Erdoğan Bayraktar: Belediyelere yeni yetkiler verilecek!


 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ‘Belediyelere yetki vereceğiz, Valiliğin yetkisi ve sorumlulukları var. O çerçevede daha güzel adımlar atacağız’ dedi.

Koyulhisar ilçesi ve Aydınlar köyündeki TOKİ konutlarının açılışına katılmak üzere, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile uçakla Sivas’a gelen Bakan Bayraktar’ı, Nuri Demirağ Havaalanı’nda Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve öteki yetkililer karşıladı.

Sivas Valiliği önünde tören mangasını selamlayan Bayraktar, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı. Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, Sivas’ta neler yapılabileceğini görmek amacıyla kente geldiklerini söyledi.

Hükümetin Sivas’a büyük önem verdiğini belirten Bayraktar, 600 yataklı hastane inşaatının devam ettiğini ifade etti. Stadyum inşaatı ihalesinin yapıldığını hatırlatan Bayraktar, stadın yapımına kısa sürede başlanacağını bildirdi.

Sivas’ta ekonomiyi canlandırmak, göçü önlemek ve bölgeye yatırımcı çekmek için neler yapılabileceğini görüştüklerini anlatan Bayraktar, TOKİ’nin bugüne kadar Sivas kent merkezi ve ilçelerinde 4 binin üzerinde konut yaptığını, 800 konutun inşaatının da sürdüğünü belirtti.

Planlanan ve ihale aşamasında olan projelerle Sivas’ta konut sayısının 7 binin üzerine çıkacağını kaydeden Bayraktar, Sivas’ın çevre planlarını yeni bitirdiklerini ve geçen Nisan ayında onayladıklarını, kentin kadastrosunun ise yüzde 95 oranında bittiğini söyledi.

Bakanlık bünyesinde Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü kurulduğunu hatırlatan Bayraktar, ‘Sivas’ın neresinde ne var, Kızılırmak’ın özellikleri nelerdir? Dağları, tepeleri nelerdir? Bor madeni burada önemli, onun özelliği nedir? HES’ler yapılabilir mi? Bunları böyle ince eleyip sık dokumak suretiyle ortaya çıkaracağız. Coğrafi yapı sistemleri, tapu kadastro sistemlerini beraber birleştirip, bunları bilgisayar ortamına, elektronik ortama, sayısal ortama geçirip çok daha ciddi bir çalışma içerisinde olacağız’ ifadelerini kullandı.

-Kentsel dönüşümün önemi-

Sivas Belediyesi’ni de ziyaret eden Bayraktar, kentsel dönüşüm için belediyeyle TOKİ’nin yürüttüğü 4-5 ciddi proje olduğunu belirtti. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’na da değinen Bayraktar, ‘Kentsel dönüşüm kanunu, yeni kanun, çok daha definitif, güçlü bir kanun’ dedi.

Kanunla birlikte birtakım atraksiyonları daha rahat yapabileceklerini anlatan Bayraktar, ‘Belediyelere yetki vereceğiz. Valiliğin yetkisi ve sorumlulukları var. O çerçevede daha güzel adımlar atacağız. Bu bakımdan Sivas’a bu gelişimiz, bu ziyaretimiz inşallah iyi bir ivme getirecek’ diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ise tarihte önemli bir şehir olan Sivas’ın, Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olduğu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın en önemli görevlerinden birinin marka şehirler oluşturmak olduğunu ifade eden Erdem, çarpık yapılaşmanın önlendiği, daha denetimli şehirlerin kurulmasının amaçlandığını belirtti.

Sivas’ın kamu yatırımı bakımından en büyük pay alan iller arasında yer aldığını anlatan Erdem, ‘Bugün Türkiye birkaç şehre göç alması nedeniyle toplanıyor. Oralarda plan program yapmakta oldukça zor. Yapıyorsun bir müddet sonra yetmez hale geliyor. İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e, hatta Kayseri’ye, Adana’ya hizmet bence Sivas gibi illerden geçiyor. Buradaki yaşam kalitesini artırdığımız oranda göç oranı azalacaktır diye düşünüyorum’ dedi.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel de Sivas’ta 4 bin 96 konutu teslim ettiklerini, yakın gelecekte ise 848 konutun tamamlanacağını ifade etti. Karabel, kentte iyi bir stat yapacaklarını, ihalesi tamamlanan stadın kısa sürede hizmete gireceğini söyledi.

Vali Kolat ve Belediye Başkanı Ürgüp, ziyaret anısına Bakan Bayraktar’a plaket verdi. Ziyaretin ardından Sivas Jandarma Komutanlığı’na geçen Bayraktar, kentin imar alanlarını askeri helikopterle havadan inceledi.

Bayraktar, incelemelerinin ardından Koyulhisar ilçesinde TOKİ konutlarının açılışına katılmak üzere helikopterle bölgeye hareket etti.

Bakan Bayraktar’ın Valilik ve belediye ziyaretleri sırasında, AK Parti Sivas milletvekilleri Mesude Nursuna Memecan ve Hilmi Bilgin de hazır bulundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s