AKP kapatılan gerici vakıfları yeniden açacak!


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 28 Şubat döneminde irtica gerekçesi ile kapatılan vakıfların yasal düzenleme yapılarak yeniden açılacağını söyledi.

Gazetelerin Ankara temsilcileri ile iftar yemeğinde buluşan Arınç, Ruhban Okulu ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, okul ve cemaat vakıfları meselesine “hak” noktasından baktıklarını söyleyerek, “Müslüman vakıfları ile cemaat vakıfları arasında mevzuat açısından fark yoktur” dedi.

28 Şubat sürecinde bazı vakıfların haksız yere kapatıldığını ileri süren Arınç, ekimde Meclis açıldığında kanun tasarısı getireceklerini ve 1990-2010 arasında “belli nedenlerle” kapatılmış vakıfların hepsini açacaklarını, mallarını iade edeceklerini söyledi.

Arınç, örnek olarak da Milli Gençlik Vakfı ve Zehra Vakfı’nı verdi. Arınç, yaklaşık 20 vakfın açılacağını söylerken, vakıflar arasında irticai vakıf gerekçesi dışındaki gerekçelerle kapatılan vakıflar olacağını da söyledi. Örnek olarak Ankara’daki “Zöhre Ana Vakfı”nı gösteren Arınç, “Kılıçdaroğlu çok sever” dedi.

Vakıflar “sütten çıkmış ak kaşık” mı?
Arınç, kapatılan gerici vakıfların yeniden faaliyete geçirilmek istenmesi 28 Şubat üzerinden meşrulaştırılmaya çalıştı. Ancak ne bu vakıflar sütten çıkmış ak kaşık ne de aradan geçen dönemde gerici yapılanma zayıflamış durumda. Üstelik bu vakıflar farklı adlarla faaliyetlerine devam ediyor.

Örneğin, Arınç’ın açılacak vakıflara örnek verdiği bugün faaliyetlerine “Anadolu Gençlik Derneği” adıyla devam eden Milli Gençlik Vakfı “Kayıp Trilyon” davasında Refah Partisi’nin suç ortağıydı. Vakfın, Refah Partisi ile “Bosna’ya yardım” gerekçesiyle topladığı trilyonlarca liranın hiçbir zaman Bosna’ya gönderilmediği, bu paranın Refah Partisi’nin kasası olarak bilinen Süleyman Mercümek’in banka hesaplarında biriktirildiği ortaya çıkmıştı. Dönemin başbakanı Tansu Çiller’in toplanan paraların akıbetinin ne olduğuna ilişkin sorusuna, Refah Partisi’nin cevabı “Bunu Bosnalılara sorun” olmuştu. Bosna’dan ise “Bize herhangi bir para gelmedi” yanıtı gelmişti.

(soL-Haber Merkezi)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s