Yönetmelik çıkınca güneş enerjisi yatırımları hızlandı


Türkiye’nin ilk resmi güneş enerjisi santrali Konya’da kuruldu. IBC Solar şirketinin kurduğu santral faaliyete geçti. Konya’nın yanı sıra Aksaray, Karaman, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir’in elektrik dağıtımını yapan MEDAŞ için kurulan santral, 200 kW gücünde. 350 bin Euro’ya mal olan santral sayesinde doğayla barışık temiz enerji üretilecek.

IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, güneş enerjisi santrali kurmak konusunda Alarko ve Cengiz Holding ortaklığındaki MEDAŞ’tan teklif aldıklarını ve hemen çalışmalara başladıklarını söyledi. Bali, “Araştırmalarımız sonucunda Konya’nın Avrupa’daki birçok bölgeye kıyasla daha fazla güneş alan ve kusursuz ışıma değerleri sunan bir bölge olduğunu belirledik. Aynı zamanda, örnek uygulamalara imza atmak isteyen MEDAŞ’ın doğayla barışık, temiz ve çevreci enerji üretimine verdiği önemi de dikkate aldık.” dedi. IBC Solar Türkiye tarafından kurulan Türkiye’nin ilk resmi güneş enerjisi santralinin, 200 kilovat (kW) gücünde olduğunu belirten Bali, “Ürün kalitesi ve teknolojik standartlar açısından sektör adına örnek uygulama olarak kabul edilecek santralde doğayla tamamen barışık temiz enerji üretilecek. Santralde üretilen elektriğin MEDAŞ’ın iç tüketimi dışında kalan kısmı doğrudan ana şebekeye aktarılıyor. Santralin ürün kalitesi ve teknolojik standartlarıyla pek çok kişi ve kuruluşa örnek olacağını düşünüyoruz. Zaten gelen talepler de bu görüşümüzü doğrular nitelikte.” bilgisini verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), geçen yıl güneş enerjisi üretim bölgelerini belirlemişti. Belirlenen bölge ve kriterlere göre yapılan yatırımlara teşvik öngörülüyor. Yatırımlarda yerli malzeme kullanımı halinde teşvik tutarı artırılıyor. Üst kurul, ayrıca bölgelerin güneş haritasını hazırlattı. Enerji Bakanlığı ve TEİAŞ da güneşle ilgili değişik yönetmelikler yayınladı. Hazırlanan mevzuata göre güneş enerjisinde en yüksek kapasite 92 megavat (MW) ile Konya’ya verildi. Van’a 77, Mersin’e ise 35 megavatlık başvuru hakkı tanındı. Güneş enerjisinde, Türkiye geneli toplam kurulu güç 600 MW (megavat) ile sınırlandırıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s