Otelciye şok! Kemer Kaymakamlığı ilçedeki tüm şezlongları kaldırdı


Antalya’nın Kemer ilçesi Göynük beldesindeki otellerin sahil işgalleriyle ilgili olarak dönemin Kent Konseyi üyeleri tarafından başlatılan hukuki sürecin tamamlanması üzerine, Kemer Kaymakamı Bayramali Köse’nin ilçedeki tüm otellerin sahile koydukları şezlong ve gölgeliklerin kaldırılması için Mal Müdürlüğü’ne yazılı talimat verdiği belirtildi.

Otellerin bu uyarıya rağmen işgallerini kaldırmamaları halinde, belediye, Özel İdare ve köy muhtarlıklarının işgallerin kaldırılması konusunda yasanın emrettiği görevlerini yapmalarının öngörüldüğü belirtildi.
MAHKEME KARARI 2007’DE ALINMIŞTI
2006 Haziran’ında Göynük Kent Konseyi üyeleri Ersan Yurdaer ve Hüsnü Ünal, topladıkları 3 bin 2 imzalı dilekçe ile Kemer Kaymakamlığı ve Göynük Belediyesi’ne başvurarak aralarında 5 yıldızlı tatil köylerinin de bulunduğu 16 otelin işgallerinin kaldırılarak sahil bandının halkın kullanımına açılmasını istedi. Kaymakamlıktan cevap alınmayınca, bu kez görevini yapmadıkları gerekçesiyle Kaymakamlık ve Belediye aleyhine Antalya İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Antalya 2. İdare Mahkemesi, Ersan Yurdaer, Dursun Satıcı ve Mehmet Kiraz isimli vatandaşların açtığı davayı inceleyerek 3 Mayıs 2007’de Kaymakamlık ve Belediyenin vatandaşların talebini cevap vermeyerek zımnen reddetmeleri işlemini iptal etmiş, kıyıların herkesin eşit ve adil kullanımına açılması için mülki amirliğin yetkisi hatırlatılarak ecrimisil ödemesinin bir hak doğurmadığının altı çizilmişti.
Antalya 2. İdare Mahkemesi’nin bu kararına, Bölge İdare Mahkemesi nezdinde itiraz eden Göynük Belediyesi otellerin ecrimisil ödemelerini gerekçe göstermiş ancak bu mahkeme 6 Haziran 2007’de itirazı reddetmiş, 22 Kasım 2007’de Antalya 2. İdare Mahkemesinin kararı kesinleşmişti. Göynük Belediyesi bu kez de Danıştay’a itirazda bulunmuştu. İtirazı inceleyen Danıştay 10. Dairesi, 27 Aralık 2011 tarihinde itirazı reddetmiş, taraflardan düzeltme talebi gelmediğinden bu karar 9 Nisan 2012 tarihinde kesinleşmişti.
KAYMAKAMLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
2006 yılından beri süren hukuki sürecin tamamlanması ancak herhangi bir uygulama yapılmaması üzerine geçen günlerde Ersan Yurdaer ve Dursun Satıcı, mahkeme kararını uygulamayıp işgalleri kaldırmadığı için 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan eski Kemer Kaymakamı Adem Yılmaz’dan bugüne kadar bütün kaymakamları Antalya Valiliği’ne şikayet etti.
2007’den bu yana Kemer Kaymakamlığı makamında bulunan Seddar Yavuz, Murat Bulacak ve Bayramali Köse’den şikayetçi olan Dursun Satıcı ve Ersan Yurdaer isimli vatandaşlar dilekçelerinde kaymakamları, ‘3 Mayıs 2007’den beri yürütmeyi durdurma kararını uygulamamak’, ‘9 Nisan 2012 tarihinden beri kesinleşmiş mahkeme kararını uygulamamak’, ‘2007’den beri Anayasa ve Kıyı Kanunu’nu uygulamamak’ ve ‘suçlu belediye başkanını korumak’ ile suçlamıştı.

Vatandaşlar, işgalin kaldırılmadığının kanıtı olarak sözkonusu yerlerden 2006-2011 yılları arasında kesintisiz ecrimisil alınmasını göstermişti. Yeni şikayetlerinin de Kaymakamlık tarafından ciddiye alınmadığını iddia eden vatandaşlar, üç kaymakamın soruşturma izni verilerek yargılanmalarını talep etmişti. (gazetekemer.com)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s