Çamlıcaya Serbest Atış


XXI Serbest Atış adı altında mimarlara alternatif bir mimari fikir yarışması öneriyor ve bunu internet ortamından sürdürmeyi teklif ediyor.

İlk haftada bir çok fikir projesi geldi ve XXI Dergisi https://www.facebook.com/xxidergisi sitesinde gelen projeler yer alıyor.

XXI Dergisini girişimlerinden dolayı kutluyor projelerden bir kısmını dikkatlerinize sunuyoruz.

Absürd Fikirlere Çağrı: Alternatif Çamlıca Camisi Yarışması Çamlıca Ziya Gökalp Topçukışlası ve Cami / Eray Çaylı


Çamlıca Cam İ / Erkmen Korkmaz


Mordor Camii / Regaip Adem


Çamlıca tepesi çıplak cami / Avşar Karababa

Camini Her Yere Götür / Aras Kazmaoğlu


Cami ne arar la çamlıcada CAMİİ/Hasan AKYÜZ


Monolit / Asena Kumsal Şen


technodrome / Volkan Dalağan


Death Camii / Osman Ural


2023 Çamlıca / Nefize Öztürk


Bekle Çamlıca Geliyorum / Fatmagül Aslaner


Herkese bir cami / Fatmagül Aslaner


Çamlıcabartı Camii / Gülcan Kocaman

Ampullü Cami-iiiii / İsmail Efe

BİRİNCİ TAVIR: SERBEST ATIŞ

XXI Serbest Atış adı altında mimarlara alternatif bir mimari fikir yarışması öneriyor ve bunu internet ortamından sürdürmeyi teklif ediyor.

Geçtiğimiz gün Mimarlar Odası tarafından açıklanan Çamlıca Camisi proje yarışmasına mimarların katılmaması ve bu kent suçuna iştirak etmemeleri yönündeki “uyarı” dan sonra XXI Dergisi aynı konu üzerine bambaşka bir açılım sundu. İki ayrı açılımı da izleyenlerimizin ilgisine sunuyor, değerlendirmeyi mimarlık kamuoyuna bırakıyoruz..

Fikirlerin en geç 15 Ağustos tarihine dek paylaşılması gerekir.

Yarışmanın Amacı: İstanbul’un silüetine ve kent dokusuna aykırı, Osmanlı Türk mimari üslubunu yok sayan, gelenekle geleceği birbirine karıştırmayan, kültürümüzün gelenek zincirine orijinal yeni bir halka ilave etme derdi olmayan, İstanbul’a değer kaybettirecek ve İstanbul’un sembollerinden birine dönüşmeyecek bir cami projesi tasarlamak.

Yarışma alanı geçtiğimiz günlerde açıklanan Çamlıca Cami Yarışması alanıyla aynı olmakla birlikte bir kazanan olması halinde kendisinden 300 bin TL talep edilecektir. Bireysel ya da ekip olarak katılınabilir.

Fikirlerin
• Serbest teknikle (ister plan, kesit, perspektif, ister kolaj, üçboyutlu çizim vs) anlatılması, bu görselleştirmeye mutlaka metinlerin de eşlik ederek projeyi anlaşılır kılması,

• XXI dergisinin boyutları olan 26,5×30,5 cm’lik paftalarda 300 dpi olarak sunulması,

• Zihinlerde birikmiş muhalif duygu ve düşüncelerin mimari dille ifade edilmesi,

• Gerçeklikle bağlarının zayıf olması,
aranan özelliklerdir.

Facebook üzerinden düzenlenen yarışmada fikirler XXI’in Facebook sayfasındaki (http://www.facebook.com/xxidergisi) duvara iletilir ve en çok beğenilen üç proje bir sonraki ayın XXI dergisinde yayınlanır. Fikirlerin en geç 15 Ağustos tarihine dek paylaşılması gerekir.

İKİNCİ TAVIR ALMA ŞEKLİ ODADAN….

Son günlerde gündemde olan Çamlıca Camisi konusundaki “açılacak yarışma” hakkında Mimarlar Odası Genel Merkezi açıklamada bulundu.

İstanbul Çamlıca Camii Mimari Proje Yarışması
Hakkında
ÖNEMLİ DUYURU

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu, “İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği” tarafından, “Çamlıca Silueti Mimarını Arıyor” başlığıyla ilan edilen “İstanbul Çamlıca Camii Mimari Proje Yarışması”na meslektaşlarımızın katılmaması yönünde tavsiye kararı almıştır.

Dünya Mirası İstanbul’un özgün mimarlık, kent, siluet, topografya ve coğrafya değerlerine karşı gelişen hoyrat ve sorgusuz imar faaliyeti, son dönemde sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası platformlarda da ciddi tepki ve eleştiriler alarak, farklı kurumlardan yönetimlerimize uyarıların gelmesine neden olmuştur. İstanbul’un eşsiz tarihî, kültürel ve doğal değerleri, bugüne değin görülmemiş bir biçimde hızla ve tartışılmadan yok olmakla karşı karşıyadır.

Asıl görevi, doğal, kültürel ve tarihî değerlerimizi korumak olan, TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, olağanüstü yetkilerle donatılarak elde ettiği tek merkezli karar erkini, kamu yararını ve çevre değerlerini titizlikle korumak için kullanmak yerine, tarihimizde görülmemiş hızda ve anlayışta hukuksuz ve plansız bir yapılaşma sürecini organize etmek ve desteklemek yönünde kullanmaktadır.

Bakanlık tarafından evrensel, bilimsel, meslekî ve etik her türlü ilke yok sayılarak gerçekleştirilen bu “imar yağması” sürecinde; İstanbul’un ve topografyasının önemli simgesel peyzaj varlığı olan eşsiz doğal sit alanı Çamlıca Tepesi’nin yapılaşmaya açılması da bu konuda karşı karşıya kaldığımız en ciddi tehditlerden birisidir.

Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın 29 Mayıs 2012 tarihli “Çamlıca Tepesi’ne bütün İstanbul’dan görülebilecek bir cami yapılacak” talimatı üzerine; yüzyıllardır korunmaya çalışılan İstanbul ve Boğaziçi kent siluetinin odağındaki Çamlıca Tepesi, TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 4 Haziran 2012 günü “1/5000 Ölçekli Nazım ve 1/1000 Ölçekli Büyük Çamlıca Özel Proje Alanı” adı altında bu konudaki asıl yetkili olan TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı devre dışı bırakılarak yapılaşmaya açılmıştır.

Dayatılan “rant ve yağma” plan kararına göre; yaklaşık 150.000 metrekarelik kamuya ait doğal sit alanının yarısının dini tesis, diğer yarısının ise turizm alanı olarak kullanılması öngörülmektedir.

Bu süreçte Başbakanın isteği üzerine bir meslektaşımızın “Cami Projesi”nin başına getirildiğinin açıklanması, projenin elde edilme yöntemi tartışmalarını öne çıkarmıştır. Bu ortamda, özgün ve aynı zamanda İstanbul’un simgelerinden biri olan tepenin “asla ve hiçbir koşulda yapılaşmaya açılamayacağı, bir kamu değeri, bir doğal sit alanı olarak korunması ve yaşatılması gerektiği” düşüncesi gözardı edilmektedir.

Bu kapsamda açılan yarışmayla, İstanbul’un eşsiz peyzaj değeri ve korunması zorunlu sit alanında yapılaşma kararına ve girişimine meşruiyet kazandırılması ve değerli doğal mirasın “yarışma yöntemi” kullanılarak yok edilmesi ve “rant” hedefine hizmet etmesinin amaçlandığı anlaşılmaktadır.

Yarışma gerek içeriği, amacı, yöntemi ve teknik konuları, gerekse ulusal ve uluslararası çağdaş mimarlık, çevre, kent politikaları ve hukuku açısından ele alındığında hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir.

Yarışma şartnamesi ile, yarışmayı kazananların müelliflik haklarının yok sayılması; uygulama projelerinin asgari ücret tarifelerinin altında yaptırılabilmesi; projelerin teslim tarihine kadar yarışmayı düzenleyen kuruluş tarafından Danışmanlar, Seçici Kurul Üyeleri ve Raportörlerin değiştirilebilmesi meslektaş haklarının gasp edilmesi anlamına gelmektedir.

Seçici Kurul’un, ağırlıklı olarak TOKİ’den Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlığına terfi eden kadrolar, iki akademisyen, TOKİ ile iş yapan bir şirketin yöneticisi ve mimari açıdan “taklit” olarak nitelenen ve bu nedenle yoğun eleştirilere hedef olarak geçtiğimiz günlerde hizmete giren Mimar Sinan Camisi’nin mimarından oluştuğu görülmektedir.

Seçici Kurul’un yapısı ve böylesi kapsamlı bir ihtiyaç programına sahip bir yarışma için verilen sürenin yalnızca 1 ay ile sınırlı olması; “yarışmanın kamuoyunda oluşan tepkileri en aza indirmek ve tarih-doğa yağması niteliğindeki projenin meşrulaştırılmasının sağlanması” amacı ile gündeme getirildiği değerlendirmelerini doğrulamaktadır.

Mimarlar Odası nitelikli mimarlık yapıtlarının oluşmasında yarışmalara büyük bir önem vermekte ve yarışmaları teşvik etmektedir. Bu bağlamda mimari proje elde edilmesi sürecinde en doğru, şeffaf ve adil yöntem yarışma açmaktır. Ancak söz konusu yarışma; ulusal ve uluslararası yarışma kriterlerine açıkça aykırı olmakla birlikte yarışmaya açılan alan, çevre ve kentsel politikalar bakımından da kesinlikle uygun bulunmamaktadır.

Mimarlar Odası olarak;

Meslektaşlarımızı, yarışma sürecine ilişkin bilgilendirme sorumluluğu çerçevesinde yarışmayı bir “kent suçu” yaratma sürecinin bir parçası olarak değerlendiriyor ve desteklemediğimizi önemle vurguluyoruz. Bu bağlamda yüzyılımızın “yaşanılır” kentlerini tartıştığımız bugünlerde “duyarlı olmak, mesleki değerlerimizi, ilkelerimizi ve haklarımızı önemle korumak” gerektiği düşüncesiyle, yukarıda ifade edilen gerekçelerle ve aynı zamanda UNESCO ve ICOMOS ile olan protokoller gereği desteklemediğimiz “İstanbul Çamlıca Camii Mimari Proje Yarışması”na, bir kent suçu yaratma sürecinde yer almamaları gerektiği düşüncesiyle “meslektaşlarımızın katılmamasını” tavsiye ediyoruz.

Saygılarımızla,

MİMARLAR ODASI
Merkez Yönetim Kurulu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s