İstanbul’da her otel odasında bir Kur’an bulunacak


Son dönemlerde Arap turistlerin Türkiye’ye akın etmesi turizmcileri farklı hizmet arayışına itti. Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte bu dönemde Arap turisti Türkiye’ye çekmek isteyen turizmciler, otel odalarında Kur’an-ı Kerim bulundurma, kıble gösterimi, sahur yemeği hazırlanması gibi hizmetler sunmayı planlıyor.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve İstanbul Müftülüğü koordinasyonunda gerçekleşecek projeye ilişkin olarak TUROB Başkanı Timur Bayındır, Arap turistlere Ramazan ayında cazip seçenekler sunulmadığını bildirerek, ‘Bu nedenle Türkiye’ye gelen Arap turistler Ramazan ayında ülkelerine dönüyor’ dedi.
RAMAZAN’I KULLANAMIYORUZ
Arap turistleri Türkiye’de tutmak için alternatif yollar aradıklarını kaydeden Bayındır, ‘Biz Ramazan’ı ürün olarak kullanamıyoruz. Mademki Müslüman bir ülkedeyiz ve çok sayıda Arap turisti ağırlıyoruz, bunu değerlendirebiliriz. Bu anlamda iftar ve sahur arasında çeşitli eğlenceler düzenlenmesi, turistlerin bu süre aralığında alternatif eğlence merkezlerine götürülmesi gibi aktiviteler yapılabilir’ diye konuştu.
AVRUPA’DA İNCİL VAR
Yönetim Kurulu ile birlikte bu konuda fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Timur Bayındır şöyle konuştu:
‘Yurtdışına çıktığımızda bütün otellerde İncil görüyoruz. Hatta birçoğunda birkaç dinin kitabı birden var. Bizde neden olmasın? Eğer Diyanet İşleri Başkanlığı ya da Diyanet Vakfı desteklerse biz de otellerimizin odalarına Kur’an-ı Kerim koymak istiyoruz.’
İŞLETME DE KAZANIR
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de, özellikle Ramazan ayında ibadetini yapmak isteyen müşterilerin Kur’an-ı Kerim, kıble işareti, seccade gibi dini ihtiyaçların karşılanması gerektiğini söyledi. Bu uygulamaların yurtdışında pek çok ülkede olduğunu kaydeden Bilgili,  ‘Avrupa’nın her yerinde otel odalarında İncil var. Bizde de her odada bir tane Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onayladığı Kur’an-ı Kerim olmalı. Yöneticiler eğer bu konuda hassas davranırsa, dini konulara özen gösteren müşteriler için tercih sebebi olurlar’ dedi.
DİYANET DESTEĞİ ŞART DEĞİL

Otellerin Kur’an-ı Kerim temini konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ya da Vakfı’nın desteğinin şart olmadığını ifade eden Ahmet Emre Bilgili, ‘Oteller nasıl ki diğer ihtiyaçlarını kendi bütçeleriyle karşılayabiliyorsa, bunu da karşılayabilir’ diye konuştu. (Zeynep Ceylan-Bugün Gazetesi)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s