Lüleburgaz, ilaç üretim üssü oluyor


Zentiva, aralarında ABD, İspanya, Fransa, İngiltere ve İsveç’in de bulunduğu 8 ülkede üretilen 19ürünü 2013’ten itibaren Lüleburgaz’daki tesislerinde üretme kararı aldı.

PRAG – Sanofi Grubu bünyesinde faaliyet gösteren eşdeğer ilaç kuruluşu Zentiva, Lüleburgaz’daki tesislerini ilaç üretim üssüne dönüştürme kararı aldı. Eşdeğer ilaç üreticisi Zentiva, Lüleburgaz’daki tesisinde mevcut üretime ek olarak 39 yeni molekülün daha imalatını gerçekleştirecek.

Sahip olduğu uluslararası kalite onaylarıyla Türkiye’den çok sayıda ülkeye ilaç ihraç eden Zentiva, Sanofi Grubu olarak şu ana kadar yurtdışında ürettiği 30 milyon ambalaj ürünü de Türkiye’ye transfer edecek.

Zentiva Türkiye Genel Müdürü Şahin Arslan ile Zentiva Dünya Başkanı Jerome Silvestre, Zentiva’nın merkez ofisinin bulunduğu Prag’da düzenledikleri basın toplantısında, şirketin Türkiye’deki faaliyetlerini ve üretimle ilgili önemli yatırım planlarını paylaştılar. Zentiva Türkiye Genel Müdürü Şahin Arslan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Sanofi Grubu’nun Türkiye pazarında bulunan ürünlerinin yüzde 70’inden fazlasının Lüleburgaz Tesisleri’nde üretildiğine dikkat çekerek, ithalden yerel üretime geçiş çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Zentiva’nın Türkiye’deki üretim merkezi olan Lüleburgaz Tesislerinin, aralarında Almanya, ABD, Avustralya, Danimarka’nın da bulunduğu 13 ülkeden kalite onayı alarak uluslararası üretim üssü haline dönüştüğünü ifade eden Arslan, yüksek üretim standartları nedeniyle bugüne kadar hem Türkiye hem de diğer ülkeler için yurtdışında üretimi yapılan Sanofi Grubu ürünlerinin Lüleburgaz Tesisleri’ne taşınmakta olduğunu belirtti.

LÜLEBURGAZ’DA 39 YENİ MOLEKÜL ÜRETİLECEK

2013 yılında ise Amerika, İspanya, Fransa, Portekiz, İngiltere, İtalya, Kore ve İsveç’te üretilen 19 ürünün Türkiye’ye transferinin tamamlanmasının planlandığını belirten Arslan, ‘’Bu gelişmelerle
beraber şu anda yurtdışında üretilip yerel üretim için transfer çalışmaları yürütülen ürünlerin toplam hacmi yaklaşık 30 milyon ambalaj. 2012-2016 yılları arasında, daha önce üretilmemiş olan 39 yeni molekül de Lüleburgaz’da üretilecek’’ dedi.

Hammaddelerin nereden sağlanacağı yönündeki bir soruyu yanıtlayan Arslan, şöyle konuştu: “Türkiye’deki hammadde üretim tesisimizi geçtiğimiz yıl Deva İlaç’a sattık. Dolayısıyla hammadde ve ara ürünler öncelikli olarak Sanofi’nin yurtdışındaki hammade fabrikalarından gelecek. Madddenin bu fabrikalarda bulunamaması halinde ise, kalite kriterlerine uymak kaydıyla uluslararası pazarlardan temin edilecek” Zentiva Lüleburgaz Tesisleri’nin üretim yanında Ar-Ge merkezine dönüşmeye başladığını ifade eden Arslan, ‘’Bakanlık tarafından tescillenen Lüleburgaz Tesisleri Ar-Ge merkezi ile Zentiva, Türkiye’nin ‘Ar-Ge Merkezi Belgeli’ tek çokuluslu ilaç firması oldu’’ dedi.

Arslan, Ar-Ge merkezine 2011’de 17.2 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini, son beş yılda yatırımlarını yüzde 50, istihdamı ise yüzde 30 oranında artırdıklarını ifade etti. Lüleburgaz’daki Zentiva Üretim Tesisleri’nin 2011 yılında aralarında Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Kazakistan, Özbekistan, Litvanya, Macaristan, Danimarka, Ürdün, Azerbaycan’ında bulunduğu 34 ülkeye, yaklaşık 25 milyon kutu, 58 milyon tablet ürün ve toplamda yaklaşık 75 milyon liralık ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Arslan, Zentiva’nın Türkiye pazarında 61 ürünü bulunduğunu, 2011 IMS satışları ve ihracat toplamının 367 milyon lira düzeyinde gerçekleştiğini ifade etti.

TEŞVİKTE ‘ESKİLER’ DE UNUTULMAMALI

Yeni açıklanan teşvik sisteminin Türkiye’de ilaç sanayinin gelişmesi konusunda özlenen dinamizmi sağlayacağını, teşvik sisteminin pek çok mevcut ve yeni firmaya yeni iş alanları açacağını ve etkinliklerini artıracağını düşündüğünü ifade eden Arslan şu değerlendirmede bulundu: ‘’Zentiva olarak 2007 yılındaki yatırımla birlikte Lüleburgaz’daki fabrikayı hayata geçirdik. Çok farklı forumlarda ürün üretebilme ve onları piyasaya verme kapasitemiz var. Hatta şu an kapasitemizin yüzde 50-55’ini kullanmaktayız. Önemli bir alan daha kullanılabilir durumda. Dolayısıyla bu yatırımı yapmış bir firma olarak yeni teşvik sistemini destekliyoruz. Fakat zamanında gelip de Türkiye’ye yatırım yapmış firmaların bu teşvik sistemi içerisinde ayrı olarak değerlendirilmesinin fena olmayacağı  kanaatindeyim.’’ Gerek teşvik sisteminin gelmesi gerekse de Türkiye’deki ilaç pazarının sıkışmaya başlamış olması nedeniyle Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok firmanın bundan sonra ihracata daha fazla önem vereceğini belirten Arslan, ‘’Bu kapsamda Zentiva’nın 2011 yılında 34 ülkeye, 75 milyon liralık ihracat gerçekleştirdik. Bunlar arasında değişik kıtalardan ülkeler var. Bundan sonrada ihracat faaliyetlerimizi yoğun bir şekilde devam ettireceğiz. Özellikle Ortadoğu ve Afrika pazarına önemli ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Rakamlarını daha da yukarı çıkarmaya çalışacağız.

BÜYÜME SÜRDÜKÇE YABANCI İLGİSİ DE SÜRER

Son dönemde Türk ilaç firmalarının yabancılara satışı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Arslan şunları kaydetti: “Söz konusu durumu Türkiye’nin ekonomik performansı ile ilişkilendirmek gerek. Global krizin yaşandığı bir dönemde Türkiye’nin ekonomik büyümesi Türkiye’yi daha cazip hale getirdi. Herkes krizde olan yerlerden Türkiye’ye yatırım yapma konusunda daha istekli ve arzulu oluyor. İlacı da bundan ayrı tutamazsınız. İlaç da bunlardan bir parça. Türkiye’deki ilaç firmaları içerisinde kendilerinin stratejik gelişimlerine ve farklı ülkelere açılmalarının uygun olduğunu düşünen yabancı birçok uluslu firma ve fon, Türkiye’den firma alma yoluna gittiler. Ekonomik istikrar ve büyüme devam ettiği sürece bu tür alımların devam edebileceği kanaatindeyim.”

Zentiva Başkanı Jerome Silvestre ise Zentiva’nın, eşdeğer ilaç üretiminde Avrupa’nın üçüncü büyük şirketi olduğunu ve Zentiva için Türkiye’nin ticari ve üretim operasyonları için özel bir öneme
sahip olduğunu söyledi. Silvestre, Zentiva’nın Türk hastaları ve Ar-Ge, ihracat, üretim  operasyonlarıyla ekonomiye katkıda bulunmayı taahhüt ettiğini belirtti.

 

 

 

 

Mehmet DAYIOĞLU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s