Doğalgaz yatrırımını artıracak


Zorlu, doğalgaz yatırımını 2015’e kadar 300 milyon dolara çıkaracak.

Faaliyette bulundukları Trakya ve Gaziantep dağıtım bölgelerinde yatırım tutarlarının bugüne kadar 200 milyon dolara ulaştığını dile getiren Zorlu Enerji Doğalgaz Grubu Genel Müdürü Fuat Celepci, 2015 yılına kadar her iki dağıtım bölgesinde yatırım toplamının yaklaşık 300 milyon dolara ulaşmasını planladıklarını söyledi.

Sektörde, doğalgaz ticareti ve dağıtımıyla faaliyet gösteren Zorlu Enerji, doğalgaz ticaretine yönelik faaliyetlerini Zorlu Doğalgaz Toptan ve Zorlu Doğalgaz Tedarik şirketleriyle, dağıtım faaliyetlerini ise Gazdaş şirketiyle yürütüyor. Genel Müdür Fuat Celepci, Zorlu Enerji Grubu’nun doğalgaz dağıtımı yaptığı bölgelerde Gazdaş’a; bunun yanı sıra diğer dağıtım şirketlerinden Polgaz ile Torosgaz’a ve “ulusal dengeleme noktası”ndan da diğer taşıtanlara doğalgaz satışı yaptıklarını açıkladı.

Gazdaş şirketiyle, Gaziantep ve Trakya bölgelerinde 20 ayrı yerleşim biriminde doğalgaz dağıtım faaliyeti yürüttüklerini söyleyen Celepci, “Çalışmalarımızla, abone statüsündeki konut tüketicilerinin yanı sıra serbest tüketici konumundaki Zorlu Enerji’ye ait elektrik üretim tesisleri ve çeşitli sanayi kuruluşlarına hizmet veriyoruz. Ayrıca, lisansla yetkilendirilmiş olduğumuz dağıtım bölgesi içinde, başta BOTAŞ olmak üzere diğer tedarikçilerin doğalgazını da dağıtım faaliyeti kapsamında son kullanıcılara taşıyoruz” diye konuştu.

Hem doğalgaz ticareti hem de doğalgaz dağıtımı alanındaki faaliyetlerinin geçen yıl hedeflerine uygun şekilde gerçekleştiğini söyleyen Celepci, 2011 yılında yaklaşık 320 milyon metreküpü BOTAŞ iletim şebekesi üzerinden, 130 milyon metreküpü ise üretim şebekesi üzerinden olmak üzere toplam 450 milyon metreküplük gaz ticareti gerçekleştirdiklerini kaydetti. Celepci, bu miktarın 100 milyon metreküpünü Zorlu Enerji Grubu şirketleri dışındaki firmalara verdiklerine değinerek, “Yıllık ciromuz, 165 milyon doları aştı. Doğalgaz ticareti alanında faaliyet gösteren şirketler içindeki satış payımızın oranı da yüzde 13” dedi.

Gazdaş olarak hem Trakya’da hem de Gaziantep’te lisans tarihinden itibaren, 5 yıllık taahhüt süresi içinde 200 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini aktaran Celepci, böylece doğalgazı abone ve serbest tüketici statüsündeki müşterilerin kullanımına hazır hale getirdiklerini ifade etti. Celepci, Trakya bölgesindeki 17 yerleşim yerinde şu ana kadar toplam abone sayılarının, 122 bağımsız birim sayısına, Gaziantep, Nizip ve Kilis’i içine alan Gaziantep bölgesinde ise 84 bağımsız birim sayısına ulaştığını iletti.

Bu yıl doğalgaz kullanmak isteyen yeni müşterilerin servis ve bağlantı hatlarının yapımı için yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırım programları olduğunu anlatan Fuat Celepci, “Trakya bölgesinde 2012 yılında abone sayısını bağımsız birim eşdeğeri olarak 160 bine, Gaziantep bölgesinde de 124 bine çıkarmayı hedefliyoruz. 2015’te, her iki dağıtım bölgemizde yatırımlarımızın toplamının yaklaşık 300 milyon dolara ulaşmasını planlıyoruz. 2015 yılına kadar faaliyette bulunduğumuz bölgelerde 1.5 milyar dolarlık piyasanın oluşacağını öngörüyor; altyapı çalışmaları, iç tesisat yapımı ve bunun gibi alanlarda dolaylı olarak yaklaşık 5 bin kişiye istihdam oluşmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

LNG ithalatı için çalışmalar sürüyor

Doğalgaz ticareti alanında ise sektördeki fırsatları değerlendirerek stratejik hedefleri doğrultusunda ilerlediklerine işaret eden Celepci, mevcut terminallerini kullanarak spot LNG ithalatı için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Bunun yanı sıra, LNG depolama ve gazlaştırma terminali projesi geliştirmek üzere çalışmalar yaptıklarına değinen Celepci, Zorlu Doğalgaz bünyesindeki faaliyetleriyle, 2012 yılının ilk 5 ayında 155 milyon 500 bin metreküp doğalgaz satışı yaptıklarını kaydetti. Celepci, 2012 yılının tamamı için hedefledikleri satış miktarının ise 350 milyon metreküp olduğunu kaydederek, “Planladığımız çalışmalar doğrultusunda 2012 yılını 110 milyon dolarlık bir ciro ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin, uzun vadede enerji alanında birçok hattın buluşma ve dağılma noktası hedefi olduğunu hatırlatan Fuat Celepci, “Birçok gaz transit hattının kavşak noktasındayız. Avrupa’nın doğu ucunda fiziki ve ticari gaz merkezi olma potansiyelimiz var. Özel sektör, bu yöndeki yatırımlara kamunun önderliğinde katkılarda bulunmak ve büyüyen pazardan pay alarak ticaret yapmak, sabit sermaye yatırımlarına girerek tesis ve altyapılar kurmak istiyor. Ancak sektör, bugüne kadar maliyet bazlı fiyatlandırma uygulanamadığı için önemli zararlar yaşadı. Özel sektörün bu alanda istekli davranması için piyasa şartlarının uygun olması gerekiyor” görüşünü aktardı.

“Maliyet bazlı piyasa doğalgazdan kaçışı önler”

“Günümüz koşullarında özel sektörün, ölçülebilir, öngörülebilir, bütünüyle rekabete açık, maliyet bazlı fiyatlandırmanın uygulandığı bir piyasa yapısına ihtiyacı var” diyen Celepci, özel sektörün yüksek alım bedellerine karşın sübvanse edilmiş bir satış fiyat tarifesi ile çok uzun süre rekabet edebilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Maliyet bazlı, gazın gazla rekabet edeceği dinamik bir piyasanın oluşturulmasının tedarikçiler üzerindeki zarar baskısını hafifleteceğini ifade eden Celepci, dolayısıyla tüketicilerin şok artışlar karşısında doğalgazdan vazgeçmelerinin önleneceğini dile getirdi. Böylece pazara daha fazla sayıda yabancı ve yerli yatırımcının girebileceğine değinen Celepci, “Bu da, gelecekte artması beklenen talebi karşılayabilmek için çoklu tedarik alternatifleri ile beraber arz çeşitliliğinin yaratılması için güzel bir zemin oluşturabilecek” değerlendirmesini yaptı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s