EnerjiSA’nın yabancı ortağı çıkmak istiyor


Avusturyalı enerji şirketi Verbund, Sabancı Holding ile yüzde 50-50 ortak olduğu Enerjisa’daki payını satmak için Alman enerji şirketi E.ON grubunun gaz birimi E.ON Ruhrgas ile görüşüyor.

Bilgi sahibi olan dört kaynaktan alınan bilgiye göre tarafların konuyla ilgili açıklamayı Eylül ayı ortasına kadar yapması bekleniyor.

Verbund, E.ON Ruhrgas konu hakkında yorum yapmazken, Enerjisa yetkililerine ulaşılamadı.

Sürece yakın diğer bir kaynak, “Görüşmeler E.ON ile devam ediyor, yeni ortaklığın 1-2 ay içinde gerçekleşmesini bekliyoruz, bu stratejik ortaklık şeklinde olacak” dedi.

Bir başka kaynak ise, “E.ON ve Verbund arasında varlık değiş tokuşu konusunda görüşmeler sürüyor. E.ON; bazı hidroelektrik santrallerini Verbund’a devredebilir, buna karşılık Verbund’un Türkiye’deki varlıklarını alabilir. E.ON, Türkiye’de bir ortaklık arayışında, bu azınlık hissesi almak şeklinde de olabilir” dedi.

E.ON Ruhrgas ile Verbund arasındaki görüşmelerin belli bir aşamaya geldiğini söyleyen diğer bir kaynak da, “Büyük bir aksilik olmazsa bayramdan sonra hisse satışı için görüşmelere başlandığına dair ilk resmi açıklama yapılır” dedi.

Sabancı Grubu’nun enerji sektöründe hızlı büyüme isteğinin ortağının stratejisi ile örtüşmediğini belirten bir kaynak, Avrupa’daki ekonomik problemlerin Verbund’u temkinli olmaya zorladığını kaydetti.

Enerjisa, 1.515 milyar dolar ile en iyi üçüncü teklif sahibi olduğu İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’yi (Ayedaş) devralmaktan Verbund’un bu yatırımı yapmama kararı nedeniyle vazgeçtiğini geçen yıl sonunda açıklamıştı.

Enerjisa’dan Aralık ayında yapılan açıklamada, “Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ şirketimiz, Özelleştirme İdaresi tarafından Ayedaş elektrik dağıtım bölgesi için davet edilmiştir. Ortaklardan Avusturya Verbund şirketi, Avrupa’da hüküm süren ekonomik ve finansal kriz nedeniyle bu yatırımı yapamayacağı kararını almıştır. Bu durumda, Enerjisa’nın Ayedaş’ı devralması mümkün olmayacaktır” demişti.

Türkiye’ye 2007 yılında giren Verbund ile ortaklığın ardından Enerjisa, 2015yılında minimum 5,000 MW kurulu güç ve Türkiye elektrik enerjisi piyasasında en az yüzde 10 pazar payına ulaşmayı hedefledi.

ÖİB tarafından ihale edilen Başkent Elektrik Dağıtım AŞ’yi 2008 yılında devralan Enerjisa’nın bugün itibariyle kurulu gücü 1,650 MW civarında.

Şirketin internet sitesindeki verilere göre Enerjisa şirketlerinin 2011 yılı konsolide satış cirosu 3.7 milyar TL’ye ulaşmış bulunuyor. Enerjisa’nın 2014 yılında halka arz edilmesi de Sabancı Grubu’nun hedefleri arasında yer alıyor.

Türkiye enerji piyasasına uzun zamandır girmek için fırsat kollayan E.ON’unise Doğuş Holding ile 6,000 MW kurulu güce kadar ulaşabilecek enerji üretim projeleri konusunda yürüttüğü ortaklık görüşmelerinin sonuçsuz kalmıştı.

Kaynak:
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s