İlk “lojistik üs” havaya ve raya bağlanıyor


Günlük bin 200 tırın giriş yaptığı Türkiye’nin ilk uluslararası lojistik üssü olan Ankara Lojistik Üssü’nde, demiryolu ve havayolu bağlantıları için çalışmalar yapılıyor. Ankara Lojistik Üssü Genel Koordinatörü Metin Perk, üssün ülke ekonomisine katkısının yanı sıra Ankara ekonomisi için de önemli olduğunu belirtti.

Üsse günlük bin 200 tırın giriş yaptığına dikkati çeken Perk, “Şu anda 80 civarında firma bulunduğu üste 2 bin 500 kişi çalışıyor. Toplam 4 bin kişiye ulaşan bir istihdam imkanına sahibiz” dedi.
Tesisin, 45 nakliye firması tarafından uluslararası rekabette avantaj ve güç birliği oluşturmak için kurulduğunu anlatan Perk, “Dış ticaret açısından bakarsanız, geçen seneye oranla yüzde 10 artış oldu. Bu açıdan dış ticarete ve Ankara’daki ticarete çok ciddi etkisi olurken, yatırımcılar açısından da depolama merkezleri açısından da faydalı bir alan yaratıldı. Böylece yatırımcılar, Ankara’yı dağıtım üssü olarak görmeye başladı” diye konuştu.

“Yüzde 100 tam kapasiteye ulaştık”

Ankara Lojistik Üssü’nün 2013 hedeflerini de anlatan Perk, demiryolu ve havayolunun üs için çok önemli olduğunu vurguladı. Perk şunları kaydetti:
“Gelecek vizyonumuz Ankara’yı ve lojistik üssünü, uluslararası lojistik merkezi olarak kabul ettirmektir. Bu arada öncelikli hedeflerimiz arasında demiryolu bağlantısı kurmayı planlıyoruz. Ayrıca havayolu bağlantımızın da olmasını istiyoruz. Üssün hemen yanında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) olması bizim için önemli bir avantaj. Buradan haftanın 2 günü kargo uçaklarının kalkmasına müsaade etmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”
Lojistik üssün içinde ithalat ve ihracatla ilgili işlemlerin yapıldığı bir sistemin olduğunu dile getiren Perk, “Ankara Lojistik Üssü’nün Avrupa standartlarında bir depolama ve dağıtım hizmeti vardır. Türkiye’nin önde gelen firmaları, alanımızdaki depoları kiralıyor. Burayı gelip gören deposunu alıyor. Şu anda da birinci aşama için yüzde 100 tam kapasiteye ulaştık” dedi.

Üs kamera sistemiyle gözetim altında

Tır şoförü, Erhan Aksoy da Ankara Lojistik Üssü’nün otobanın yakınında olmasından ve her türlü ihtiyaçlarının karşılayacak tesislerin bulunmasından memnun olduğunu söyledi.
25 yıldır tır şoförlüğü yaptığını belirten Osman Can ise kamera sisteminin bulunması nedeniyle üssün her noktasının gözetim altında olduğunu bu sayede hırsızlıkların yaşanmadığına dikkati çekti.

 

Kaynak:
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s