Bodrum gündeme oturacak


 

TMC Mazıdağı Fosfat Sanayi 2013 yılında başlayacağı projeye yaklaşık 300 milyon dolar yatırım yapacak

Bodrum gündeme oturacak Bodrum’da Cennet Koyu’na komşu ikinci denize sıfır arazinin ihalesini 277 milyon liralık teklifle kazanan TMC Mazıdağı Fosfat Sanayi, 2013 yılında başlayacağı projeye yaklaşık 300 milyon dolar yatırım yapacak. 678 dönümde hayata geçirecekleri proje ile Bodrum’u dünyanın gündemine oturtmayı planladıklarını söyleyen şirket ortaklarından Zafer Yıldırım, “Büyük bir otel olabilir, konutu da kapsayan karma bir proje de olabilir. Hedefimiz yabancılar” dedi.

Maliye Bakanlığı’nın Bodrum’un Gölköy bölgesinde bulunan 678 bin 963 metrekarelik arazi için 12 Temmuz’da düzenlediği ihaleyi 277 milyon TL’lik teklifle kazanan TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi, burada yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırımla Bodrum’u dünyaya tanıtacak dev bir projeye başlamaya hazırlanıyor.

Şirkete Turgay Ciner ve Mehmet Cengiz’le birlikte ortak olan Zafer Yıldırım, Bodrum Yarımadası’nın en değerli bölgesi Göltürkbükü’nde Mandarin Oriental tarafından işletilecek Cennet Koyu’na komşu ikinci denize sıfır arazide başlayacakları proje ile Bodrum’u dünya gündemine oturtmayı hedeflediklerini, projeyle ilgili detayları 3-5 ay içinde netleştireceklerini açıkladı.

Otel zinciri olabilir

Bodrum’un Türkiye turizmi için çok önemli bir lokasyon olduğunu ve turistik tesis yapımına uygun olan arazinin yerinin de çok cazip bir lokasyonda olduğunu kaydeden Yıldırım, “Böyle cazip bir arsayı görünce ortaklarla biraraya geldik. Projenin konseptini henüz net olarak belirlemedik. Büyük bir otel de yapabiliriz, konutun da içinde olduğu karma bir proje de gerçekleştirebiliriz, üzerinde çalışacağız” diye konuştu.

Zafer Yıldırım, projede planladıkları lüks otel için dünya çapında bir otel zinciri ile görüşebileceklerini de ifade etti. Burada az yoğunluklu, yeşil ve doğayı bozmadan dünya çapında etkisi olacak bir projeye imza atmayı planladıklarını söyleyen Yıldırım, “Hedef kitlemiz Türkler’den çok yabancılar olacak. Yaklaşık 250-300 milyon dolara malolacak yatırımımıza 2013 yılı itibarıyla başlamayı öngörüyoruz” diye konuştu. Perakende sektöründe İstinye Park’ın yanı sıra gayrimenkul ve turizm sektörlerinde de yatırımları bulunan Orjin Grup’un ortağı Zafer Yıldırım, uygun arsalar bulunduğunda ortaklarla veya Orjin olarak gayrimenkule yatırım yapmaya devam edebileceklerini sözlerine ekledi.

Yabancı Halkbank tahviline saldırdı ihraç 500’den 750 milyon dolara çıktı

Halkbank’ın 500 milyon dolar olarak açıkladığı 5 yıl vadeli, sabit faizli tahvil ihracına yabancı yatırımcılar büyük ilgi gösterince ihraç tutarı 750 milyon dolara yükseldi. Citibank, Deutsche Bank ve BofA Merrill Lynch eş liderliğinde yürütülen ihraç işlemine yatırımcılar yoğun ilgi gösterirken, banka rekor düzeyde talep toplama başarısı gösterdi. Dokuz kata ulaşan talep nedeniyle öngörülen ihraç tutarını artırma yoluna giden Halkbank, yüzde 5 faiz oranı ile 750 milyon dolar tutarında tahvil ihraç ederek, Türkiye bankacılık sektöründe 5 yıl vadeli, sabit faizli, dolar cinsinden en düşük maliyetle borçlanan banka oldu. Talebin yüzde 33’ünü ABD, yüzde 53’ünü Avrupa, yüzde 9’unu Uzakdoğu ve yüzde 5’ini diğer ülke merkezli yatırımcılar oluşturdu.

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, yapılan görüşmelerde yatırımcıların, Türkiye’nin istikrarına yönelik kaygılarının bulunmadığını, Türkiye ve bankalarına güven duyduklarını belirten yatırımcıların, daha uzun vadelerdeki borçlanmalara da ilgilerinin bulunduğunu söyledi.

Yurtdışındaki toplantılar sırasında yatırımcıların Halkbank’a duydukları güven ve gösterdikleri ilgiden çok memnun olduklarını belirten Aslan, “Halkbank uluslararası kurumsal hisse senedi yatırımcıları tarafından çok iyi bilinen ve talep gören bir banka. Gerçekleştirdiğimiz eurobond ihracı ile artık uluslararası tahvil yatırımcılarının da çok yakından takip ettiği bir banka konumuna geldik. Bu yoğun ilginin ve bize duyulan güvenin kalıcı olmasını sağlamak öncelikli hedefimiz. Halkbank uluslararası sermaye piyasalarının önümüzdeki dönemde de aktif katılımcısı olacaktır” dedi.

Nihal YUVACAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s