Manas Enerji, yerli ‘pay ölçer’ üretecek


 

Firma, ısı giderleri paylaşım ürünleri için ilk yıl 500 bin euro ve 2014 yılı sonuna kadar da yerli üretim yatırımı ile birlikte 1 milyon euro yatırım yapacak.

Manas Enerji, 2013 yılında merkezi ısıtmalı dairelerde her dairenin kullandığı kadar fatura ödemesine imkan veren ısı pay ölçerde yerli üretime geçecek. Yurt genelinde 500 bin adet konutta pay ölçer uygulaması yapmayı hedefleyen Manas Enerji, ısı giderleri paylaşım ürünleri için ilk yıl 500 bin euro ve 2014 yılı sonuna kadar da yerli üretim yatırımı ile birlikte 1 milyon euro yatırım yapacak.
Yatırımların önemli kısmını üretim bandının revizyonu ve teknoloji transferi için gerçekleştirdiklerini ifade eden Manas Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Reşat Görür,”Ürün şu an İsviçre’de Manas Enerji için üretiliyor, 2013 yılı itibariyle gerçekleştireceğimiz teknoloji transferi ile beraber Ankara’daki fabrikamızda üretilecek” dedi. 2012 itibariyle kullanımı zorunlu hale gelen ısı giderleri  paylaşım ürünleri Türkiye’deki yaklaşık on milyon doğal gaz kullanıcısı ve bir o kadar da işyerinin enerji tasarrufunu sağlamak için önemli bir girişim kaynağı oldu. Ahmet Reşat Görür yüzde yüz yerli sermayeyle kurulan ve uluslararası çalışan bir Türk firması olduklarını belirterek gaz sektöründe toplam pazarın tamamına hitap ettiklerini ve yüzde 50’lik pazar payına sahip olduklarını ifade etti.

2 milyon binada kullanılabilir

Isı kontrol sistemlerinin merkezi ısıtma sistemli binalarda zorunlu hale getirilmesine rağmen sistemin kullanımına geçiş oranının çok düşük olduğunu belirten Görür, 2013 yılının sonuna kadar toplam kullanıcı sayısının yüzde artacağını düşünüyoruz. Türkiye’de bulunan yaklaşık 2 milyon merkezi sistemli binada bu sistem kullanılacak. Beklenen tasarruf yüzde 30 oranında” dedi.

Mehmet FİLOĞLU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s