Kentsel dönüşüm 50 milyar dolarlık pazar oluşturacak


Kentsel Dönüşüm 50 milyar dolarlık ekstra pazar oluşturacak! İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, kentsel dönüşümünün sektörleri için tam bir ilaç olacağını ve 50 milyar dolarlık ekstra bir pazar oluşturacağını söyledi.

Bilmaç, kentsel dönüşümle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşin ranta dönüşmemesi için projenin Bakanlık tarafından yürütüldüğünü anlatan Hüseyin Bilmaç, “Sayın Bakanın telaffuzuyla bu proje 400 milyar dolarları aşan bir büyüklük arz ediyor.

20 yıllık bir sürede bu paranın harcanacağını ve bunun da kaynağının olduğunu var sayarak, İnşaat malzemeleri sektörüne de toplamda minimum 50 milyar dolarlık ekstra bir pazar oluşturacağını tahmin ediyoruz. Kentsel Dönüşümünün sektör için tam bir ilaç olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın çizdiği projeksiyona göre, Kentsel Dönüşümün 10 ila 20 yılda bitirilecek bir proje olduğunu anımsatan Hüseyin Bilmaç, “50 milyar doların 10 yıla yayılacağını düşünürsek, proje iç pazara yıllık 5 milyar dolar ortalama artı getirecektir.

Seneliği 5 milyar dolara gelirse toplam pazarımız, iç pazardaki operasyonel gücümüz en az yüzde 2,5 ila 3 civarında artar. Bu yıl böyle bir şey olmuş olsaydı yani 2012’ye böyle bir pay düştüğü var sayılsaydı geçen yılki normal ekonomik dilimimizi geçebilirdik. Bu nedenle bu proje bizim için çok önemli” diye konuştu.

Sektör olarak projeye her boyutta hazır olduklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve ilgili bürokratlara ilettiklerini anlatan Hüseyin Bilmaç, “Proje başlasa bile biz İMSAD olarak zaten hazırız” dedi.

Türkiye’de son dönemde nitelikli Konut yapımının hızlandığını belirten Hüseyin Bilmaç, sektör olarak her türlü İnşaat tipi için malzeme verebilecek durumda olduklarını vurguladı. Kentsel Dönüşümün yanı sıra yeşil sertifikalı binaların da gündeme gelmeye başladığını belirten Hüseyin Bilmaç, şunları söyledi:

“Yeşil sertifikalı bina yapacak herkesin yanında varız. Malzemelerin dışardan gelmesi gerekmiyor. Yeter ki Türkiye’deki inşaat kalitesi, çıtası uluslararası standartlara çekilsin. Bir an önce örnek seçilmiş yerlerde başlamasını arzu ediyoruz.

Bu arada doğal olarak Van’dan başladığını söyleyebiliriz. Çünkü orada yeni bir Van kuruluyor. Eski yıkılan binaların üzerine değil de daha sağlam bir zemine kent yapılmaya başlandı. İstanbul’da tabi bu söz konusu değil ama İstanbul’da seçilmiş örnek bölgeler var. Anadolu yakasında Kadıköy’de bazı bölgelerde hemen başlayacak.”

Arap Baharı ülkelerinde ihracatımız çok büyük etkilendi

İMSAD olarak 47 – 48 ülkeye İhracat yaptıkları bilgisini veren Hüseyin Bilmaç, Arap Baharının yaşandığı ülkelere ihracatlarının bu ülkelerdeki olaylardan dolayı çok büyük oranda etkilendiğini belirtti. Hüseyin Bilmaç, “Biz Arap Baharı ya da sonbaharı diye ağlamıyoruz. Evet bizi çok etkiledi.

Arap baharının yaşandığı MENA (Orta doğu ve Kuzey Afrika ) ülkelerine ihracatımız 2010 yılında toplam ihracatımızın yüzde 17’siydi. Bu kayba rağmen 2011 yılı İhracat rakamları hiç de fena çıkmadı” dedi.

Sektörün atacağı oklarıyla hedefi başka yere çevirebildiğini dile getiren Hüseyin Bilmaç, “Eğer MENA ülkelerindeki sıkıntının geçmesini bekliyor olsaydık, başta demir çelik, demirden ve çelikten mamuller ile seramik sektörlerimizde olmak üzere çok ciddi oranda kan kaybederdik. Çünkü bazı üretim kalemlerimizde ihracat çok ciddi yer tutuyor” ifadelerini kullandı.

Yurt dışı pazarlardaki son duruma da değinen Hüseyin Bilmaç, “Burada tabi pazar çeşitlendirmesi için çok ciddi çalışmalar olmakla birlikte Avrupa, bizim için tüm durgunluğuna rağmen hala önemli bir pazar. Irak hala bizim için pozitif anlamda gidiyor.

Libya’da henüz canlanma olmadı ama Cezayir ve Tunus’ta ufak ufak hareketlilik başladı. Mısır’da da aynı şekilde pozitif yönde ciddi kıpırdanma var. Suriye sektör için gittikçe artan ve çok önemli bir müşteri konumundaydı.

Suriye’deki iş yaptığımız dostlarımızla biz bir biçimde haberleşiyoruz zaten. Ortalık yatışınca Suriye’deki müşterilerimizi gidip ziyaret edeceğim” diye konuştu.

Türkiye’nin genel ihracat verilerinde düşme görüldüğünü hatırlatan Hüseyin Bilmaç, inşaat malzemesi sanayicileri olarak 2011 yılının ilk çeyreğinde 4,2 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını, 2012 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 4 milyar 800 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ve dönemsel olarak yüzde 13,8 artış kaydettiklerini söyledi.

İhracatımız ithalattan 3 kat daha fazla

Sektör olarak cari açığa pozitif olarak katkı sağlayan ve cari açık sorununu azaltan bir yapıya sahip olduklarına dikkati çeken Hüseyin Bilmaç, “İthalatla ihracat arasında bizi çok sevindiren ve hep öyle olmasını devam ettiğimiz ters bir oran var. İhracatımız çok yüksek, İthalat o kadar düşük.

Yani ihracatımız inşaat malzemesi ithalatından 3 kat daha fazla. Yılın ilk çeyreğinde inşaat sektörünün cari dengeye doğrudan pozitif katkısı 2 milyar 960 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Yani yaklaşık 3 milyar dolar düzeyinde cari dengeye pozitif katkı sağlamışız.

Oransal olarak oldukça büyük bir rakam. Bununla da gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de çok geniş ürün yelpazesi olan bir sektörde, İnşaat Malzemeleri sanayinde üretimde kapasite fazlalığı olduğunu söyleyen Hüseyin Bilmaç, “Bu fark bugüne kadar yüksek ihracat gücü olarak bize geri döndü. Geçen yıl 18 milyar 1 milyon dolarlık bir ihracat yapıldı.

Güzel bir rakam, ama 2008 yılında ihracatımız 24 milyar 700 milyon dolara çıkmıştı. Sektör olarak hedefimiz 2015 yılında 40 milyar doları ve 2023 yılında da 100 milyar doları yakalamak. Türkiye’nin 500 milyar dolarlık Cumhuriyetin 100. yılı 2023 hedefinde biz 100 milyar dolar olarak varız, 5’de biri üzerinde durulması gereken çok önemli bir rakam” diye belirtti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s