Kırgızistan’ın enerji altyapısını Çin kuruyor


BİŞKEK  – Kırgızistan’ın kuzeyindeki Çuy eyaletine bağlı Kemin ilçesinde, Çin’in Tebian Electric Apparatus Stock Co. Ltd.(TBEA) şirketinin yapımını üstlendiği ve yaklaşık 390 milyon dolara mal olacak 500 megavat kapasiteli Kemin elektrik üretim ve dağıtım merkezinin temeli törenle atıldı.

Temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, önümüzdeki yıllarda enerji altyapısının milli ekonominin lokomotifi olacağını belirterek, ülkenin kuzey ve güneyini birbirine enerji hatlarıyla bağlayacak projenin yapımını üstlenen Çin hükümeti ve TBEA şirketine teşekkür etti.

Atambayev, “Bu bizim için büyük bir gelişme. Güney ve kuzeyimizi birleştiriyoruz. Bu tür projeler Kırgızistan’da milliyetçilik, ırkçılık ve bölgesel ayrımcılık yapanlara büyük bir ders olacaktır” diye konuştu.
Ülkenin güneyindeki Celalabad Eyaleti’ne bağlı Bazar-Korgon eyaletinde de, Datka adlı elektrik üretim ve dağıtım merkezinin temeli geçen yıl atılmıştı.

Datka ve Kemin elektrik üretim ve dağıtım merkezleri inşaatlarını üstlenen Çin şirketi TBEA, buralarada üretilen elektriğin ülke içinde dağıtımını da gerçekleştirecek.

Kırgızistan mevcut durumda, Sovyetler Birliği’nden kalan altyapıyı kullanarak, komşu ülkeler Özbekistan ve Kazakistan üzerinden elekrik temin ediyor ve bunun için yüklü miktarlarda transfer ücreti ödüyor.

Kırgızistan yönetimi ulusal elektrik üretimi için adımlar atarken, Özbekistan ve Kazakistan da eski elektrik şebekesini terk edecekleri yönünde sinyaller veriyor. Ancak bu ülkelerin ani bir kararla eski sistemi terk etmeleri halinde karanlıkta kalmaktan korkan Kırgız yönetimi, söz konusu kararın ertelenmesi için yoğun bir diplomasi yürütüyor.

Kaynak:
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s