Sagiyad: “Osb’lerde Temiz Enerji Firması Yok”


 

SAGİYAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özdemiroğlu, yenilenebilir enerji kaynaklarına artan ihtiyaca rağmen OSB’lerde enerji teknolojilerine yatırım yapacak firma olmadığını söyledi

Sanayici Girişimci ve Yatırımcı İş Adamları Derneği (SAGİYAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özdemiroğlu, yenilenebilir enerji kaynaklarına artan ihtiyaca rağmen OSB’lerde enerji teknolojilerine yatırım yapacak firma olmadığını söyledi.

Özdemiroğlu yaptığı yazılı açıklamada, Halkbank ile Ostim arasında imzalanan kredi protokolünün OSB’lerin geleceği için son derece önemli bir adım olduğunu ancak sektörde çalışan teknik kadrolara ihtiyaç olduğunu söyledi. Özdemiroğlu, “Enerji verimliliği için imzalanan kredi protokolleri OSB’lerin geleceği için çok önemli ancak OSB’lerde enerji teknolojilerine yatırım yapacak firma yok. OSB’lerde teknokent kültürünün yerleşmesine uzun zaman var. Temiz enerji için enerji firmaları ve makine teknolojilerine yatırım teşvik verilmeli” dedi.

Halkbank ile Ostim arasında imzalanan kredi protokolünün OSB’lerin geleceği için son derece önemli bir adım olduğunu belirten Özdemiroğlu, temiz enerji kullanımı için ayrılacak kaynak ve teşviklerin enerji teknolojileri için de düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. “OSB’lerde enerji teknolojilerine yatırım yapacak firma sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor” diyen Özdemiroğlu şunları söyledi:

“OSB’lerde teknokent kültürünün yerleşmesine uzun zaman var. Temiz enerji için enerji firmaları ve makine teknolojilerine yatırım teşvik verilmeli. OSB’lerin temiz enerji için hazır ancak enerji teknolojilerinde devlet desteğine ihtiyaçları var. Türkiye son dört yılda temiz enerjiye yaptığı yatırımları yüzde 85 yükseltmişti ancak 2011 yılında bu yatırımlarda durağanlık söz konusu oldu. Enerji teknolojileri için hazırlıklar devam ederken OSB’ler de bu dönüşüme topyekün hazırlanmalı. Yenilenebilir enerji teknolojilerinde alt sektörlerin de desteklenmesi gerekiyor.”

Enerji sektörünün Türkiye’de katlanarak büyümesini beklediklerini ifade eden Özdemiroğlu, “Yenilenebilir enerji, ülkelerin büyüme ve refah düzeylerini belirleyecek sektör olarak görülmesi nedeniyle geleceğin popüler meslekleri arasın da birinci planda önem kazanacak. Bu sektörde çalışmak isteyenler ve sektörde çalışan teknik kadroların bilgi eksikliğinin giderilmesi, yeni düzenlemeler ve teknolojiler hakkında da bilgi sahibi olmalıyız” dedi. –

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s