Van Valisi’nden ünlü işadamı Fikret İnan’a tepki


Star Gazetesi Yazarı Elif Çakır, 24’te yayınlanan ‘Söz Bitmeden’ programına Van Valisi Münir Karaloğlu ve Van 100.Yıl Üniversitesi Rektörü Prof.Peyami Battal’ı konuk oldu. Karaloğlu ve Battal canlı yayında Çakır’ın sorularını yanıtladı.

Van Valisi Karaloğlu depremden sonra kendilerine verilen yardım sözlerinin çoğunun yerine getirildiğini belirtti. Karaloğlu, Televizyonlarda yapılan yardım sözlerinin kendileriyle alakalı olmadığı için bilgileri olmadığını söyledi. Vali Karaloğlu kendilerine 500 konut yapacağının sözünü veren işadamının kendisine yer gösterilmesine rağmen hala herhangi bir girişimde bulunmadığını açıkladı.

İŞTE ÇAKIR’IN SORULARI VE KARALOĞLU VE BATTAL’IN YANITLARI

Elif Çakır: Şu anda Van’da hayat ne durumda?

Karaloğlu: Biz en büyük zorluğu mevsimden yaşadık. Çünkü Van’da kış ayları çok sert ve uzun geçiyor. Herkes o panikle geçici barınmayla meşgul oldu. İnsanlar evleri sağlam olsa da korkuyla çadırlara yüklendi. İlk etapta 75 bin çadır dağıtıldı. Daha sonrada 30 bin konteyner ev yapıldı. Bugün 17400 konutun yapımına devam ediliyor. Ağustos’un sonu demiştik ama Eylül ayının ortalarında konutları teslim edeceğiz.

Çakır: Kaç depremzede evsiz olarak duruyor?

Karaloğlu: Yaptığımız 17 bin konut ihtiyacın fazlasını karşılıyor. Ayrıca evini yeniden yapmak isteyenlere 55 bin lira kredi veriyoruz.

Çakır: Evim evindir kampanyası başlatılmıştı, şu anda Van’da şehir dışında ne kadar aile var?

Karaloğlu: Van’da ağır kış koşullarından dolayı çadırda ve konteyner kentlerde yaşamak çok zor. 35 bin vatandaşı Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki devlet misafirlerinde ve başka yerlerde misafir ettik. Bu gidenlerin yüzde 98’i geri döndü. Bu dönenlerin bir kısmının evleri sağlam olduğu için evlerine geri döndü, bir kısmıda konteyner kentlere yerleştirildi. Bu süreçte yaklaşık 12 bin deprem meydana geldi ve insanların bir çoğu panik havasıyla şehri terketti. Şimdi bunların çoğu Van’a geri döndü. Van’da şu an hayat normale döndü.

Çakır: Üniversitede durum ne şu anda?

Battal: Biz Eylül ayı itibarıyle eğitime başlıyoruz. Üniversite olarak temel sorunlarımızı belirledik. “Öğrencilerimizi şehir dışına mı yollamalıyız yoksa burada mı tutmalıyız” diye. Bununla ilgili anket yaptık ve çoğunluk burada kalmayı tercih etti. Öğrencilerin şehir dışında ağırlanması çok masraflı olacaktı ve öğrencilerin yüzde 90’ı mağdur olacaktı. Biz depremden sonra Şubat ayına kadar ara vermiştik. Daha sonra çocuklara konteynerlardan yurt yapmaya başladık. Ayrıca akademik personelede barınacak evler yaptık. Biz guruplar halinde eğitim yapılmasına karar verdik. 26 Aralık’ta biz tekrar eğitim ve öğretime başladık. Üniversitenin öğrencilerinin tekrar gelmesi Van’a da dinamizm kazandırdı. Çok ciddi hasara uğrayan binamız yoktu ama biz yinede binalarımızı güçlendirme yoluna gittik. 2007 deprem mevzuatına uygun olarak binalarımızda düzenlemeler yaptık.

Çakır: Bu yıl öğrenciler yeni yurtlarında mı kalacak?

Battal: Öğrenciler artık çok lüks yurtlarda kalacak. 21 bin öğrencimiz var bunların hiç biri üniversiteyi terk etmedi.

Çakır: Böyle büyük afetlerden sonra büyük yardımlar yapılır, bazı işadamları kesenin ağzını açar. Bu kurumlar ve kuruluşlar ekranlarda verdikleri sözlerini yerine getirir mi?

Karaloğlu: Van depreminden sonra bütün bir millet yardımcı olmak için yarıştı.Bunu ifade etmek lazım yoksa milletimize haksızlık yapmış oluruz.

Çakır: Halkımızın yardımından şüphem yok. Benim merak ettiğim Van için kağıt üzerinde toplanan rakam yeni bir şehir kurmaya yetecek kadardı. Daha sonra bu paraların hepsi ulaşmadı diye açıklamalar yapıldı.

500 KONUT SÖZÜ VEREN FİKRET İNAN SÖZÜNÜ UNUTTU

Karaloğlu: Bizimle protokol imzalayan işadamları sözünde durdu. 63 işadamı bize okul yapma sözü verdi ve bu okulların tamamı yapılıyor. Sadece iki kişi bizden zaman istedi. Sizin kast ettiğiniz bu televizyonda verilen sözler. Onlara verilen sözlerin yüzde kaçı yerine getirildi ben bilmiyorum. Bize verilen sözler yerine getirildi sadece bunu söyleyebilirim. Toplanan nakdi yardım 332 milyon TL’dir. Bu para hesaplara aktarılmıştır. Bunun yanı sıra çok sayıda ayni yardım var. 500 konut sözü veren işadamı (Fikret İnan) Van’a geldi, kendisine yer gösterildi ha başladı ha başlayacak derken hala başlamadı. Bu sözün üzerinden 10 ay geçti ama fiilen başlayan bir şey söz konusu değil.

Çakır: Size üniversite olarak söz verildi mi?

Battal: Bize verilen sözler sivil toplum örgütleri tarafından yerine getirildi. Ama sözünde durmayanlar da var. Okul yapımı sözen bir işadamı var ama bu yerine getirilmedi. Onun takipçisiyiz.

Çakır: Münir Bey şu anda Van’a ilgi nasıl? Van unutuldu mu?

Karaloğlu: Van unutulmadı. Ne devletimiz ne de milletimiz Van’ı unutmadı. Van için 3 milyardan fazla para harcandı.

Çakır: Sizi en çok zorlayan olay neydi?

Karaloğlu: Kış şartlarında bu depremi yaşadığımız için çok zorlandık, ama devletimizin bizim arkamızda olması bize güç verdi. Halkımızın ne kadar çok dayanışma içinde olduğunu gördük bu bizim büyük bir testti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s