Ataköy Kompleksi’ne Abramovich ve Araplar talip…


 

İstanbul’un en değerli yerlerinden 670 bin metrekarelik Ataköy arazisi satışa çıkıyor. Piyasada 2-3 milyar dolar fiyat biçilen arazi için Rus milyarder Abramovich ve Körfez’den yatırımcıların talip olduğu söyleniyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve DATİ Yatırım Holding, mülkiyetin bir kısmı TOKİ’de, üst kullanım hakkı DATİ Holding’de bulunan yaklaşık 670 bin metrekarelik Ataköy Turizm Kompleksi için satış kararı aldı.

Arazinin muhammen bedeli açıklanmasa da İstanbul Emlak Müşavirleri Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa, arazinin değerinin 2-3 milyar dolar arasında olabileceğini söyledi. Aşa “İmar sorunun olmaması önemli. Bu arazinin değerini çok çok artırır” dedi.

İstanbul’un yıldız arazisi için yabancılar da şimdiden sıraya girdi. Talipler arasında Arap yatırımcıların yanı sıra Rus milyarder Roman Abramovich’in olduğu söyleniyor. Abramovich’in geçmiş yıllarda da bölgeyle ilgilendiği belirtiliyor. TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, DATİ Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Gökhan Kıran ve Dati Holding Genel Müdürü Ulvi Süvarioğlu, Ataköy Turizm Kompleksi’ne ilişkin gelişmeleri paylaştı.

Karaoğlu, DATİ ile satış için mutabakat sağladıkları konunun, arazi üzerindeki TOKİ’nin mülkiyet hakkı ile DATİ’nin kullanım hakkı olduğunu, taliplerin hem mülkiyeti hem de holdingi devralacaklarını söyledi. Karaoğlu, arazinin üzerinde Galleria, Dünya Göz Hastanesi, Sheraton ve Ataköy Marina Otelleri, Marina Park yaşam alanının ve İDO iskelesinin bulunduğunu belirtti.

DATİ Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, 2005’te Özelleştirme İdaresi’nden devraldıkları şirketleri, yaklaşık 7.5 yıllık süreç içinde çeşitli yatırımlarla rehabilite ettiklerini ve bölgeyi daha yaşanabilir bir alan haline getirdiklerini anlattı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s