Samsun Mimarlar Odası: Dere Yatağının Değiştirilmesi Ve Kapalı Kanala Alınması Sele Neden Oldu


 

SAMSUN Mimarlar Odası Başkanı Selami Özçelik, “Dere yatağının değiştirilmesi ve yetersiz kesitle üstü kapalı bir kanal içine alınması, yağışları felakete dönüştürmüştür” dedi.

Mimarlar Odası Başkanı Selami Özçelik, bugün oda binasında bir basın toplantısı düzenleyerek geçen hafta Çarşamba günü yaşanan sel felaketiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. TOKİ’nin Mert Irmağı ve Yılanlı Dere havzalarına yaptığı konutlarla ve Samsun-Ordu karayolu Derbent mevkiindeki İncirli Deresi havzasına yapılan alışveriş merkezi inşaatlarıyla ilgili daha öncede yetkili makamlara defalarca uyardıklarını belirten Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, “Mimarlar Odası, taşıdığı kurumsal sorumluluğun bilinciyle hareket etmektedir. Son yıllarda kentlerde oluşan imar rantı büyük değerlere ulaşmıştır. Belediye meclis kararlarının yüzde 90′ı imar değişikliği talepleriyle ilgilidir. Odaların selden rant çıkarmak gibi bir anlayışının olamayacağı herkesçe bilinmektedir. Samsun’da sel felaketi sürekli yaşanmaktadır. Buna da yağışların büyüklüğünden çok, dereler üzerindeki yanlış fiziki müdahaleler neden olmaktadır” dedi.

 

Yılanlı Dere üzerinde sel kapanının yeterli mukavemetle yapılmadığı için yırtıldığını ileri süren Mimarlar Odası Başkanı Selami Özçelik, “Bu kapanın önünde yığılmış olan çöp ve hafriyat artıkları, dere yatağının değiştirilmesi ve yetersiz kesitle üstü kapalı bir kanal içine alınması, iki duvar arasına alınarak ıslah edilmiş olan Mert Irmağı yatağının içine karayolu köprüsünden itibaren yaklaşık 1 kilometre uzunluk ve 8′er metre genişlikte iki taraflı dolgu yapılması, gibi yanlış uygulamalar bu yağışları felakete dönüştürmüştür” diyerek şöyle devam etti:

“Kasım 2008′de yapılan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kent Sempozyumu’nda özellikle Mert Irmağı havzası incelenerek alınması gereken tedbirler çok kapsamlı biçimde incelenmiş ve sempozyum sonuçları Şubat 2009 tarihinde Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğe gönderilmiştir. Ayrıca Yılanlı Dere taşkın sahasında yapılaşmaya göz yumulmuştur. Yılanlı Dere yatağının değiştirilerek elde edilen arazi kentsel dönüşüm adıyla TOKİ’nin yaptığı uygulama, bu kurumu bir kez daha tartışılır hale getirmiştir. TOKİ’nin görevi sağlıksız alanları yaşanabilir alanlara dönüştürmek ve afetten etkilenmeyecek konutlar yapmaktır. Derbent mevkiinde İncirli Deresi’nin ağzına inşa edilmiş AVM’de yaşanan felaketin nedenlerinin ayrıca izaha ihtiyaç gerektirecek bir tarafı yoktur. Böyle bir yatırımın o noktaya yapılmasına izin vermek akıl tutulması ile izah edilebilecektir.”
Kaynak:F5 Haber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s