“Engelsiz Müze ve Saraylar Projesi” başlıyor!


TÜRKİYE Omurilik Felçlileri Derneği tarafından 2010 yılında başlatılan “Engelsiz Müze ve Saraylar” projesi, ilk adımını Ayasofya’dan atıyor.

 Proje, İstanbul’daki önemli tarihi ve turistik merkezlerin engelliler için kolay ulaşılabilir hale getirilmesini kapsıyor. Gerçekleştirilecek çalışmalarla Ayasofya’nın ardından 6 müze ve saray daha erişilebilir olacak. TOFD tarafından yapılan tespitlerin ardından hazırlanan proje çalışmalarının, Kültür Bakanlığı ve ilgili yerel birimlerine iletilmesiyle başlanan projenin ilk somut adımı atılmış oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul IV Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan çıkan karar ile Ayasofya Cami ve Müzesi’nin erişilebilir olması için, Ayasofya Müzesi ile İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü görevlendirildi. Proje kapsamında çalışma yapılan Müze ve Saraylar: İstanbul İl Kültür Müdürlüğü’ne bağlı Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknolojisi Müzesi, Yıldız Sarayı Müzesi ile Rumeli Hisarı Müzesi.

ENGELLİ VATANDAŞLARRAHATÇA GEZEBİLECEK
TOFD’nin hazırlamış olduğu ve bütün engel gruplarını kapsayan projeyle, engellilerin Ayasofya Müzesi’ni rahatça gezmesi için mevcut rampa ve engelli tuvaletleri standartlara uygun hale getirilecek. Konu ile ilgili açıklama yapan TOFD Başkanı Ramazan Baş, “Dünyada benzer örneklerde olduğu gibi, ülkemizin özellikle de İstanbul’un engelli turizmini sahiplenmesi ve bu konuda çalışma yapması adına “Engelsiz Müze ve Saraylar Projesi” için iki yıldır çaba harcıyoruz. İstanbul’un en önemli tarihî mekânlarını bizlerin de rahatça gezebilmesi için tarihî dokulara asla zarar vermeden ufak dokunuşlarla projelerimizi hazırladık ve Kültür Bakanlığı ile Anıtlar Kurulu’na sunduk. Ayasofya Müzesi ile de uygulamaya geçmeye başlıyoruz” dedi.
“Engelli turizmi büyük bir artı değer”

İstanbul’un önemli tarihi mekanlarının rahatça gezilebilmesi için tarihi dokulara zarar vermeden ”ufak” dokunuşlarla projeleri hazırlayıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anıtlar Kurulu’na sunduklarını aktaran Baş, Ayasofya Müzesi ile uygulamaya geçtiklerini bildirdi.

Baş, Atina’da 152 metre yükseklikte bulunan Akropolis’e engellilerin çıkması için dışarıdan lift yapıldığına değinerek, ”Bizim eserlerimizde ihtiyacımız olan temel şeyler; rampa ve tuvaletler. Oldukça kolay aşılabilecek bu engellerle, dünyada büyük bir hacme sahip olan engelli turizmi, İstanbul için büyük bir artı değer olacaktır” değerlendirmesi yaptı.

Projenin sonunda İstanbul Erişilebilir Gezi Rehberi ile yapılan çalışmaların belgeseline başlayacaklarını açıklayan Baş, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle, çalışmaları bir an önce bitirerek engellilerin de tarihi yerinde görmesini ve turizme katkı sunmayı amaçladıklarını kaydetti.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s