En güzel 10 binanın 1’i Türkiye’de


Dünyanın en çok satan gezi rehberlerinden “Lonely Planet” dünyanın en güzel 10 binasını seçti.
İspanya’dan Guggenheim Müzesi’nin birinci sırada yer aldığı listeye İstanbul’daki Ayasofya Müzesi 10’uncu sıradan girdi.
İşte o bakmaya doyum olmayan sanat eseri binalar.
1- Guggenheim Müzesi, İspanya
Bilbao’da 15 yıl önce açılan sanat müzesi, yüzlerce metrelik kurdela şeklindeki titanyum kaplaması ile çağımızın en özgün yapıtlarındandır.
En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 1
2- Potala Sarayı, Tibet
Llasa’da 1300 yıl önce 7 bin işçinin inşa ettiği 13 katlı binlerce odalı “Kışlık Saray” bugün bir müze ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesinin gözdelerinden biridir.
En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 2
3- İskenderiye Kütüphanesi, Mısır
Dünyanın 7 harikasından biri sayılan 2 bin 300 yıl önce inşa edilmiş İskenderiye Kütüphanesi’nden esintiler taşıyan 8 milyon kitaplık yeni kütüphane, 10 yıl önce açıldığında “Milenyumun ilk büyük eseri” olarak kabul görmüştür.
En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 3
4- Sagrada Familia, İspanya
Tarihin en sıradışı mimarı Antonio Gaudi’nin Barcelona’ya armağanı görkemli gotik katedral, hâlâ bitmiş değil. Gaudi’nin ölümünün yüzüncü yılı olan 2026’da bittiğinde Hıristiyanlığın en yüksek kilisesi olacak. Bitmiş halini görememek ise çok yazık olacak.

En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 4

5- Tac Mahal, Hindistan
Şüphesiz dünyanın en ünlü yapılarından biri. Üstelik en romantiği. Şah Cihan’ın kendisine 14’üncü çocuğunu doğururken ölen ikinci karısı Mümtaz Mahal anısında yaptırdığı bu beyaz mermer yapı, Hintli şair Tagore tarafından “Sonsuzluğa karşı dökülmüş bir gözyaşı” olarak tanımlanmıştır.
En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 5

 

6- İmam Cami, İran

İsfahan’da 17’nci Yüzyılda inşa edilen cami, ışığa göre rengi değişen soluk mavi-sarı çinileri ve 54 metrelik kubbesi ile dünyanın en etkileyici camileri arasındadır

.En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 6

 

7- Crac des Chevaliers, Suriye
Humus yakınlarındaki haçlı seferleri sırasında inşa edilmiş bu beyaz kale, ortaçağın en güzel kalelerinden biri olarak UNESCO Dünya Mirası listesine girdi.
En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 7

8- Oscar Niemeyer Müzesi, Brezilya
Brezilya’nın başkenti Brasilia’nın mimarı olarak anılan Oscar Niemeyer’in Curitiba kentinde inşa ettiği müze, bütün sıradışı sanat eserleri gibi ya çok seviliyor ya da nefret ediliyor. Ama kimse bu göz şeklindeki egzantrik yapıya kayıtsız kalamıyor.

En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 8

9- Kış Sarayı, Rusya
Rusya’nın St. Petersburg şehrindeki Kış Sarayı’nı Katerina yaptırdı. Binalar kompleksi, günümüzde dünyanın en göz alıcı koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Hermitage Müzesi’ni de içinde barındırıyor.
En güzel 10 binanın 1i Türkiyede 9
10- Ayasofya, Türkiye
6’ncı yüzyılda sadece 5 yıl gibi kısa bir sürede inşa edilen 56 metre yüksekliğinde 31 metre genişliğinde eşsiz bir kubbeye sahip bu devasa yapı Bizans zamanında kilise, Osmanlı zamanında cami olarak kullanıldı. 1932’den beri de bir müzedir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s