yer: Seattle, Washington, ABD
Yapı Mühendisi: Swenson Say Faget
Gemi Mühendisi: Headway Marine
Konut uygulama: dBoone İnşaat
Yüklenici: Trend Construction
Kat Alanı: Dış 310m2, iç /100 m2
Proje Yılı: 2008
Fotoğraflar: Ben Benschneider


Seattle yüzen evlerin uzun ve seçkin bir geçmişi olan ve bu geleneği sürdüren bir kenttir. Bu yeni yüzen ev şehrin merkezinde, Lake Union üzerinde yer almaktadır. Güney’de kentin panoramik manzarası, batısında Queen Anne Tepesi ve Gaz, kuzeye Park Works bulunmakta ve ev konumundan yararlanmaktadır. Müşterilerine, bu evlerle konforlu bir yaşam ve eğlence  sunan mimari firmalar zengin mekanlar için olanaklar sağlamakta.

Sınırlı bir izine tabi ve sınırlı bir yer kaplayan bu yüzen evler, iç ve dış yaşamı eğlenceli bir şekilde maksimize etmeye çalışmakta, sahibinin arzusunu göz önüne alarak, planın üst düzey ve giriş seviyesinde yaratılan özel alanlarında kamu alanları oluşturarak tipik bir konuta dönüşmektedir.

Böylelikle bir güverteden itibaren dairesel bir merdivenle doğrudan üst kotlarla ilişki kurulmakta, eğlenceli mekanların bir araya gelmeleri gerçekleşmektedir.  Tasarım, kullanım esnekliği, yaşam alanları için görünüm olanakları ve ışığın azami kullanımı yine bu evlerde öncelik kazanmakta.

Evlerin bir araya gelmeleriyle oluşan “meydan” müşterinin gereksinimleri için bir cevap oluşturmakta, görsel açıdan da ilginç bir çevre sunmaktadır. Çeşitli hacimler, malzemeler, yüzeyler değişikliklerle farklılaşmış iç kullanımlar vurgulanmaktadır.

Bir saydam merdiven kulesi ile birlikte iki katı kenetleyen düşey sirkülasyon, bir görsel öğe oluşturmakta. Üst katta yer alan geniş sürgülü kapılar, göl ile yaşam mekanları arasındaki ilişkileri arttırmaktadır.

Yatak odası, camlı kapı ve pencerelerin yerleşimi, komşu yüzen evle ilişkiler, toplumla görsel bağlantıların vurgulandığı unsurlardır.
Dış malzemeler, estetik kaliteleri ve düşük bakım gereksinimlerine göre seçilmiştir. Giriş seviyesinde, kaplamalarda kullanılan alüminyum paneller, lifli çimento panelleri entegre bütün oluşturmakta, hafif tonlu alaska sarı sediri ise kompozisyonu tamamlamaktadır. Dış kompozisyon iç kullanımın bir yansımasıdır.

İç malzemeleri dikkatle sahiplerinin mobilyalar ve renkler konusundaki zevklerine göre seçilmekte, böylece üst dolaplarda giriş seviyesi sosyal çalışma alanları maun gibi ağaçların seçimi bu şekilde olmaktadır. Işık duvarlarında bambu döşemeler, alaska sedirinden paneller ve tavan güçlü döşeme elemanlarını öne çıkartmaktadır.

Çevresel kaygılara yanıt olarak, camların pasif ısıtmayı teşvik edecek şekilde kullanım, soğutmada gölün olanaklarının kullanılması ve gölgeleme imkanları yapıyı bu açılardan eşsiz bir konuma getirmektedir. Yerden ısıtma enerji verimli ısı pompası ile takviye edilmiş taze hava ise sistemde enerji tasarrufu sağlayan bir ısı dönüştürücü ile desteklenmektedir.

Kaynak: Archdaily
Çeviri: Mimdap

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s