“Doğrudan yatırım 16 milyar doları geçer”


Türkiye’ye doğrudan yabancı yatırımın yıl sonunda 16 milyar dolar seviyesini aşabileceğini söyleyen YASED Başkanı İzzet Karaca, “İlk altı ayda yaklaşık 6,5 milyar dolarlık yatırımın yapıldığı görülüyor” dedi.

 

İSTANBUL – Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı ve Unilever Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) İzzet Karaca, doğrudan yabancı yatırımın yıl sonunda 16 milyar dolar seviyesini aşabileceğini söyledi. Karaca, doğrudan yabancı yatırım girişinin olumlu seyrettiğini belirterek, “Türkiye’ye bu yılın ilk altı ayında yaklaşık 6,5 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımın yapıldığı görülüyor” dedi.
Türkiye’nin doğrudan yabancı sermayeyi büyük oranda çekerek, İsviçre gibi Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen kalkınmış bir ülke olabileceğini vurgulayan Karaca, “Avrupa tabi ki çok önemli bir oyuncu ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmesini destekliyorum ama tek çözümümüz bu değil. Türkiye bulunduğu konumda da bir İsviçre olabilir. İsviçre’nin Avrupa’daki rolü gibi, hem Avrupa’ya bağlı hem de etrafımızdaki Ortadoğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Rusya ile ilişkileri çok daha aktif duruma getirebiliriz” diye konuştu. Doğrudan yabancı yatırımların Türkiye’de henüz kriz öncesi dönemdeki seviyesine ulaşamadığını anlatan Karaca, “Dünyada geçen yıl itibariyle doğrudan yatırımlar toplam 1,5 trilyon dolar seviyesinde. Henüz Türkiye’nin o yüksek, 20-21 milyar dolar dış yatırım çektiği kriz öncesi dönemlere geri dönemedik” ifadelerini kullandı.

“Yabancı yatırımda 23. sıra bize yakışmıyor”

Krizin hissedilir olduğu yıllarda Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırım pastasından aldığı payın azaldığını söyleyen Karaca, “Türkiye geçen yıl küresel yabancı yatırımlarda 29. sıradan 23. sıraya yükseldi. Bu oldukça olumlu bir gelişme. Ama Türkiye dünyanın 16. büyük ekonomisi. Ekonomik büyüklüğümüzü bakarsak 23. sıra halen bize yakışmıyor. Daha gidecek yolumuz var” yorumunda bulundu.Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde dünyanın en büyük 10 ekonomisininden birisi olma hedefine inandığını belirten Karaca, “Fakat eğer Türkiye ilk 10 ekonomi içerisine girecekse 15,9 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımın, 50 milyar dolar seviyesine ulaşması lazım. Bugün Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) Dünya Yatırım Raporu’na baktığımızda, en fazla doğrudan yatırımı çeken 10. ülke, 42-43 milyar dolar seviyesinde. Dolayısıyla eğer biz ilk 10 liginde oynamak istiyorsak mutlaka doğrudan yatırımı 50 milyar dolar seviyesinde çıkarmamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Krize rağmen yatırım gelmeye devam ediyor”

Avrupa’da derinleşen ekonomik krize rağmen Türkiye’ye Avrupa’dan yabancı yatırımın gelemeye devam ettiğini vurgulayan Karaca, 2012’nin ilk beş ayına bakıldığında, yüzde 81 oranında doğrudan yabancı yatırımın, Avrupa’dan geldiğini ifade etti.
Avrupa’da ekonomik durgunluk ve borç krizi sebebiyle artan endişelere rağmen, krizi fırsata çevirmenin yolları olduğunu dile getiren Karaca, Türkiye’nin ihracatının krizden büyük çapta etkilenmeyeceğini söyledi. Avrupa’daki krizin ilk etapta Türkiye’yi fazla etkilemeyeceğini anlatan Karaca, “Türkiye’nin ihracat yaptığı sektörlere baktığımızda krizden o kadar da etkilenmeyen ürünler olduğunu görüyoruz. Avrupa’da beyaz eşya sektöründe ciddi anlamda rekabetçi olabiliyoruz. İngiltere’de bu alanda lider durumdayız. Tüketici çok pahalı bir buzdolabı ile uygun fiyatlı bir buzdolabı arasında bir tercih yapacaksa, kriz ortamında tabi ki uygun fiyatlı olan ama kalitesinden emin olunan bir markayı seçecektir” ifadelerini kullandı.

“Teşvik yasası yatırımcının iştahını artırdı”

Teşvik yasasının ekonomi üzerindeki olumlu etkilerinin kısa zamanda hissedilmeye başlanacağını belirten Karaca, “Kalıcı olarak cari açığın azaltılması konusunda teşvik yasası ile birlikte Türkiye’ye yatırımların gelişi ve yatırımın ihracata dönüşmesinin etkileri önümüzdeki 6 ile 12 ay içerisinde ekonomide görülecektir” diye konuştu.
Bu doğrultuda yakın zamanda yurtdışında faaliyet gösteren, Türkiye’de hiç yatırım yapmamış ama Türkiye’yi bölgesel üs yapmak isteyen global CEO’larla görüştüğünü aktaran Karaca, “Teşvik düzenlemesinin yatırımcının yatırım iştahının artırmış olduğunu görüyorum” dedi.

“En büyük ihracat kalemi otomotiv cari açık yaratıyor”

Türkiye’nin cari açığının kontrol altına almasının yolunun “yerlileştirmekten” geçtiğini belirten Karaca, “Ara malların yerlileştirilmesi son derece önemli. İthalat kalemlerinin Türkiye’de üretilmesi ve bunların dünya pazarlarına açılmasıyla cari açığı aşağılara çekebiliriz. Türkiye’nin büyümesi Güney Kore gibi ihracat kaynaklı. Bu modelden vazgeçilmemesi gerekiyor” vurgusunu yaptı.
Türkiye’nin en büyük ihracat kalemi olan otomotivin bugün hala cari açık yarattığını vurgulayan Karaca, “Çünkü yapılan toplam ithalat ve yedek parça ithalatı, yaptığımız toplam ihracatın üzerinde” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s