Turkcell beklentiyi aştı, 534 milyon TL’ye ulaştı


 

İSTANBUL – Türkiye’nin en büyük mobil operatörü Turkcell’in ikinci çeyrek net karı 534 milyon lira ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

Turkcell, Belarus iştirakinden kaynaklanan kur farkı giderlerinin yanı sıra Rekabet Kurulu’nun verdiği ceza için ayrılan karşılığın etkisiyle, geçen yılın ikinci çeyreğinde 21.4 milyon lira zarar açıklamıştı.

Turkcell’in dün akşam açıkladığı mali tablolarına göre, şirketin ikinci çeyrek gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 2.565 milyar lira olarak gerçekleşti.

22 kurumun katılımıyla yapılan ankete göre, Turkcell’in ikinci çeyrek net karının 465 milyon lira, gelirlerinin ise 2.5 milyar lira olması bekleniyordu.

Turkcell’in ikinci çeyrekte faiz, amortisman, vergi öncesi karı (FAVÖK) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 779 milyon lira olurken, FAVÖK marjı 1.2 puan azalarak yüzde 30.4 oldu.
Şirketin Türkiye’den elde ettiği ses gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artarak 1.603 milyar liraya ulaştı. Mobil internet gelirleri ise aynı dönemde yüzde 44 artışla 240 milyon lira oldu.

Abone pazar payını yüzde 53 olarak koruyan Turkcell’in abone sayısı ikinci çeyrekte 200,000 artışla 34.7 milyona ulaştı. İkinci çeyrek sonu itibariyle şirketin 22.2 milyon ön ödemeli, 12.6 milyon faturalı abonesi bulunuyor.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, şirketinikinci çeyrek sonuçlarının dün akşam açıklanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında şuaçıklamaları yaptı:

** İlk yarı sonuçları planlanandan iyi gelince 2012 sonu gelir beklentimizi 9.9-10.1 milyar TL aralığından 10.1-10.3 milyar TL aralığına revize ettik

** Yıl sonu FAVÖK beklentimizin alt sınırını 3 milyar TL’den 3.05 milyar TL’ye revize ettik,üst sınırı 3.2 milyar TL olarak koruduk; FAVÖK marjı için beklenti vermiyoruz

** Fiyat rekabeti olursa müşterilerimizi tutmak için FAVÖK marjından fedakarlık gerekebilir,buna hazırlıklıyız; önemli olan şirketin gelir ve kârlılığının artması

** Turkcell şebekesinde 2.çeyrek sonu itibariyle 4.8 milyon akıllı telefon var; gelecek 12ayda bu sayının 2.7 mln adet artmasını bekliyorum

** Mobil internet gelirlerinde yıl sonu itibariyle artış beklentimiz yüzde 44-45 seviyesinde

** Yeni satın almalarla ilgiliyiz ancak kısa zamanda açıklayacağımız bir satın alma yok;Bulgaristan’da faaliyet gösteren telekom operatörü Globul benim radarımda değil

Kaynak:
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s