İstanbul’u Katlediyorlar


Marmara Denizi boyunca yer alan İstanbul’un yerleşim bölgelerinden Yenikapı semti, dünyanın en önemli tarihi yerlerinden biridir. 2004 yılında büyük bir metro istasyonu için kazı yapılmaya başlandı ve Bizans limanı ve 36 tekne de dahil olmak üzere nerdeyse bir hazine ortaya çıkarıldı. Yalnızca gemilerin yüklerine ait toplanan bilgiler Akdeniz çevresindeki ortaçağ yaşamı için benzersiz bir rehber sundu.
Harvard Üniversitesinde tarih profesörü olan Michael McCormick bana “Piramitler Bizim nesil keşfi” diye açıklamıştı. Oysa bu bölgede artık Avrupa ve Asya dediğimiz ana karada toprak bölünmesi, yani Boğazın ortaya çıkmadığı dönemlere ait bile izler bulundu. Aynı kazılarda da geç neolitik döneme ait 8.000 yıllık insan kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Yenikapı’da düşünülen denize nazır dolgu dev miting alanı…

Şimdi burada benim savunmak zorunda olmamayı dilediğim abartılı bir durum var: Şimdi İstanbul’un rakipleri Dördüncü Haçlı Seferi ile İstanbul’a yapılan hasarın daha büyüğünü yapmaktadırlar. 1202 de sözde Latin işgalciler din adına Bizans’ı yağmaladı, bugün ise kent ilerleme ve kar adına ondan daha fazla talan ediliyor.

Eleştirimi açıklamam gerekir. Dünyadaki bir çok büyük şehir gibi, İstanbul’da antik geçmişin dar geçitlerinin içine modern bir metropol büyük altyapı gereksinimlerini sıkıştıma sorunuyla karşı karşıyadır. Boğaz geçişi için kredi 2004 yılında bulunur ve sonra, şehir yöneticileri arkeologlara ilk kazıları yapmaları için izin verirler ancak çok ihtiyaç duyulan metro sisteminin inşaatı da bu sırada gecikmiştir. Ve yine 2010 yılında belediye tarafından yeni bir metro istasyonu ve tünelin karaya çıktığı bölgenin düzenlenmesi için, bir anlamda Yenikapı’nın yeniden geliştirilmesi için uluslararası bir yarışma düzenlemiştir . Binlerce yıldır şehrin altında gömülü yer altı zenginleri bu proje ile ortaya çıkacak, arkeolojik parkın vitrinine konacaktı. Bunun için dünyada ve ülkede tanınmış mimarlık grupları proje yarışmasına davet edildi. Nisan ayı ortalarında ise kazanan projelerden üçünün bir araya gelip, bir konsorsiyom oluşturarak projelerin birleştirileceği plan ortaya koymaları istendi.
Ama sonra, merkezi hükümetin emri üzerine, belediyeden kente bir bomba düştü: Bir emrivaki olarak, siyasi mitingler ve açık fuarlar için bir montaj zemin oluşturmak maksadıyla Yenikapı suları 2.8 mil kare (yaklaşık 720 bin m2 ) doldurulacak şekilde bir proje açıklandı. Belediyeye göre bu büyük alan 800.000 kişi, hatta belki de bir milyon kişiyi barındıracak kadar büyük olacaktır. İstanbul yarımadası tarafında bu soğan şeklindeki dolgu büyümeyi isteyen düşünceyi ciddiye almak zor; böyle bir ekleme düşüncesi açıkçası bu kente karşı yapılacak büyük bir ahmaklıktır. Bu proje Sen Nehrini düzlemek-kapatmak ya da Colosseum’u futbol sahasına çevirmek gibi bir şeydir sonuçta.

Anlamak çok güç, neden Ayasofya ve Sultanahmet Cami gibi dünyaca bilinen şaheserlerin hemen yanında böyle afaki bir büyüklükte miting alanı adı altında bir boşluğu kim yapmak ister? Bu sorunun cevabını bilen yok. Zira Yenikapı için bunca proje yarışması açılmışken Ankara’da kapalı kapılar ardında hazırlanan “meydan” projesi tam bir emrivakidir aslında.

New York Times’da bu yazının bulunduğu sütünda İstanbul’un bir başka bölgesi, Zincirlikuyu gösteriliyor…

Belediyeden gelen güya makul sayılmak adı altındaki açıklama, Yenikapı kazıları sırasında ortaya çıkan artık toprağın boşaltılması için gerekli alan şeklindeydi.

Öteki açıklama ise İstanbul’da kalıcı ve gözle görülür işler yapmak arzulayan Erdoğan hükümetinin kentte yapmaya çalıştığı projelerden biri olmasıdır. İşin garibi ve acı olan tarafı, bunu isteyen iradenin onu yapma gücünün de şu anda bulunmasıdır.

Kaynak: New York Times

İşte 20 Haziran gününe ait bizim de haber sütunlarımızda yer alan, konuyu anlatan Hürriyet gazetesinden Yenikapı miting meydanı ile ilgili haber:

DENİZE NAZIR MİTİNG ALANI
İstanbul’a 800 bin kişi kapasiteli dolgu meydan yapılması gündemde. Yenikapı sahiline inşa edilecek bu meydan, miting ve gösteri alanı olarak kullanılacak.

İSTANBUL’da denizin üzerinde dev meydan yapılması planlanıyor. Meydan için Yenikapı İDO İskelesi ve balıkçı barınaklarının bulunduğu yerden, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önüne kadar olan alanda deniz doldurularak. Proje, şehrin merkezine yakın, ulaşımı alternatifli olan Yenikapı’da İstanbul’un ihtiyacı olan nitelik ve nicelikte “miting ve gösteri alanı” düzenlemeyi amaçlıyor. Miting alanı yaklaşık 270 bin metrekare büyüklüğünde olup, 800 bin kişiyi ağırlayabilecek. Projenin bir amacı da kısa zamanda miting alanına ulaşım sağlanması.


Sahilyolunun kenarında
İstanbul’un yeni meydanı, Fatih ilçesinin güneyinde, Yenikapı İDO iskelesinin batısında, İSKİ Yenikapı Atıksu Arıtma tesisinin güneyinde yer alacak. Kuzeyde ise Kennedy Caddesi (Sahilyolu) ile sınırlanacak.
715 bin metrekare
Proje alanı, mevcut 135 bin metrekare park alanıyla birlikte, denizin doldurulmasıyla kazanılacak yaklaşık 578 bin metrekareyi kapsıyor. Toplam 715 bin metrekare olarak tasarlanan yeni meydanda, denize paralel yeşil alan düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin ön kısmında engellilerin de kullanabileceği tribün bulunacak.

Kaynak: Hürriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s