Varna, komşumuz…


Bulgaristan’da Varna kentinde mimar Matija Djedovic tarafından tasarlanan Tenis Kompleksi, kentin orta kısmında yer almakta. Proje kentin gelişmesinde yeni bir eksen oluşturma amacıyla tasarlandı.
Kent ile görsel bir bağlantı oluşturulmaya çalışılmakta, yeni Varna morfolojisi ise bu proje bağlamında üç aşamada dönüşmektedir.
Tenis kompleksine yaklaşırken, amorf biçim tarafından dikkat çekilmekte, modern merkez stadyumu çevresi ile kurduğu armoni ile bir taraftan diğer taraftan tepeye yerleşen stadyum 1; bir üçlü olarak morfolojiyi değiştirmektedir.

Kompleks beş bölümden oluşmaktadır bunlar: yardımcı alanlar, merkez stadyumu, stadyum 1, iki stadyum arasındaki merkezi kamusal alan, 1000 araçlık yer altı otoparkı.
Tenis kompleksinin kapasitesi 14000 kişi olup, toplan alan 117429 m2’dir.

Merkez stadyumun kabuğu, yeni bir mimari eleman olarak algılanmakta, projenin estetik zenginliğini oluşturmaktadır. Kabuğun final biçimi delikli yüzey şeklindedir. Binanın yapısı ise iç ve dış mekânlardan oluşmakta, bunlar ısıtılan ve ısıtılmayan mekanlar olarak ayrılmaktadır. Delikler üç şekilde kullanılmaktadır. Bunlar ısıtılmayan mekanlar için olduğu gibi delikli, ısıtılan mekanlar için ETFE ile kaplanmış, karanlık ve ışık istenmeyen mekanlar için ise PVC kabuk.

Bu yapıda farklı yenilenebilir enerjiler kullanılmakta, halkın aşırı ilgisi özellikle piezoelektrik yüzeylere yönelmekte. Amaç en etkileyici tenis kompleksini inşa etmek, yenilenemez enerjilerden sakınmaktır. Böylece gelecekte kompleks sadece enerji üretmekle kalmayacak aynı zamanda kente de gereken enerjiyi verecektir.

Kaynak:Evolo

Çeviri:Mimdap

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s