139 yatırıma 1,8 milyar lira teşvik


AKTOB’un Turizm Yatırımları Analizi çalışmasına göre projelerin 118’i ile 28 binden fazla yeni yatak üretilecek.

ANTALYA  –

Antalya, Turkey.

Antalya, Turkey. (Photo credit: Wikipedia)

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar-Ge Birimi’nin Turizm Yatırımları Analizi çalışmasına göre, turizm sektörü yılın ilk yarısında 139 yatırım projesi ile 1,8 milyar liralık teşvik belgesi aldı.

AKTOB Ar-Ge Birimi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, birimin Turizm Yatırımları Analizi çalışması tamamlandı. Çalışmaya göre, turizm sektörü 2012’nin ilk yarısındaki 139 yatırım projesi ile 1,8 milyar liralık yatırım teşvik belgesi aldı. Analizde projelerin 118’i ile 28 binden fazla yeni yatağın üretileceği belirlendi.

Turizm sektörünün aldığı ve komple yeni yatırımları öngören 118 projenin yüzde 33’ünü 4 yıldızlı tesisler, yüzde 28’ini 3 yıldızlı tesisler oluştururken, 5 yıldızlı tesisler ile butik ve özel belgeli oteller, yüzde 14’er pay aldı.

Komple yeni yatırımların il bazındaki dağılımında yüzde 17 ile İstanbul ilk sırada yer aldı. Bu ili yüzde 12 ile Antalya, yüzde 8 ile Muğla ve yüzde 7’den fazla payı ile İzmir izledi. Bu 4 il aynı zamanda toplam teşviklerin yüzde 50’sine yakın büyüklüğe sahip oldu. 6 ayda verilen yatırım teşvik belgelerinin diğer yarısı ise Anadolu’nun 35 ilinde yer aldı.

Sektörün ocak-haziran döneminde aldığı teşviklerle 7 bin 639 kişinin istihdam edileceği, istihdamın 7 bin 354’ünün, komple yeni yatırımlarla sağlanacağı bildirildi

Kaynak:
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s