6 Yıl sonra yeniden


İsralli işadamı Sami Ofer’in 4.3 milyar dolarla kazandığı ancak ihalesi 2006’da iptal edilen Galataport için yeniden düğmeye basılıyor

Galataport yeniden görücüye çıkıyor Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, yıl sonuna doğru Galataport’un ihale ilanına çıkmayı planladıklarını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun görüşlerini aldık. Çevreye uygun proje olacak” dedi.

Geçen yıl hayatını kaybeden İsrailli ünlü işadamı Sami Ofer ile Türk ortağı Global Menkul’ün 2005’te 4 milyar 33 milyon dolarla kazandığı arcak daha sonra iptal edilen Galataport ihalesi yeniden yapılacak. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, yıl sonuna doğru Galataport olarak bilinen projede ihale ilanına çıkmayı düşündüklerini açıkladı. Galataport olarak bilinen İstanbul’daki projede ilgili kuruluşlarla görüştüklerini, son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun görüşlerini aldıklarını belirten Aksu, ”Bu görüşler çerçevesinde hem çevreye uyumlu oradaki bölgede hem de sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini yansıtan toplumu da kucaklayan bir proje olarak bu yıl sonuna doğru Galataport olarak bilinen projeyle ihale ilanına çıkmayı düşünüyoruz” dedi. Bu bölgenin hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın en önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi olacağını ifade eden Aksu, oradaki antrepolardan bir tanesini de Mimar Sinan Üniversitesi’ne tahsis ettiklerini, burasının da müze olacağını, kültür merkezi ve cazibe merkezi olarak bölgeye değer katacağını anlattı.

İzmir’deki yük limanının ve imar çalışmaları devam eden Derince Limanı’nın özelleştirilmesini de gerçekleştireceklerini ifade eden Aksu, Kalamış’taki Türkiye’nin en büyük marinasının imar planı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, bu çalışmanın ardından orayı da ihaleye çıkaracaklarını söyledi.

Otoyol ve köprülere yurtdışından yoğun talep

Ahmet Aksu, otoyollarla ilgili olarak 31 Ekim’de nihai teklifleri alacaklarını, bu yıl içerisinde özelleştirme ihalesinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Türkiye’nin dışında dünyanın çeşitli ülkelerinden, Avrupa ve Uzakdoğu’dan otoyol özelleştirmesine yoğun ilgi olduğunu ifade eden Aksu, ”Öncelikli hedefimiz özelleştirme sonrasını tamamen başıboş bırakmak değil, hem fiyatların kontrolünün kamuda kalmasını sağlamak hem de o yolların standartlarını en üst seviyede tutacak yatırımların özel sektör eliyle yapılmasını kontrol edecek bir mekanizmayla özelleştirmek. Bu çerçevede çalışmalarımız Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile koordineli bir şekilde devam ediyor” dedi.

Sami Ofer 4.3 milyar $’la kazandı

Galataport ihalesini 2005’te İsrailli Sami Ofer ile Global Menkul’ün bağlı olduğu konsorsiyum 4 milyar 33 milyon dolarla kazanmıştı. Ancak TMMOB İstanbul Şehir Plancıları Odası’nın itirazı üzerine Danıştay 6. Dairesi, Galataport projesiyle ilgili imar planı değişikliğini onaylayan Kültür ve Turizm Bakanlığı işleminin yürütmesini, bakanlığın imar yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle durdurmuştu. İhale 2006’da da iptal edilmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s