26 raporla ‘geliyorlar’ denilmiş


Çukurca’da karakollara saldırı

 

 

Karakola saldırıdan üç gün önce de istihbarat paylaşımı yapıldığı kaydediliyor.

Saldırı talimatını Dr. Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in verdiği kesinlik kazandı. Planları sözde Zargos eyalet sorumlusu Reşit Dostum kod adlı Mehmet Can Gürhan ve Rengin Botan, Zap Eyaleti sorumlusu Azad Siser Kod adlı Ekrem Güney, Cilo Eyaleti sorumlusu Dr.Numan kod Gelhat, sözde Avaşin Basyan Eyaleti sorumlusu Mazlum Rus kod Dijvar Serkani, Perver Siirt, Medya Doz, Nurhak ve Dijvar kod adlı teröristler yapmış.

SALDIRI GELİYORUM DEMİŞ:
Saldırı öncesi istihbarat birimlerinin PKK’lı teröristlerin attığı her adımı rapor haline getirdiği de belirtiliyor. 26 ayrı istihbarat raporu tutulup terörist faaliyetlere ilişkin önemli ayrıntılara da yer verilmiş. İddiaya göre örgütün hangi karakollar için keşif yaptığı istihbaratına da ulaşıldı.

İLK TESPİT ŞUBATTA:
İstihbarat raporları Şubat ayında başlıyor. 16 Şubat tarihli raporda ‘Çukurca bölgesindeki teröristleri takviye etmek için sorumluğunu Adem Wulat (K) adlı teröristin yaptığı 20 kişilik bir grubun gönderildiği yönünde bilgiler elde edilmiştir’ bilgisi var. 20 Mayıs tarihli raporla ’20 kişilik kadın, 30-35 kişilik erkek terörist grubunun Mazlum Rus (K) liderliğinde yaklaşık iki hafta önce Dağlıca bölgesine gittiği’ tespit edildi. İstihbarat raporlarına göre örgüt parça parça ülkeye sızmış. Hangi silahları taşıdıkları bile tespit edilmiş. Mayıs ayında teröristlere ait 12 hareket belirlenmiş. PKK’nın Üzümcü ve Geçimli Jandarma karakolları için keşif yaptığı saptanmış.

3 GÜN ÖNCE PAYLAŞIM:
Saldırıdan üç gün önce de istihbarat paylaşımı yapıldığı kaydediliyor. 16 Haziran tarihli istihbari raporda, ’20 kişilik bir grup 16 Haziran günü 19.30 itibarıyla Irak/Bermize-Kumari üzerinde Türkiye-Irak sınırına mücavir Hakkari/Şemdinli/Yeşilova istikametine doğru seyir halindedir’ deniliyor.

2 Haziran, 3 Haziran’da, 8 Haziran’da da bazı grupların Hakkari sınırlarında görüldüğüne ilişkin raporlar olduğu öne sürülüyor. 10 Haziran tarihli bir raporda ise Hakkari Şemdinli İlçesi Günyazı köyü Tekeli Mezrasının Güney kısmında bulunan Mirgesav alanında 20-30 kişilik örgüt mensubunun görüldüğü yönünde bilgiler elde edilmiştir’ deniliyor.

TALİMAT BEKLEMİŞLER:
300 kişilik bir grubun Şemdinli’de, 200 kişilik bir grubun ise Çukurca’da saldırı için hazır bekledikleri belirtiliyor.

Bahoz’un adamıymış

İZMİR’de, sırt çantasında 1.9 kilo plastik patlayıcı ile yakalanan Uğur Çiçek’in (21) Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in ekibinde yer aldığı öğrenildi. Çiçek, üniversite eğitimini yarım bırakıp PKK’ya katılmış. Teröristin sorgusunun ardından toprağa gömülü halde 22 kilo daha patlayıcı bulunmuştu. Susma hakkını kullanan Çiçek tutuklandı. Teröristin, pazar ya da pazartesi günü eylem gerçekleştirmeyi planladığı belirlendi.

 

Devrim TOSUNOĞLU/ Akşam

 

 

 

İlk saldırıdan sonra karakoldan dışarı çıkmaya çalışan askerler ateş altında kalarak şehit oldu. Edinilen bilgilere göre, teröristler ilk olarak komutanın odasını hedef aldı.
Zaman gazetesinden Ali Haydar Gözlü’nün haberinde saldırıyla ilgili çarpıcı detaylar veriliyor. Karakola düzenlenen saldırı şöyle gerçekleşti: Yaklaşık 50-60 kişilik terörist grup saat 22.45 sularında baskın yaptı. İlk önce karakol komutanının odasını hedef alan terörist grup, Türkçe ve Kürtçe olarak ‘Karakol komutanınız öldü, sizler de ölmeden teslim olun, karakol düştü’ diyerek askerlerin teslim olmasını istedi.

“ASLANLARIM YAVRULANIM”

Buna karşılık saldırı sırasında karakol dışında olan tim komutanı astsubay, “Aslanlarım, yavrularım, bu şerefsizleri öldüreceğiz, korkmayın .” diyerek askerleri cesaretlendirdi. Çatışma özellikle 45 dakika yoğun bir şekilde sürdü.arakolun içine kadar giren teröristler, saatlerce burada kaldı.

GÜLEREK “YİNE GELECEĞİZ” TELEFONU

Olay sırasında yaralı askerler saatlerce takviye ekibin gelmesi için bekledi. Askeri birlikler ancak sabahın ilk ışıklarıyla geldi. Tunceli Devlet Hastanesi’nden 3 ambulans ve 10 kişilik sağlık ekibi bile takviye güçlerden daha önce geldi.

Saldırı sabahında karakolu tekrar arayan PKK’lı kadın terörist gülerek, “Yeni komutanınız kim oldu, yine geleceğiz.” ifadesini kullandı. Saldırı sonrasında karakol binasında patlamamış el bombası bulunurken, barut kokusu halen hissediliyor.

aksam.com.tr

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s