İstanbul Ataköy’deki 670 bin metrekarelik turizm kompleksi satılıyor


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve DATİ Yatırım Holding AŞ, mülkiyetin bir kısmı TOKİ’de, üst kullanım hakkı DATİ Holding’de bulunan yaklaşık 670 bin metrekarelik Ataköy Turizm Kompleksi için satış kararı aldı.

1986 yılında yap-işlet-devret modeliyle 49 yıl süreyle Ataköy Turizm İşletmesi’ne (ATİ) kiralanan arazi, 2004 yılı sonu itibariyle Özelleştirme İdaresi tarafından ihale yoluyla Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat’a (DATİ) satılmıştı. DATİ’nin 2005’te devraldığı kompleksin 138 bin 467 metrekarelik kısmının çıplak mülkiyeti TOKİ’ye ait. Bu mülkiyetin üst hakkı ise gelecek 26 yıllık süreçte DATİ’de idi. DATİ, 200 milyon dolara satın aldığı adaziye 7.5 yıllık süreçte yaklaşık 200 milyon dolar yatırım yapmıştı.
DATİ Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Gökhan Kıran satış kararını ”Yapacağımız çok yatırımlar olmasına rağmen geçen 4 yıllık süreç içerisinde dünya piyasalarının, özellikle de denizcilik piyasalarının içinde bulunduğu durumdan ötürü DATİ Holding şirketimizi satış kararı aldık” sözleriyle açıkladı.
TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu ise ”Bu arazi İstanbul’un yıldızı sayılabilecek bir lokasyona sahip. Kesinleşmiş imar planı mevcut, bütün mahkemelerden, itirazlardan geçmiş, herhangi bir ihtilaf söz konusu değil” diye konuştu. Arazi üzerindeki tesislerden TOKİ’nin aldığı yıllık kira bedelinin ortalama 3 milyon lira olduğunu belirten Karaoğlu “1986 yılında yapılan sözleşme koşulları bunu gerektiriyordu. Ama tabi ki Ataköy Kompleksi, üst hakkı DATİ’ye ait olan TOKİ’nin mülkiyetinden oluşmuyor. Bunun yanında Hazine’den kiralanan yaklaşık 144 bin metrekarelik bir arazi var. Yine DATİ’nin 10 bin 241 metrekarelik kendi mülkü var. Diğer taraftan 378 bin metrekare projeleri onaylanmış mega yat limanı var. Toplam kompleksin alanı yaklaşık 670 bin metrekare. Satışa konu edilen gayrimenkulün kullanım alanı 670 bin metrekare” dedi.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s