OYAK’ta 112 milyon dolarlık yolsuzluk soruşturması


OYAK’ta 2000-2004 arası yapıldığı iddia edilen 112 milyon dolarlık yolsuzlukla ilgili soruşturma dosyası yeniden açılıyor. Emekli subayların, savcının ‘zaman aşımı var’ dediği karara itirazını mahkeme kabul etti.

ORDU Yardımlaşma Kurumu’nda (OYAK) 2000-2004 tarihleri arasında yapılan yolsuzluk ve usulsüzlük soruşturması dosyası yeniden açılıyor. Geçen yıl konuyla ilgili yapılan suç duyurusunu inceleyen Ankara Cumhuriyet Savcısı Abdullah Akkuş, söz konusu dönemde OYAK’ta yaşandığı ileri sürülen yolsuzlukların gerçekliğini ileri sürmüş, ancak zaman aşımı sebebiyle kovuşturma yapılamayacağını bildirmişti.

‘Kurum zarara uğratıldı’ iddiası

Ancak mağdurlardan emekli astsubay Ercan Doğan, savcılığın bu kararına itiraz etti. Doğan’ın OYAK şirketlerinde yönetici olarak çalışan şahısların kendileri için kurumdan aldıkları paraları geri ödemediklerine ve bunun gibi usulsüzlüklere dair yaptığı itiraz Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Böylece, OYAK yöneticilerinin ‘görevi kötüye kullanma’ iddiasıyla yeniden soruşturulması yapılacak. Yolsuzluk ve usulsüzlükle ilgili soruşturma dosyasında, OYAK iştiraklerinden Halk Leasing, Oyakbank ve Oyak Europan Finans kuruluşlarında 112.1 milyon dolar tahsil edilemeyen alacakların üstünün çizildiği ve o dönemde Oyakbank’a ait olan Ankerbank’ın üst düzey askerlere kullandırıldığı iddia edilen 40 milyon TL’lik kredinin silindiği gibi iddialar da yer alıyor.

Mallar devlet malı niteliğinde

Mahkemenin, yapılan itirazın kabul edildiği 29 Haziran 2012 tarihli kararında, şunlar kaydedildi: “Şikâyetçinin şikayeti üzerine şüpheli hakkında ‘Görevi kötüye kullanma’ suçundan dolayı soruşturma açıldığı, soruşturma sonunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca şüpheli hakkında müsnet suçtan kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği anlaşıldığından… Müştekinin dilekçesinde belirttiği iddiaların sübutu halinde zimmet suçunu oluşturacağı, OYAK kanununa göre malların devlet malı niteliğinde olduğunun belirtilmiş olmasına göre zaman aşım süresi içinde soruşturmanın yapılarak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, eksik soruşturma ile verilen kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olduğundan itirazın kabulüne karar vermek gerekmiştir.”

OYPA’DA 3.6 MİLYON TL AÇIK

OYAK hakkında soruşturma açılması kararı çıkarılan dosyada önemli iddialar yer aldı. Dosyada yer alan bilgilere göre, 2000-2004 tarihleri arasında OYAK iştiraklerinden Oyakbank, Halk Leasing ve Oyak Europan Finans kuruşlarının 112.1 milyon dolarlık tahsil edilemeyen alacaklarının bulunduğu, ancak bu paranın üst düzey askeri yetkililer ile bağlantılı olması nedeniyle kurum içinde buharlaştırıldığı iddia ediliyor.

Ayrıca OYAK iştiraki Alman Ankerbank’ın 31.03.2000 tarihi itibariyle 11.7 milyon Mark’ı bireysel olmak üzere toplam 40.2 milyon Mark yasal takipte olan kredi alacağı olduğu, bu kredilerin üst düzey generaller ve birinci derece akrabalarına verildiği iddia edildi. Dosya da yer alan başka bir iddia ise yine OYAK iştirakleri arasında yer alan Ordu Yardımlaşma Pazarı’nın (OYPA) 2000 yılında 2.4 milyon, 2011 yılında ise 1.2 milyon sayım açığı olduğu, süpermarket niteliğinde olan bu kurumdan tüm üst düzey askerlerin ev ihtiyaçları ücretsiz karşılandığı da iddia edildi.

Kaan Zenginli/Star

Reklamlar
By 1eladenecli Posted in Genel Etiketler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s