Organik ürün ihracatı 15 milyon doları aştı


ANKARA – 1980’li yıllarda ihracat talebi doğrultusunda üzüm, incir gibi geleneksel ürünlerle gelişmeye başlayan organik tarım ihracatı hem ürün hem de pazar çeşitlendirerek büyüyor. AB ülkeleri başta olmak üzere 13 ülkeye organik ürün ihracatı yapan Türkiye’nin ihracatı 15 milyon doları geçti. ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Rusya Federasyonu diğer önemli ihraç pazarlarını oluşturdu.

Türkiye’nin 2011 yılında en fazla ihracat yaptığı 13 ülkeyi Almanya, Fransa, Irak, Danimarka, Belçika, İsviçre, Birleşik Krallık, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Polonya, Birleşik Devletler, Rusya Federasyonu ve Gana oluşturuyor. Söz konusu ülkelere 2011 yılında 3 milyon 371 bin ton karşılığı 15 milyon 530 bin dolar organik tarım ürünü ihracatı yapıldı. En fazla ihracat 9 milyon 962 bin dolar ile Almanya’ya gerçekleştirilirken, Fransa’ya 2 milyon 165 bin, İsviçre’ye 948 bin, İsveç’e 387
bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

2011 yılında en fazla ihracatı yapılan ürünleri fındık ve fındık ürünleri, kuru üzüm, kayısı ve kayısı ürünleri, incir ve incir ürünleri, mercimek, pamuk ve tekstil ürünleri oluşturdu. 4 milyon 881 bin dolar fındık, 3 milyon 762 bin dolar kuru üzüm, 1 milyon 828 bin dolar kayısı, 1 milyon 800 dolar incir, 692 bin dolar mercimek, 421 bin dolar pamuk ve tekstil ürünleri ihracatı yapıldı.

14 ülkeden ithalat yapıldı

Organik ürün ithalatı da yapmakta olan Türkiye, reçel, marmelat, ayçiçek yağı, balmumu, çikolata, kahve, soya unu ve zencefilli kurabiye olmak üzere 2010 yılında 14 ülkeden organik ürün ithal etti.
Türkiye, İsveç’ten reçel ve marmelat, filtre kahve, Rusya’dan nohut, kanola, mercimek, buğday, Kırgızistan’dan ceviz, pamuk, Almanya’dan kişniş ekstresi, yabani sarımsak ekstresi, balmumu ithal edildi.

15 pazar kuruluyor

Öte yandan, Türkiye genelinde faaliyet gösteren ve yüzde 100 organik ürün satan 15 pazar bulunuyor. Bu pazarların 7’si İstanbul’da, 2’si Ankara ve İzmir’de diğerleri ise Bursa, Antalya, Eskişehir ve Samsun’da kuruluyor.

 

Canan SAKARYA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s