Aksa Gaz, Çukurova’da doğalgaz yatırımını 200 milyon TL’ye çıkaracak


Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan Çukurova Bölgesi’nde 2011 yılı sonu itibarıyla 170 milyon TL’lik yatırım yapan Çukurova Doğal Gaz Dağıtım Lisansı Sahibi Aksa Gaz, bu rakamı 2012 sonunda 200 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Bölgede 267 binden fazla konutta doğalgaz kullanılabilir duruma getirilirken, doğalgaz verilen sanayi abonesi sayısı da 400’e ulaştı.

Bölgedeki illerin Ankara ve İstanbul’a göre doğalgazı yüzde 17 oranında daha ucuza tükettiğini belirten Aksa Gaz Genel Müdürü Alper Konyalı, “Bu da bölge illerimizdeki doğalgaz tüketen fabrika, ticari kuruluşlar, kamu kurumları, özel kuruluşlar ve bireysel kullanıcılarımız için önemli bir avantaj” dedi.

Konyalı, şirketin Adana, Mersin, Osmaniye, İskenderun, Tarsus, Ceyhan, Dörtyol, Toprakkale, Payas, Karayılan, Sarıseki, Denizciler, Bekbele, Nardüzü, Azganlık, Belen, Kadirli, Yumurtalık ve Antakya’da doğalgaz dağıtım faaliyeti yapmak üzere 2007 yılında kurulduğunu hatırlattı. Aksa Gaz olarak halen bu bölgelerde doğalgaz dağıtım ve altyapı çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Konyalı, sektörün bölgedeki gelişiminin çok hızlı olduğunu ve bu durumun da rakamlara yansıdığını ifade etti.

Konyalı, Çukurova Bölgesi’nde geçen yıl 170 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını aktarırken, bu yıl sonunda ise bu rakamı 200 milyon TL’ye ulaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Alper Konyalı, abone sayılarının ve buna bağlı olarak doğalgaz tüketiminin de gün geçtikçe arttığını vurgularken, “Adana’da 90 bin konut doğalgaz kullanabilecek durumda. Bölge illerimizde ise 2011 yılı sonunda 177 bini aşkın konut doğalgaz kullanabilir duruma getirildi. Abone sayısına paralel olarak doğalgaz tüketiminde de belirgin artış var. 2009 yılında 814 milyon 502 bin metreküp olan doğalgaz tüketimi, 2010 yılında 1 milyar 626 milyon, 2011 yılında ise 1 milyar 810 milyon metreküpe ulaştı” dedi.

Konyalı, Çukurova Bölgesi’ndeki illerde abonelik işlemlerine hız verildiğini ve birçok kolaylık getirildiğini anlatırken, Aksa doğalgaz aboneliği için TC kimlik kartı ile başvuran herkesin abone olabileceğinin altını çizdi. Bölgedeki illerin Ankara ve İstanbul’a oranla doğalgazı yüzde 17 oranında daha ucuza kullandığına işaret eden Konyalı, bu durumun bölge kullanıcıları açısından büyük bir avantaj olduğunu savundu.

“Adana’ya 90 milyon liralık yatırım”

Adana’da doğalgaz kullanabilecek konut sayısının geçen yıl 90 bine ulaştığını aktaran Alper Konyalı, bu yıl sonuna kadar kentin önemli bir bölümünün doğalgaz kullanılabilir hale geleceğini söyledi.

Konyalı, Adana’da 2010 yılında 390 milyon metreküp olan doğalgaz tüketiminin 2011 yılında 450 milyon metreküpe ulaştığını belirtirken, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde toplamda 170 sanayi abonesine kesintisiz gaz arzı sağladıklarını kaydetti. Geçen yıl Adana’da en büyük yatırımı yapan kuruluşların başında Aksa Gaz’ın geldiğini vurgulayan Konyalı, Adana’da 2011 yılında 81 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi.

Konyalı, “2012 yılında yapılacak yatırım tutarımızın da 10 milyon TL’yi aşacağını umut ediyoruz. Böylece 2 yıllık yatırımımız 90 milyon TL olacak” dedi. Aksa Gaz’ın doğalgazı Adana’ya getirmesiyle birlikte sektörün önemli bir istihdam alanı haline geldiğini kaydeden Konyalı, 362 kilometre doğal polietilen şebeke hattı, 60 bin 316 metre çelik şebeke a-hattı, 6 bin 500 adet binaya bağlantı yapıldığını anlattı. Konyalı, doğalgaz sisteminin kesintisiz arz sağlayacak şekilde yapıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Sokaktaki doğalgaz borularına hasar verilmediği sürece doğalgaz kesintisi yaşanmaz. Diğer yakıtlara göre doğalgazın fiyatı, nakliye olmadığından her zaman düşüktür; çünkü doğal boru hatlarıyla taşınmaktadır. Diğer yakıt cihazları ve sistemleri kontrol edilmezken doğalgaz cihazları ve sistemleri her aşamada kontrol edilir. Bugüne kadar Çukurova Bölgesi’nde doğalgaz tesisatı yapabilecek firma sayısı 200’ü aştı. Aksa Gaz tarafından bölge illerine doğalgaz verilmesiyle bu sektörde binlerce kişiye iş olanağı sağlandı.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s