Beykoz’un duvarları tarihle donatıldı


Beykoz’un tarihi ve kültürel değerleriyle semtte yaşayan ünlü kişilerin resimleri Beykoz’un duvarlarına taşındı.

Sadri Alışık meşhur selamıyla, Hisar Kalesi mütevazılığıyla, Beykoz Dalyanı yıllanmışlığıyla ilçenin duvarlarını süslüyor.
Beykoz Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmayla ilk olarak Çubuklu-Dedeoğlu arasındaki duvarlarda yer alan mevcut resimlerin yerlerine yenileri yapıldı. Ressam Hakan Yılmaz’ın resimleri arasında Anadolu Hisarı Kalesi, Beykoz Dalyanı, Çeşmi- Bülbül İbrik, sağlamlığıyla hafızalara yer eden Beykoz Kundurası, Neyzen Tevfik, Küçüksu Çeşmesi ve Şişecam’dan cam örnekler bulunuyor. Sonbaharda da Eski Tekel Fabrikası ve Burunbahçe Mesire Alanı duvarları boyanacak.

Beykoz Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmayla ilk olarak Çubuklu-Dedeoğlu arasındaki duvarlarda yer alan mevcut resimlerin yerlerine yenileri nakşedildi. Ressam Hakan Yılmaz‘ın fırçasından çıkan çalışmadaki temalar ilçenin köklü birikimini yeniden gözler önüne serdi.

Beykoz’a ait değerlerin tanıtılmasına katkı sağlanmak ve ilçeyi güzelleştirmek amacıyla başlatılan çalışmada neler yok ki…Tiyatro Sanatçısı Sadri Alışık, Anadoluhisarı Kalesi, Beykoz Dalyanı, Çeşmi- Bülbül İbrik, sağlamlığıyla hafızalara yer eden Beykoz Kundurası, Neyzen Tevfik, Küçüksu Çeşmesi ve Şişecam’dan cam örnekleri yol kenarından geçenlere gülümsüyor.

İlçedeki atıl durumdaki alanları değerlendirmek ve kültürel değerlerin yeni nesillere tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla mevcut resimleri yenilediklerini söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tanıtım ve turizme katkı sunacağına inandığı çalışmayla ilçe sakinlerinde sahiplenme ve aidiyet duygusunun pekişeceğini de belirtiyor.
Beykoz’u güzelleştiren ve ilçe belleğini tazeleyen çalışma son baharda Eski Tekel Fabrikası duvarları ve Burunbahçe Mesire Alanı duvarlarının boyanmasıyla devam edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s