Gayrimenkulde mütekabiliyet bekleyişi


Listeler açıklanmadığı için tapuda satış yapılamasa da birçok firma yabancı müşterileri portföyüne ekliyor

Yabancıya mülk satışının şartlarını belirleyen Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasıyla gözler yabancılara çevrilirken, yabancıya konut satışını belirleyen listelerin yayınlanmasını bekleyen inşaat firmaları da bir taraftan satışları sürdürüyor. Tapuda işlem yapılmadan gerçekleştirilen satışlar durgun yaz aylarında sektörün beklentilerini karşılıyor.

Mütekabiliyet Yasası’nın Türkiye’de başarılı olması için çok önemli aşamaların tamamlanması gerektiğini belirten Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, öncelikle yabancıların konut alırken banka işlemlerinin sorunsuz olmasının ve yerli ve yabancı bankaların ortak bir çalışma yapmasının gerekliliğini söyledi.

İkinci olarak ise yurtdışında gayrimenkul alımında yaygın olan garantör kurum uygulamasının Türkiye’ye gelmesi gerektiğinin altını çizen Durbakayım, “Aracı olan bu kurum projenin her şeyinden sorumludur ve nihai tüketiciye sorunsuz bir daire teslimini sağlar” dedi.

‘1500 daire istediler’

Durbakayım, kendilerine hem bireysel hem de fonların geldiğini anlatarak, “Hatta geçtiğimiz haftalarda Avrupa’da faaliyet gösteren uluslararası bir fon ile yaptığımız görüşmede bizden 1.500 daire almak istediğini belirttiler. Teknik Yapı olarak stok oluşturacak toplu satışlara sıcak bakmıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız yurtdışı satışlarda Körfez ülkelerinden müşterilerimiz var. Amerika ve Almanya’dan birkaç yatırımcıya daire sattık” dedi.

Turgay Tanes İş GYO Gen. Müd.

‘İspanya örnek olur’

Turgay Tanes, mütekabiliyetin uzun vadede hem ülke ekonomisi hem de sektör için önemli kazanım olacağını belirterek, “Engellerin kaldırılmasının piyasaya canlılık getirdiği gibi yatırımları da çeşitlendirdiği bir gerçektir. Yabancılara gayrimenkul satışı üzerinden önemli gelir elde etmiş ülkelerden biri olan İspanya bu süreçte bizim için örnek teşkil edebilir” dedi.

Erdinç Varlıbaş Varyap CEO’su

‘12 ülkeye satış yaptık’

Erdinç Varlıbaş, özellikle Rusya ve Orta Doğu’dan talep görmeye başladıklarını anlatarak, “Varyap Meridian projemizde hiç uluslararası tanıtım yapılmamış olmasına rağmen Azerbaycan, Amerika, Güney Kore, Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Belçika ve Avustralya’dan yatırımcılara satış yaptık” dedi.

Ziya Yılmaz DAP Yapı Başkanı

‘10 bin konut satılır’

Ziya Yılmaz, Azeriler, Kazaklar, Körfez ve Arap ülkelerinin vatandaşlarının, İstanbul’un merkezi lokasyonlarında deniz gören ve manzaralı lüks projelere ilgi gösterdiğini söyledi. Yasayla satışların yüzde 10-15 arasında artacağına işaret eden Yılmaz, “Yabancıya 10 bin civarında konut satılabilir. Türkiye orta vadede yabancıya konut satışından 10-20 milyar dolar para kazanır” diye konuştu.

Tayfun Döşkaya Viaport CEO’su

‘Konutların yüzde 4.4’ü yabancıya’

Tayfun Döşkaya, “Kurtköy’deki Via/Port Houses&Suites projemizde satışlarımızın yüzde 4.4’ünü yabancı uyruklu müşteriler oluşturuyor. Yabancılara 8 ayda 9 adet, son 2 ayda ise 3 adet satış gerçekleştirdik” dedi. Satışların Suudi Arabistan, Kuveyt, Azerbaycan, Çin ve Gürcistan vatandaşlarına yapıldığını anlatan Döşkaya, bireysel yatırımcıların konut aldığını söyledi.

Münİr Özkök Mar Yapı Başkanı

‘Japonya ve İran’dan talep var’

Münir Özkök, mütekabiliyet yasasından sonra satışların arttığını ifade ederek, Dubai, İran, İngiltere ve Japonya’dan gelen yatırımcılara satış yaptıklarını söyledi.

Hamit Demir Demir İnşaat Başkanı

Satışların % 10’u yurtdışına

Hamit Demir, nisan ayı itibariyle satışların yüzde 10’unu oluşturan yurtdışı satışlarının mayıs 2012’den sonra da artarak devam ettiğini vurguladı. Demir, satışların Avrupa ülkeleri ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere Rusya’ya yapıldığını belirtti.

Güzİn Ervardar Gölmahal Koor.

‘Araplardan ilgi görüyoruz’

Güzin Ervardar, yasanın çıkmasıyla, talepte artış yaşandığını belirterek, Ortadoğu’dan, Arap ve Avrupa ülkelerinden talep aldıklarını söyledi.

Mehmet Yalçıntepe Yalçıntepe Gr. Bşk.

‘Yasadan sonra satışlar arttı’

Mehmet Yalçıntepe yabancılara satışların % 50 artığını belirterek, mayısa kadar 21 daire, yasa çıktıktan sonra 38 daire sattıklarını söyledi. Rusya, Ukrayna, İran, Kuveyt, Dubai ve Kuzey Irak’tan talep aldıklarını anlatan Yalçıntepe, konut alanların % 90’ının bireysel yatırımcılardan oluştuğunu kaydetti.

Cenk Hayırlıoğlu Venezia Satış Direktörü

‘Yabancıya satış yüzde 25 oldu’

Cenk Hayırlıoğlu da yurtdışından çok daha fazla telefon almaya başladıklarını söyledi. Ocak – Nisan arasında yabancılara satış yüzde 7 iken, mütekabiliyet yasası sonrasında bu rakamın yüzde 25’e çıktığını anlatan Hayırlıoğlu, satışların Suudi Arabistan, Kuveyt başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine yapıldığını açıkladı.

Atila Yavuz Ukra İnşaat Başkanı

‘Bireysel yatırımcı alıyor’

Atila Yavuz, farklı ülkelerdeki irtibat ofisleri aracılığıyla satışlara devam ettiklerini belirterek, “Bugüne kadar 200 civarında yabancıya konut sattık. Arabistan, Kuveyt, İran, Azerbaycan, Irak, İngiltere, İrlanda gibi ülkeler satış yaptığımız ülkeler arasında yer alıyor. Projelerimizin alıcıları genelde bireysel yatırımcılardan oluşuyor” dedi.

‘Satış tapuya takılıyor’

Ant Yapı Başkanı Mehmet Okay ise, yasanın büyük bir satış artışı getirmediğini belirterek, “Özellikle yaz aylarında ülkemizi ziyaret eden yabancıların projelerimize ilgisi ve konut alımına yönelik istekleri var. Ancak bu görüşmeler sonlandırılamıyor. Sebebine gelince yasa uygulamasının henüz tapu dairelerine bildirilmemiş olması. Tapu dairelerinde yabancıya satışların tümü durduruldu. O nedenle biran önce kanunun uygulamaya geçirilerek işlem yapılması gerekiyor” dedi.

2012 yılında Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Körfez ülkelerinden gelen taleplerden 3 milyon dolarlık satış gerçekleştirdiklerini açıklayan Okay, “Fakat bu kişiler Ant Yapı’ya güvenip paralarını ödemiş olmalarına rağmen henüz tapularını veremedik. Yasanın tam uygulanabilir hale gelmesi ile kısa dönemde 30 milyon dolarlık satış potansiyeli olduğunu tahmin ediyoruz. Çin’li ve Singapur’lu çeşitli gruplar da buraya yatırım yapmak istiyor” diye konuştu.

Gebze’de ikinci etapta 98 bin liraya konut satıyor

Gebze Emlak Konutları 1. Etap Evleri’nde 524 adet konuttan son 25 tane daire kalırken ikinci etaptaki daire satışları devam ediyor.

Kocaeli, Gebze’de, Kirazpınar mahallesinde 93 bin 181 metrekare arsa alanı üzerinde toplam 818 adet konuttan oluşan Gebze Emlak Konutları 2 projesi yüzde 90 yeşil alanı, çocuk oyun alanları, spor sahaları, yürüyüş parkurları, merkezi ısıtma sistemi ve sosyal donatılarıyla dikkat çekiyor. 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 konutların yer aldığı projede ayrıca çatı dublekslerine de yer veriliyor. 9 adet ticari ünitenin bulunduğu farklı ödeme seçenekleri de bulunuyor.

TOKİ 38 ilde açık konut satışına bugün başlıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) elinde kalan konutları açık satışa çıkarıyor. Kurum, konutların satışına bugünden itibaren başlayacak. Türkiye genelinde binlerce konut inşası gerçekleştiren TOKİ’nin açık satışları 28 Eylül 2012 tarihine kadar devam etmesi bekleniyor.

TOKİ, bu kapsamda, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bingöl, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Isparta, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Niğde, Ordu, Osmaniye, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak ve Zonguldak olmak üzere toplam 1.094 konutu satışa sunuyor.

Ataman Karina’da konut teslimleri devam ediyor

Pendik’te inşası devam eden Ataman Karina’da teslimler devam ediyor. 1. etap teslimlerinin nisan ayında yapıldığı projede, 2. etap teslimlerinin ise aralık ayında yapılması planlanıyor.

Ataman İnşaat tarafından hayata geçirilen projede 430 konut dışında 22 mağazaya yer veriliyor. 90 bin liralık yatırım bedeline sahip proje 55 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. Büyüklükleri 46 ile 225 metrekare arasında 1+1, 2+1 ve 3+1 konutların yer aldığı projede, sinema odası ve yüzme havuzu da bulunuyor.

Bütün şantiyeleri çalışma ofisinden takip edecek

Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinin arasında yer alan Ağaoğlu, ileri teknoloji kullanımıyla inşaat süreçlerindeki sürati arttıracak bir uygulamayı hayata geçirdi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun ofisine kurulan ve tamamı Ağaoğlu IT Departmanı tarafından geliştirilen video sistemi ile tüm şantiye süreçleri izlenebiliyor. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan sistem sayesinde aynı anda birden fazla şantiye birçok farklı açıdan HD görüntü kalitesiyle rahatlıkla takip edilebiliyor.

Ağaoğlu, ”Aynı anda takip etmemiz gereken birçok şantiyemiz var ve her birine uğrayarak kaliteyi kontrol etmek çok ciddi zaman istiyor. Şirketimizin IT Departmanı bu anlamda işimizi çok kolaylaştıran bir çalışmaya imza attı” dedi.

 

Yavuz Karaman/Milliyet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s