Bu kez ‘son dakika golü’nü Hüsnü Bey’e attılar


Uzanlar’dan TMSF’ye, TMSF’den de Bayındırbank’a geçen Telsim arsasını geçen haftaki ihalede Hüsnü Özyeğin’e kaptıran Torunlar, ihaleyi yenileterek arsanın yeni sahibi oldu. Torunlar Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, Esentepe’deki arsaya bir iş merkezi kurmayı planladıklarını açıkladı.

İMAR Bankası’ndan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) sonra da Bayırbank’a geçen arsayı son anda Torunlar Şirketler Grubu aldı. Geçen hafta yapılan ihalede 41 trilyon 750 milyar lira ile en yüksek teklifi veren Hüsnü Özyeğin’in patronu olduğu Fiba Grubu bünyesindeki Finans Gayrimenkul, arsanın yeni sahibi olmayı beklerken, Torunlar Şirketler Grubu’na bağlı Toray İnşaat fiyatı 4 trilyon 175 milyar lira yükselterek arsayı kaptı.

DÖRDÜNCÜ SATIŞ:

TMSF’nin Esentepe binasının yanındaki 14 bin 991 metrekarelik arsa dördüncü ihale de satıldı. Geçen yıl TMSF tarafından 17 trilyon muhammen bedelle satışa çıkarılan arsayı fiyat artırmak isterken 23 trilyona almak durumunda kalan Bayındınbank, bu yıl 16 Şubat’ta genel müdürlük binası ile birlikte satmak istedi. Ancak yeterli talep gelmedi. 29 Temmuz’da bu kez kapalı zarf teklif ve açık artırma usulüyle sadece arsayı satışa çıkardı. İhalede Toray İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile Finans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. çekişti ve arsa 41 trilyon 750 milyara Finans Gayrimenkul’e kaldı.

TORUNLAR VAZGEÇMEDİ:

Hüsnü Özyeğin arsanın yeni sahibi oldu derken, Toray İnşaat şartnameye uygun olarak teklifi yükseltti. Bayındırbank, ikinci bir açık artırma yoluna gitti ve açık artırmada Finans Gayrimenkul, fiyatı artırmayacağını açıkladı. Toray İnşaat 45 trilyon 925 milyar liralık teklifine uygun olarak parayı Bayındırbank hesaplarına yatırdı. Böylece Toray İnşaat, arsayı son anda Hüsnü Özyeğin’in elinden almış oldu. Bayındırbank da 23 trilyona aldığı arsayı bir yıl sonra 22 trilyon 950 milyar lira primle satmayı başardı.

ÖDEME NAKDEN YAPILDI:

Bayındırbank Genel Müdürü Haluk Ersoy, ikinci açık artırmanın ‘şartname gereği’ yapıldığını belirtti ve ‘11 Temmuz’da bankamızın web sitesinde de ilan ettiğimiz şartnamenin 10’uncu maddesine göre, satış kararı verilene kadar başka bir firma en yüksek teklifin yüzde 10 üzerine çıkabiliyordu. Toray İnşaat çarşamba günü 45 trilyon 925 milyar lirayı bankamıza bloke edince, ikinci açık artırma gerçekleşti ve arsa Toray İnşaat’ın oldu, süreç tamamlandı’ dedi.

ARSA ARIYORDUK:

Arsanın yeni sahibi olan Torunlar Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun ise, uzun süredir Esentepe bölgesinde arsa aradıklarını söylerken, ‘Tatko’nun ve Dışbank’ın sahip olduğu arsalarla ilgilendik, ancak kısmet olmadı. Bu işi eskiden beri takip ediyorduk’ dedi. Bursa’da Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile Antalya’da Deepo Outlet Alışveriş Merkezi’nin sahibi olan Torunlar’ın yeni aldıkları arsanın üzerine bir iş merkezi yapmayı planladığını açıklayan Mehmet Torun, ‘Buraya yabancı bağımsız denetim şirketlerinin tanıştırdığı yatırımcılarla bir iş merkezi açmayı düşünüyoruz’ dedi.

Kiler’le ortaklığımı AKP’ye bağlamayın

TORUNLAR Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, AKP Milletvekili Vahit Kiler’in aile şirketi Kiler Marketleri’yle, Kütahya Şeker Fabrikası’nda yaptıkları ortaklığın yadırganacak bir tarafı olmadığını söyledi ve ‘Kiler ailesi Bitlis’ten gelmiş ve 20 senedir marketçilik yapıyor. Biz de Kiler ile onlar tek marketken tanıştık ve yıllardır ticaret yapıyoruz. En çok da şeker ticareti yapmışız. Sonra da bu konuda ortaklık kurduk. Bunun kesinlikle bir siyasi anlamı yok. Dün tanışıp bugün ortak olmuş değiliz’ dedi. Torun Ailesi’nin 45 senedir şeker ticareti yaptığını belirten Mehmet Torun, ‘O nedenle Kütahya Şeker’in ihalesine girdik, yüzde 56’sını aldık sonra da Kiler ile ortak olduk’ dedi.

STAR’LA İLGİLENMİYORUM:

Star Medya Grubu’nun satış ihalesine girmek için şartname aldığı ileri sürülen Mehmet Torun, medyada hakkında çıkan yazıların büyük bölümünün kendisiyle hiç konuşulmadan yazıldığını belirtti ve Torunlar Şirketler Grubu’nun Star Medya Grubu’na da talip olduğu yönündeki iddiaları reddetti. Torun, ‘Bizim bu konuyla ilgili hiçbir çalışmamız yok. Star’ı kim alırsa alsın doğal olarak bedelini ödeyerek alacak. Star satılıyorsa birileri bedava almayacak herhalde. Kim alır bilmiyorum ama bizim böyle bir çalışmamız da temasımız da yok’ diye konuştu.

ZEYTİN ADASI’NI GEZDİM:

TMSF’nin daha önce satışa çıkardığı Uzan Ailesi’ne ait Zeytin Adası’yla da ilgilendiğini ancak alma girişiminde bulunmadığını söyleyen Mehmet Torun şöyle konuştu: ‘Zeytin Adaıs’na gider, gelirim. Orayı iyi biliyorum. Aslında taş yığınından ibaret, zeytin ağaçları da var ama çok para edecek bir yer değil. Benim de hobimdir bir adam olsun diyebileceğim bir yerle ilgilendim tabii ki. Ancak ihalesine girmedik.’

KOÇ’LA HUKUKUMUZ SEK’TEN:

Mehmet Torun, yine TMSF’den hisselerini aldıkları ve Koç Holding ile ortak oldukları Netsel Marina konusunda da şunları söyledi: ‘Netsel Marina’nın yüzde 95’ini almıştık sonra iflas idaresi ihaleyi iptal ettirdi. Yüzde 55’i sonra tekrar ihaleye çıktı. Koç da ihaleye girmeden önce bizimle temas kurdular ve sağolsunlar bizi nezaketen aradılar ve bilgilendirdiler. Koç ile SEK’in ilk özelleştirmesinden beri bir hukukumuz, münasebetimiz var. Çünkü biz de SEK’i alan grubun içindeydik. Nezaketen söylediler. Biz ‘Koç ile ortak olmaktan memnun oluruz’ dedik. İhalede de onlar daha yüksek teklif verdiler ve aldılar.’

Özyeğin’e Torunlar sürprizi

BU yıl sahibi olduğu Gima’nın satışı ile adından sıkça söz ettiren Hüsnü Özyeğin, bu satışla Koç ile Sabancı’yı karşı karşıya getirmişti. Özyeğin’in patronu olduğu Fiba Şirketler Grubu’nun Gima ve Endi için Koç Grubu’nun Migros’u ile ön anlaşma yapmışken, 131 trilyon liralık sürpriz bir gelişme ile satışı Sabancı ortaklığı olan Carrefoursa’ya yapmıştı. Bu son satışta ise Esentepe’deki arsanın yeni sahibi Hüsnü Özyeğin gibi görünürken, son dakika sürprisini Torunlar yaptı.

Kemahlı çökelekten kule yapar, malımız alın teri

TORUN Ailesi’ni İstanbul’da ticaret yapan herkesin tanıdığını söyleyen Mehmet Torun, ‘Bizim memleket zor memlekettir. O nedenle zor şartlarda yetiştik. Birikimimiz de 45 yılllık alın terimizdir. Piyasada ‘Kemahlılar çökelekten kule yapar’ diye bir tabir vardır’ dedi. Son dönemde yaptıkları satın almalar nedeniyle medyaya konu olmaktan pek memnun olmadıklarını söyleyen Mehmet Torun, ‘Şöhret olmamak, tanınmamak dünyanın en güzel şeyi. Bir yere gidip yemek yiyorum, beni kimse rahatsız etmiyor. Ama mesela sizin patronunuz Aydın Bey bir yere gitse, 40 kişiyle muhatap olmak zorunda’ diye konuştu.

Sadi ÖZDEMİR – Nilgün KARATAŞ

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s