Olimpiyatlardan İngiltere’ye 13 milyar sterlin akacak


 

2012 Yaz Olimpiyatları Londra’nın uzun zamandan beri ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyon olurken, oyunların ekonomiye ciddi katkıda bulunması bekleniyor.

Çanlar bu kez 200’den fazla ülkeden gelen 10 binden fazla atletin yarışacağı Londra Olimpiyatları için çaldı. İngiltere’nin başkenti Londra’da 27 Temmuz -12 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Olimpiyat Oyunları dün görkemli bir törenle start aldı. Olimpiyat coşkusunun sardığı Londra’da Parlamento binasının “Big Ben” adıyla bilinen saat kulesinin çanları, sabah yerel saatle 08:12’de olimpiyatların başlangıcını müjdelemek için üç dakika aralıksız çaldı. Londra’da bu sabah “Big Ben”in çanları Kral 6. George’un 1952’deki cenaze töreninden beri ilk kez çaldı. Büyük olimpiyat ateşi de TSİ 02:15’te tutuşturuldu. Törende, Londra’nın doğusundaki Stratford semtinde bulunan Olimpiyat Stadı’ndaki büyük meşaleyi, 8 bin kilometrelik bir yolculuğu 8 bin kişinin elinde kat eden Yunanistan’daki Olimpiya ateşi tutuşturdu.

XXX. Olimpiyat oyunlarının resmi açılışı dün gece Kraliçe II. Elizabeth tarafından yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da töreni Kraliçe 2. Elizabeth, ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande gibi liderlerle birlikte izledi. Açılış töreni için Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle’un hazırladığı etkinlikleri 1 milyar kişinin ekranları başında izlediği tahmin ediliyor.
17 gün sürecek olimpiyatları dünya çapında dört milyar kişinin izlemesi bekleniyor. Olimpiyatlar için 200 bin kişi çalışıyor, güvenliğin sağlanması için ise 23 bin 500 kişi görev yapıyor. Olimpiyatlarda yarışacak sporcu sayısı ise 10 bin 500.

3’üncü kez evsahipliği yapıyor

Londra 2012 Yaz Olimpiyatları şehrin uzun zamandan beri ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyon ve oyunların ekonomiye büyük bir katkıda bulunması bekleniyor. Londra daha önce 1908 ve 1948’de de Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmıştı. 2012 oyunları ile Londra, olimpiyatların üç kez düzenlendiği ilk modern şehir olacak. Şehirin oyunlara hazırlanmasının maliyeti tahminlerin çok üzerinde oldu. Sporcuları ağırlamak için, Olimpiyat tesisleri, ulaşım ve diğer altyapıyı yenilemek için dev bir bütçe ayrıldı. Başta inşaat olmak üzere birçok sektörde yüzbinlerce yeni istihdam yaratıldı. Hükümetin haziran ayında açıkladığı verilere göre, sadece Olimpiyat Stadı inşaasının maliyeti 486 milyon sterlin olurken, hazırlıkların toplam maliyeti 8.82 milyar sterline ulaştı. İlk maliyet tahmini ise 2.4 milyar sterlin civarındaydı. Başbakan David Cameron’a göre, ülke bütçesine yaklaşık 9 milyar sterline mal olan Olimpiyatlara ev sahipliği yapmanın ekonomiye önümüzdeki dört yılda yapacağı katkı ise 13 milyar sterlini bulacak.
Ancak, olimpiyatların öngörülenden çok daha pahalıya mal olması ve bunun da vergi mükelleflerinin cebinden çıkacağı eleştirileri yapılıyor. Harcanan büyük para halk arasında da tartışma yarattı. Olimpiyat Komitesini ateşli şekilde protesto edenler, “beş haftalık organizasyon için halkın parası heba ediliyor” eleştirisinde bulundu.

Rakamlarla Londra Olimpiyatları

* 204 – Olimpiyatlarda yarışacak ülke ya da bağımsız bölge sayısı.
* 38 – Yarışılacak toplam olimpiyat dalı
* 8.8 milyon – Olimpiyat Oyunları için basılan bilet sayısı.
* 200.000 – Olimpiyatlar için çalışanların sayısı.
* 80.000 – Olimpiyat Stadı’nın izleyici kapasitesi.
* Olimpiyat Parkı’nın inşaasında 46 bin işçi çalıştı.
* 23.500 – Oyunların güvenliğinde görevli kişi sayısı.
* 21.000 – Olimpiyatlar’ı izleyecek medya mensubu sayısı.
* 10.500 – Olimpiyatlarda mücadele edecek sporcu sayısı.
* Olimpiyat meşalesini İngiltere’de toplam 8.000 kişi taşıdı.
* 5.000 – Olimpiyat Oyunları sırasında doping testleri için atletlerden alınacak örnek sayısı.
* 2012 Olimpiyatları’nda dağıtalacak madalyaların ağırlığı 400 gram. (Bu Londra madalyalarına, Olimpiyat tarihinin en ağır madalyaları özelliği kazandırıyor.)
* Londra’daki en yaşlı olimpiyatçı 71 yaşındaki Japon binici Hiroshi Hoketsu.
* 66 – Türkiye’yi temsil edecek kadın sporcu sayısı. (toplam 114 sporcu, 48’i erkek)
* 36 – Türkiye’nin 1936’dan bu yana katıldığı 13 olimpiyatta kazandığı altın madalya sayısı. (23 gümüş ve 22 bronz madalya)
* 34 – Ülke genelindeki müsabakaların yapılacağı tesis, stad, salon ve park sayısı.
* 19 – İngiltere’nin Pekin’de 2008 Olimpiyatları’nda kazandığı altın madalya sayısı.
* 18 – Tüm zamanların en fazla madalya kazanan Olimpiyat sporcusu Soveyt jimnastikçi Larysa Latyninanın kazandığı madalya sayısı.
* 16 – Amerikalı yüzücü Michael Phelps’in şu ana kadar kazandığı madalya sayısı.
* 2.5 kilometrekare – Olimpiyat Parkı’nın kapsadığı alanın büyüklüğü. Hyde Park’ın kapladığı ya da 357 futbol sahası büyüklüğünde bir alana eşit.
* 2- Suudi Arabistan’ı temsil edecek kadın sporcuların sayısı. Suudi liderler, ilk kez kadınların olimpiyatlarda yarışmasına izin verdi.
* Dünya çapında 4 milyar kişinin olimpiyat yayınlarını izlemesi bekleniyor.
* Yüzme yarışlarının düzenleneceği Aquatics Centre’deki havuzları doldurmak için 10 milyon litre su harcanacak.

ntvmsnbc.com’da Olimpiyat Oyunları’nda yakından izlenmesi gereken sporcuları şöyle özetlendi:

1. Usain Bolt:Sadece atletizm dünyasının değil, konuyla alakalı alakasız herkesin dünya rekoru kırıp kırmayacağını merak ettiği Jamaikalı. 4 yıl önce Pekin’de ne Tyson Gay ne de Asafa Powell onu durdurabilmişti. 100 metre, 200 metre ve 4×100 bayrak yarışlarında dünya rekorları patır patır kırılmıştı. Şimdi karşısında Tyson Gay,  Justin Gatlin, Powell ve Yohan Blake u hızlı adamlar gösterisinin diğer aktörleri.

2-David Rudisha: Genç Kenyalı’nın önü açık. Londra’da onu zorlaması beklenenler de aynı kıtadan. Sudan’ın acılarla yoğrulan Darfur bölgesinden Abubekir Kaki ve Etiyopyalı Mohammed Aman, Rudisha’yı rahat bırakmayacaktır. Açıkçası dünya rekoru olur mu bilinmez ama nefeslerin kesileceği bir final bizi bekliyor.

  3-Michael Phelps  : 27 yaşındaki Phelps’i üçüncü ve son Olimpiyatında izlemek gerek. Pekin’de aldığı 8 altın madalya bir rekordu. Toplamda 14 altın Olimpiyat tarihinde bir başka rekor. Ama daha toplam madalya rekoruna erişemedi. 16 madalyası var ve Sovyet jimnastikçi Larissa Latynina’yı yakalayabilmek için 2 madalyaya daha ihtiyacı var. Bu kez 7 dalda yarışacak Phelps. Daha genç rakipleri olacak. Ama o büyük bir yıldız ve yeni rekoru elde edebilmek için, tarihi yine değiştirebilmek için patlamaya hazır bir bomba.

4-Jordyn Wieber: Dünya jimnastiğinde yeni bir çığır açmaya hazırlanıyor 17 yaşındaki Amerikalı sporcu. Geçen yıl Tokyo’da düzenlenen Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda Rus yıldız Viktorya Komova’yı geçerek ortalığı birbirine kattı Wieber. Londra’da Wieber ile Komova’nın mücadelesi nefesleri kesecek.
5-Lebron Jame:O çok istediği NBA şampiyonluğunu aldı James. Şimdi sırada 2. Olimpiyat altını ya da bir başka deyişle 3. Olimpiyat madalyası. Atina’da bronzla yetinmişti, Pekin’de altına adeta uçmuştu. Bu moralle ve yanında Kobe ile Londra’da LeBron’u seyretmek rakipleri için bile heyecan verici bir deneyim olacak. Rüya Takım maçlarını kaçırmayın.

6-Çin Atlama Takım:Son Dünya Şampiyonası’nda bu dalda verilen 10 altın madalyanın tamamını kazandılar. Tamam zaten bu konuda iyiydiler ama bu kadarı da fazla oldu. Kadınlarda Wu Minxia, He Zi, Shi Tingmao; erkeklerde Li Shixin, Qin Kai, Luo Yutong gibi isimler bir Olimpik süpürme konusunda iddialı görünüyor.

7-Federica Pellegrini:İtalyan yüzücü Pekin’den 200 metre serbest altınıyla dönmüştü. Gönül ilişkilerindeki gelgitler en az başarıları kadar ilgi çekiyor. Altın madalya alır mı bilinmez ama sadece o güzel yüzünü görebilmek için bile izlemeye değer. Son Avrupa Şampiyonası’nda 200 metre serbestte altın madalya kazanarak Londra için iyi durumda göründü

 

8-Maria Sharapova: Teniste dünyanın 1 numarası için yeni bir meydan okuma. Muhtemelen Rusya Olimpiyat kafilesinin bayrağını Açılış Töreni’nde o taşıyacak. Bu yıl hayli formda görünen Sharapova, Wimbledon’ın hemen ardından yine aynı kortlarda madalya için raket sallayacak. Çekişme büyük olacak ama bu form grafiğiyle altın madalyanın en büyük adayı o olacak.

9-Zhang Jike: Masa tenisini Çinliler domine ediyor. Hatta birçok ülke Çin’den sporcu ithal ediyor. Zhang Jike 1 yıldır erkeklerde büyük başarılar kazanıyor. Hali hazırda teklerde Dünya şampiyonluğu ve Dünya Kupası şampiyonluğu unvanlarını elinde bulunduruyor Jike. Eğer masa tenisinde Olimpiyat şampiyonluğunu kazanırsa kariyer grand slami yapan 4. erkek sporcu olacak.

10-Evgeniya Kanayeva: Ritmik jimnastikte birçok rekora imza atan Kanayeva, ikinci Olimpiyat şampiyonluğu için mücadele edecek. Dünya şampiyonalarında 17 altın, 1 gümüş; Avrupa şampiyonalarında 13 altın, 1 gümüş; Dünya Oyunları’nda 4 altın; Dünya Kupası finallerinde 28 altın, 1 gümüş, 2 bronz; Grand Prix finallerinde 15 altın ve Üniversite Oyunları’nda 9 altın, 1 gümüş kazandı. Böyle bir sporcuya efsane denmez de ne denir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s